GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Kasım 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Arkadaşlar dediğim gibi olacağına biraz netleşti gibi ayın en erken 15 i en geç 20 sinden snra soguk ve yağışlı havalar gelebilir ... Ondan öncesi büyük birşey olmayacağına benziyor olursa rakımı dsusuk yerlerde bir faydası olmaz ..

[w] daha anlaşılır biçimde yazıp Türkçe'yi doğru kullanalım ayrıca konum bilgilerinizi giriniz.[/w]

• Ben size bi önsezi soyleyim; gecen yil ben ankarada ilk kar yagisini kasimin ilk haftasi aldim ve sabah okula giderken heryer bembeyazdi ve boyle bi kasimi bitirdik araliga gectik kasim-aralik cogu yer icin iyi sayilirdi ancak kıs istenilen seviyede olmadi. Simdi ise kasim yb etkisiyle gecti araligin ilk 15 gunu veya hadi 1 ay daha yb ile gecsin ne oldu 2 ayimiz yb ile pasif havalar ile gecti. Ancak ocak-subat-mart hatta nisanda kis beklenilenlerinde ustunde olucak. Unutmayin bu kis gec gelip gec gidicek. Bu dediklerimi ocaktan sonra göreceğiz....

Lg G3 Beat kullanılarak gönderildi

• Gidişat 82-83
    Sistemler benziyo diye kışları benzetmek yanlış olurdu ancak 82 aralığının başındada bir sistem inmişti neyse 82-83 batı için istanbulu örnek alırsak güzel geçmiş geçen seneden güzel geçtiği doğrudur ikisi şubat biri mart olmak üzere üç kere -14 ve altı ile sistem inmiş özellikle 19 şubatda anadoluda 1000 mblik a.b ve -16lık bir soğuk var ayrıca martın ortasındada -12lik bir sistem inmiş.Diğer ayları o kadar incelemedim ancak bu kışın geçen kışdan daha iyi geçeceğini düşünüyorum

• Canınızı niye sıkıyorsunuz ? Kis ayi resmi olarak 1 aralıkta baslar modeller ise 15 inden sonra kisa ayak uydurur. Bazilariniz ise 7-10 gun sonra sogumayi veya isinmayi görüp sevinip yada moral bozuyorsunuz. Farkinda iseniz gfs den tutun emcwf ye kadar ne kadar model varsa hicbiri birbirine yakin ciktilar vermiyorlar buna iyi dikkat edin. 15 aralıktan sonra tum modeller kisa ayak uyduracakdir sizde rahatlayin artik. Rabbim ne eylerse o olur gfs si ecmwf si bahane...

Lg G3 Beat kullanılarak gönderildi

• Daha uzun vadeli olanını kastetmiştim neyse onlar paralı galiba

Böyle verilerin tutarlılığı vade uzadıkça azalır. Fazla bir anlam ifade etmez. Çok merak ettiyseniz şunu söyleyebiliriz. ECMWF'ye göre NAO ortalaması aralık ve ocak ayında yüksek ihtimalle pozitif olacak. Şubatta ne olacağına dair net bir sinyal yok. Nötr bir ortalama çıkmış ama senaryolar arasında uçurumlar var. Aşırı pozitif yada aşırı negatif bir NAO da olabilir nötre yakın değerler de karşımıza çıkabilir yada ayın bir yarısı negatif öteki yarısı pozitif olabilir. Kısacası şubat karışık. Martta ise negatif bir ortalama ihtimali daha yüksek görünmekte. Bu veriden hareketle AO için de benzer bir yorum yapabiliriz.

• Böyle verilerin tutarlılığı vade uzadıkça azalır. Fazla bir anlam ifade etmez. Çok merak ettiyseniz şunu söyleyebiliriz. ECMWF'ye göre NAO ortalaması aralık ve ocak ayında yüksek ihtimalle pozitif olacak. Şubatta ne olacağına dair net bir sinyal yok. Nötr bir ortalama çıkmış ama senaryolar arasında uçurumlar var. Aşırı pozitif yada aşırı negatif bir NAO da olabilir nötre yakın değerler de karşımıza çıkabilir yada ayın bir yarısı negatif öteki yarısı pozitif olabilir. Kısacası şubat karışık. Martta ise negatif bir ortalama ihtimali daha yüksek görünmekte. Bu veriden hareketle AO için de benzer bir yorum yapabiliriz.

Arkadaşım hep yb mi olcak bu ne ya of ocakda gitti desene kış bitti geriye ne kaldı