2015-2016 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2015-2016 Kış Tahmini

Uzun süredir soğuk bir kıştan bahsediyordum. Fakat yazar olana kadar bu kadar ayrıntılı bir tahmin yapmam mümkün olmadı. Şimdi ise bolca istatistik ile destekleyerek bir kış tahmini hazırladım.

1. Bölüm : İstatistik

Kış tahminim için bazı endeksleri kullanarak istatistik hazırladım;

• Atlantic Multidecadal Oscillation (AMO) Son Durum Pozitif
    • Pacific Decadal Oscillation (PDO) Son Durum Pozitif
    • El Nino & La Nina (ENSO) Son Durum El Nino
    • Avrasya Kar Örtüsü Son Durum 12.67 milyon km2
    • Yaz-Kış Arktik Salınım Korelasyonu

Bu endekslerin son haline bakarak, geçmişte bu durumda oldukları yıllardaki basınç dizilimlerini hazırladım.
    Her grafiğin alt kısmına hangi endeks ve duruma ait olduklarını yazdım.

Rutgers Üniversitesi Kar Laboratuvarı'nın verilerini kullanarak yılların listesini hazırladım.
    Kaynağını merak edenler için link.
    http://climate.rutgers.edu/sno…=2015&ui_day=309&ui_set=0

İstatistik verilerine göre;

• Kuvvetli Negatif AO
    • Kuvvetli İskandinavya Yüksek Basıncı
    • Kuvvetli Akdeniz Siklonları, Fırtına ve Aşırı Yağışlar
    • Zayıf İzlanda Alçak Basıncı

Buraya kadar efsane bir kış oldu. :D323

Her grafikte hangi yıllara ait olduğu alt kısımında yazıyor.

[hr]

2. Bölüm : Model & Multimodel Tahminleri

Model çıktısına göre; efsane bir Ocak-Şubat ayı gelecek. Ocak ve Şubat aylarında Negatif AO etkili olacak.
    Yani bol yağış, fırtına her türden hava olayı var. :)

Bazı kişiler kış tahmininde CFS kullanmanın pek doğru olmadığını düşünebilir. Fakat bu model zaman zaman Aralık ayı konusundaki öngörülerini değişiyor olsa da Ocak ve Şubat ayları için her çıktıda ısrarla negatif öngörüyor. Bu ısrarı yok saymak doğru olmaz. ;)

Multimodel çıktısına göre; özellikle Şubatta ve Martta etkili bir Sibirya Yüksek Basıncı olacak. Ayrıca Batı Avrupa için sıcak bir kış öngörmüş. Bu durum istatistik verilerinin de desteklediği gibi İzlanda Alçak Basıncı'nın olmayacağını, bunun dışında Azor Yüksek Basıncı'nın da kuvvetli olabileceğini gösteriyor.

[hr]

3. Bölüm : Kar ve Buz Verileri

2012'den daha fazla buz örtüsü güçlü bir Sibirya Yüksek Basıncı'nın belirtisi gibi görünüyor. Ayrıca Negatif AO tahminimi de desteklemiş oluyor. :)

Kar örtüsünün normalden fazla olması yine etkili bir Sibirya Yüksek Basıncının varlığını, normale göre daha güneye yayılmış olması ise Sibirya Yüksek Basıncı'nın güneye yayılabileceğini gösteriyor. :)

[hr]

4. Bölüm : Su Sıcaklıkları

Atlantik'teki belirgin soğuma sebebiyle muhtemelen Azor Yüksek Basıncı güçlü olacak ve İngiltere'nin biraz batısına yerleşecek.

Hazar denizindeki soğuma da Sibirya Yüksek Basıncı'nın habercilerinden biri. :)

[hr]

5. Bölüm : Özet

Kışın özeti budur. Hem basınç dizilimi hem de sıcaklık olarak. Bu kış Polar veya Sibirya kışı diyemem. İki şekildede çok ağır kar yağışları ve soğuklar alacağız. Yeni bir 1929 geliyor. Özellikle kışın 2. yarısında muhtemelen Kadıköy-Eminönü arasını yürüyerek geçeceğiz. ;)

Kış 23 Kasımda başlayacak,Trakya ve İstanbul sezonun ilk kar yağışını alacak. :)

• Açıkçası bu kadar kısa süre içinde popüler olup yazarlığa yükseleceğini hiç düşünmedim bunu bekliyordum ama bana biraz erken sürpriz oldu.Tebrik ederim hayırlı olsun Allah utandırmasın.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.