Çok Yakında İstanbul'da

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Bugun konu acicaktim.ancak veriler cok karisik.yarini beklemeye karar verdim.

Ikinci soguk hava dalgasi Aralik ayina gore efsane olmaya aday.insallah gelir..

Onumuzdeki sistem icinde ecmwf ve gfs nin mutabik kalmasini bekliycez.wger ecmwf hakli cikarsa istanbul ilk karla tanisicak.ecmwf degismezse yarin mgm istanbula kar ikonlarini koyacaktir.umarim degismez..

ben inanıyorumki ansızın gelecek soğuk ve sistem ... hani ansızın derken öyle 10 gün öncesinden değil 3-4 gün öncesinden farkedilebilcek bi anda öyle bir sistem bekliyorum ...

• Ortada bi sistem gözüküyor ve farklı şekillerde ancak, bence istanbula kar yağması değil türkiyeye etkileyen bi sistemin olmasını isteyelim Ki istanbulda payına düşeni rahat alır.

• Modeller şu sıralar çok oynak davranıyor.20 sin den sonra bir şeyler olabilir ancak o gelecek olan sistemde uçabilir.Semih abi tahminden çok düşüncelerinide yazsan iyi olur hepimiz için.

• Arkadaslar bence aralik fos kimse sistem beklemesin semihi 6 senedir tanirim yanilmamistir bugune kadar ama bu aralikta hep yanildi aralikta kar yok unutun beyler

• coğrafi soğuma aralığın son haftası olarak ön görülür daha önceki yıllarda olduğu gibi kış özellikle batı bölgelerde ayın 20 sinden sonra kendini hissettirmeye başlar geçen kış olduğu gibi yılbaşında bi sistem kaparsak tadından yenmez valla

• merhaba arkadaşlar son verilere göre 17-20 aralık arsındaki dönemde istanbul kar alabilir,ama etkili bir kar gibi gözükmüyor çünkü yb-nin bizdeki ektkisi devam ediyoır buda akdeniz üzerinden gelecek bir alaçak basınç alanının türkiyeye girmemesine neden oluyor.bu sistemde 850hpa sıcaklarının -5 -7 arasında olacağından yer seviyesindeki sıcaklıkları ancak kkyveya kar değerlerine indiriyor bu nedenle dek yağışları alam ihtimalimiz düşük dek yağışları alabilmemiz için 850hpa nın-10 veya daha altı olması gerekiyor.İkinci beklediğim sistem ise ayın20-24 arası olabilir ama kesin tarih verebilmek için hafta sonunu beklemeliyiz çünkü yb yukarı tırmanması şu anda bize genişliyerek onun biraz daha dik yükselmesi lazım.azor dik tırmanırsa şuan doğu kesimleri etkiliyecek gibi gözüken soğuklardan batı kesimlerde etkilenebilir.iskandinavya-ve batı rusya üzerinden gelecek bu sistem eğer gelirse ocak ayında gelen soğuklara benzer olabilir ben bu sistemde bir alçak basınç alanının ege üzerinde oluşacağını ve etkili kar yağışarının gözükeceğini tahmin ediyorum.sistem yaklaştıkça daha detay vereceğim.çook yakında SİBİRYA KURDU İSTANBULDA