İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • merhabalar öncelikle girdiğimiz savaşta yarı galibiyet yarı mağlubiyet aldık.
    tahminini %90a yakın bir oranını tutturan @Okluzyon tebrik ediyorum.
    doğu ben ve tahminci üçlü ittifak kurduk birsürü modeli arkamıza aldık ancak aralarında artık yeni bir modeli takip etmeye başladım, yakın vade cfs. gfsyi yola getirmişti bu bizim savaştaki tek galibiyetimiz. ben kar gördüm 29 kasım gecesinde burada sulu da olsa gördüm. kesinlikle root ve tahmincinin gazına geldim. he ben gaz vermedimmi evet hatta onlara da gaz vermiş olabilirim anlayacağınız birbirimizin gazına geldik. bir dahaki sistem beklentim ayın 6 7 si gibi buna benzer şeyler olabilir.10undan sonra bir sıcak dalgalanma yaşayacağız tam hastalık havası olacak dikkat. onun sonrasında bir sistem bekliyorum.
    ne kadar yenilsemde bu sistem bana birşey öğretti. tek bir modelde takılmamayı. gerçekten meteorolojinin zevki böyle çıkıyor inceleyip kurcalayıp bir ihtimal arayarak. bize çok güvenen arkadaşların güvenini biraz kırdık ama kusurumuza bakmayın lütfen. bu sistemi yine de tuttturulan karlı sistemler köşeme ekliyorum çünkü çatalca aydos gibi yerler saf kar gördü. %50sini tutturdum tahminimin düşük bir rakam evet. ama bu sene root tahminci ve ben çok sistem tutturacağız gibi. yine size ümit pompalayacağız çünkü biz biraz maceraperestiz. ama bu kez ümitlerimizin karşılığı alacağız kesinlikle boş ümitler olmayacaklar ve bu sistemdeki gibi hepsi verilerle desteklenecek.

• Bu sistem elden gelen yapıldı. Veriler ışığında tahminler verildi. Ancak son saniyede veriler pergel edasıyla dönünce şaşıldı, kalındı. Açıkçası doğru olanın yapıldığını düşünmekteyim.

• Mert mesajinin tamamini okumadim bile basini gorunce. Kaybettik. Net. Evet gunlerce israr ile GFS'yi dondurttuk, -8'i verdirttirdik. Ama sonuc onemli. Kar yagdi mi? Yagmadi.

• bşkşhr profesyonel bir tahminci olsam bu dediğini kaale alabilirdim ama burada hepimiz amatörüz. bu işi meslek olarak yapan varmı aramızda? varsa da onlara lafım yok tabii hatta benimle iletişime geçsinler sorularım var birsürü.
    amatör tahmincilik rahattır risk alabilirsin. ama seneye bu işin okulunu okumaya başlayınca garantici olacağım. mesela basit bir açıklama yapayım, bugün trof neden eridi? nem yetersizdi çünkü.
    root oku bence tutturduğumuz yerlerde var gfsyi döndürttük salı gecesi yükseklere süpriz oldu çarşamba aydosa kar yağdı vs vs. ama yanıldığımız şeyler genellemelerdi. root biz kazanmadık da kaybetmedikde ama @Okluzyon tamamen kazandı. gfs de tamamen kaybetti.