2015-2016 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yoğunluğu fazla olan hava konvektivite yoksa diverjans hareketiyle alçalır, bu yüzden soğuk su yüksek basınç oluşumunu destekler. Telefondayım ve anlatacak vaktim yok, araştırmanızı öneririm. Zamanım olursa anlatacağım. :)

Hadi bakalım. Diğer konularda da cevaplarini bekliyorum

• Yoğunluğu fazla olan hava konvektivite yoksa diverjans hareketiyle alçalır, bu yüzden soğuk su yüksek basınç oluşumunu destekler. Telefondayım ve anlatacak vaktim yok, araştırmanızı öneririm. Zamanım olursa anlatacağım. :)

Namib ve Atakama Çölü'nün de bu soğuk suyla oluşan yüksek basınçla alakası var herhalde. Doğru muyum :)

• Root Azerbaycan sizce bu kış ne olur

İklimini bilmediğim için garanti vermeyerek; Hazar denizindeki soğuk suyun oluşturacağı yüksek basınçların ve Türkiye üzerinde gelen alçak basınçların etkisiyle zaman zaman güneyli rüzgarların etkisinde olacağını, alçak basınçlardan Türkiye kadar etkilenmeyeceğini söyleyebilirim. Sert bir kış beklemiyorum. Hazırladığım istatistik haritaları da bunu destekliyor. Fakat dediğim gibi iklimini bilmediğimden bunu Azerbaycan'ı iyi tanıyan birine de sormanızı tavsiye ederim.

• Hazar denizi geçen senede baya soğukdu ama kış pek iui geçmedi bizde 2007de soğukdu ama 2008 süper geçti 2011dede soğuktu 2012 süperdi yani ama soğuk hazar denizi her sene başka türlü etkiliyor bizi ben her sene gelip bütün forumları incelerim 2014 kışından önce biz taraflara çoğu model efsane falan dedi ama ahım şahım bi kış olmadı hatta kurak ve ılık kış oldu bakalım inşallah güzel kış geçiririz bu sene aralıkda ve ocakta baya şanslıyız gibi

• Hazar denizi geçen senede baya soğukdu ama kış pek iui geçmedi bizde 2007de soğukdu ama 2008 süper geçti 2011dede soğuktu 2012 süperdi yani ama soğuk hazar denizi her sene başka türlü etkiliyor bizi ben her sene gelip bütün forumları incelerim 2014 kışından önce biz taraflara çoğu model efsane falan dedi ama ahım şahım bi kış olmadı hatta kurak ve ılık kış oldu bakalım inşallah güzel kış geçiririz bu sene aralıkda ve ocakta baya şanslıyız gibi

Hazar denizindeki sıcaklık sistem almadığınız zamanlardaki genel sıcaklık ve yağışı belirler, sitemin gelip gelmeyeceğini değil. Basınç dizilimi sizin için çok iyi olmayacak bu yıl, o yüzden az sistem alabileceğinizi düşünüp genel sıcaklıkları Hazar sıcaklığına göre söyledim.

• Negatif ao bekliyorsunuz o yqzden öyle düşünüyorsunuz galiba

Azerbeycan oyle bi yerdeki. Mesala turkiyenin dogusu sistem alirken azerbeycan sicak tarafta kalabilir veya kis boyunca sizi etki edicek sistemler turkiye yuzunden gelemeyebilir. Azerbeycanla cogumuz pek birsey bilmiyoruz iklimi vs ile ilgili. Azerbeycanda hava kurumu varsa oraya telefon acip sorular sorabilirsin

LG-D723 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• Yaptığım araştırmada son 30 yıldaki 10 tane negatif 10 tane de pozitif ortalamalı kışı inceledim. Bu dönemde AO indeksi ortalamasının nötr seviyelerde olduğu 10 tane kışı ise bu çalışmaya dahil etmedim. Ekim ayında Orta Sibirya’nın kuzeyinde yer alan Taymir Yarımadası ( https://tr.wikipedia.org/wiki/Taymır_Yarımadası ) üzerindeki 500hpa yükseklik ortalamasının normallerinden sapma değeriyle kış aylarındaki AO indeksi ortalaması arasında anlamlı bir ilişki olduğunu gördüm.

İncelediğim 20 kıştan 16’sında -%80 gibi oldukça yüksek bir oranda- tutarlılık bulunmaktadır. Bunun gerçekleşmediği kışlar: 1994, 1999, 2006 ve 2015 kışlarıdır.

Pozitif AO ortalamasıyla geçen kışlar ve öncesindeki Ekim ayları 500hpa normalden sapma haritaları

Negatif AO ortalamasıyla geçen kışlar ve öncesindeki Ekim ayları 500hpa normalden sapma haritaları

Gördüğünüz gibi ekim ayında Taymir Yarımadası’nda 500hpa seviyesi yüksekliği normallerinden fazla olduğunda takip eden kış aylarında AO indeks ortalaması negatif oluyor. 500hpa seviyesi yüksekliğinin normallerin altında olduğu ekim aylarını takip eden kış aylarında ise AO indeks ortalaması pozitif oluyor.

2015 Ekim ayında Taymir Yarımadası’nda 500hpa seviyesi yüksekliği normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bu çalışmada savunulan teze göre önümüzdeki kış mevsiminde AO indeksi ortalaması %80 ihtimalle negatif olabilir.

Yazdıklarım Arktik Salınım AO ile çoğu zaman paralel giden Kuzey Atlantik Salınımı NAO için de geçerlidir.

Einmal editiert, zuletzt von Samet ()

• Bilimsel kokenli yazilarinizi okumak cok yararli oluyor,tesekkurler

• @"Bay Hava" Tahminlerimi destekleyen bilimsel incelemeler yapmışsınız, soğuk kış umudumu iyice arttırdığınız içn teşekkür ederim. :D

Einmal editiert, zuletzt von Root ()