20 Kasım'da Kar Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Önceden de soylediğim pozitif endekse bağli yüksek basınçlı günler endeksin notre meyletmesiyle 20 kasımdan itibaren yurdumuz Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek.

Rusya üzerinden sarkacak soğuk hava Balkanlar Italya ve Marmara'da etkili olacak.

Bu sistemle birlikte istanbul Edirne Tekirdağ Kirklareli Bursa gibi iller ilk kar yağışını görecek.

Hayırlı olsun...

• Allah utandırmasın hocam.

Karadeniz'e ekmek çıkmaz mı hocam?

Amin.riskli bi tahmin.

Sistem balkanlar kaynakli.soguk italyayada yayilacagi icin zor gorunuyor.h.sonuna kadar modele yansimasi lazim.haftasonu biseyler soyleyebilirim karadeniz icin.

• Ben karşı çıkacaktım fakat siz cevabı en iyi şekilde vermişsiniz hocam. :D323
    Hiçbir veri olmadığı halde duygusallıkla hem kış için hem de bu sistemler için doğu illerin daha şanslı olduğunu söyleyen @Kadirwinter'ın bu işten vazgeçmesini tavsiye ederim.

• Tepki AB dusunuyorumusun mesut abi
    Ayrıca Çanakkale rüzgar açısından şanslı bir yer kuvvetli kuzeyli rüzgarlar sıcaklığı rahat 0 derecelere dusurecektir düşüncesindeyim

Hiçbir veri olmadığı halde duygusallıkla hem kış için hem de bu sistemler için doğu illerin daha şanslı olduğunu söyleyen @Kadirwinter'ın bu işten vazgeçmesini tavsiye ederim.

Kadir abinin beklentisine katılıyorum. Kendisi asla elinde veri olmadan konuşmaz :).

• Tepki AB dusunuyorumusun mesut abi
    Ayrıca Çanakkale rüzgar açısından şanslı bir yer kuvvetli kuzeyli rüzgarlar sıcaklığı rahat 0 derecelere dusurecektir düşüncesindeyim

Suan gordugum sadece soguk havanin gelecegi.tepki a.b sini bilmem.onu modellerden gorucez.

Kadirwinter tahmincilikte yeterince bilgili ve vazgeçemeyecek kadar da bu işi seven değerli bir havaforum üyesidir. Lütfen kırıcı olmayalım.

• Kadirwinter tahmincilikte yeterince bilgili ve vazgeçemeyecek kadar da bu işi seven değerli bir havaforum üyesidir. Lütfen kırıcı olmayalım.

Bilgili olduğunu biliyorum. Geçen yıl çok iyiydi. Ama bu sefer biraz duygusal yapıyor tahminleri.

• Semih abi seni ziyaretçi defterinden de tanırım selamlar.

Abi endeksler Pozitiften hemde bayağı bir Pozitiften aşağı iniş yapacağı için Batı beklentine pek katılmıyorum.

Karadeniz üzerinden iner ege de siklon oluşursa olabilir ama İtalya zor gibi.

• Bu sistem iç anadoluyuda kapsıyormu ? Yani ben istanbulda oturuyorum ancak 15 inden sonra ankaraya gitme ihtimalim var dönme tarihim 22-23 ünü bulur diye tahmin ediyorum. yani ankarada yağışsız soğuk havada kalacağıma istanbulda kky bile görmeye razıyım.

• Bu sistem iç anadoluyuda kapsıyormu ? Yani ben istanbulda oturuyorum ancak 15 inden sonra ankaraya gitme ihtimalim var dönme tarihim 22-23 ünü bulur diye tahmin ediyorum. yani ankarada yağışsız soğuk havada kalacağıma istanbulda kky bile görmeye razıyım.

Bu soruya gerekli cevabı verebilmek için biraz zaman lazım

• Semih abi seni ziyaretçi defterinden de tanırım selamlar.

Abi endeksler Pozitiften hemde bayağı bir Pozitiften aşağı iniş yapacağı için Batı beklentine pek katılmıyorum.

Karadeniz üzerinden iner ege de siklon oluşursa olabilir ama İtalya zor gibi.

Küçük bir yanlışınızi düzeltmek istiyorum.
    Karadenizden(kırım-romanya) civarlarında inen sistemde soğuk çekirdek batı karadeniz ankara gibi bir yere yerleşecektir tepki ab ise soğuk çekirdeğin güneyi yada doğusunda oluşur buda oluyorki tepki abnin adana civarlarında oluşabilir yada 17 subat sistemi gibi bir tepki AB olabilir
    Ayrıca küçük bir bilgi vereyim kendi gözlemine gore tepki ab merkezi temp 850hpa sıcaklıklarinda genellikle -4 ile +4 arasında oluşuyor