Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Jetstream'la ilgili mevsimlik tahmin yapmışsam gösterin de göreyim ben de?

ArifTarif'in kış tahmini nerede
    Ao & Nao o kadar detaylı gösteriyor mu?
    Benim bildiğim M.a.t. Kaynaklı konuşur ve erkenden kış tahmini yapmaz.

Mevsimlik tahminlerin fotoğrafını atın da vatandaş o şekilde bilgilensin.

AF-YOK

• Heyy gidi. Mat a sor söyler sana tahminini.

Arif abinin tahmini kendi sitesinde mevcuttur.

Ao-Nao yu biliyorsun sanırım, hani şu üstad diye nitelendirdiğimiz kişilerin ilk verisi.

Accu.;)

• Senin tahmin yaptığını da görmedim. Sen de 8 Ocak sisteminde soru soruyordun ne alırız diye.:)

Sanki arka çıktığınız kişiler yapıyor o işi.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• Benim işim güvüm var, laf anlattık bu saate kadar anlayan anladı. Eğer şimdiden polar atağın yönünü tahmin eden adam değil de ben isem atıp tutan, o da sizin objektifliğiniz artık. Ben bunu değiştiremem.

Hayırlı geceler Allah'a emanet.

• Accunun kış tahminini atar Mısınız?

Arif Hoca sonbaharı yayınlamıştı diye duydum kışı da mı yayınladı?

Ao'yu falan biliyorum da o kadar detaylı tahmin yapılamaz bu vakitte?

AF-YOK

Einmal editiert, zuletzt von KarTutkusu03 ()

• Senin tahmin yaptığını da görmedim. Sen de 8 Ocak sisteminde soru soruyordun ne alırız diye.:)

Sanki arka çıktığınız kişiler yapıyor o işi.

Biriyle karıştırdın hocam sen beni? 8 ocak burada değildim ben mesajlarımı sorgulatabilirsin. O kişiyle konuşmuyorum diyorum daha bana piyasa yapıyorsunuz.
    Mesajlarıma bak ben insanları kaynaklar ile uyarıyorum, mesaj sorgulamayı bilmiyorsanız özelden anlatayım da bakın.

AF-YOK

• Accunun kış tahminini atar Mısınız?

Arif Hoca sonbaharı yayınlamıştı kışı da mı yayınladı?

Ao'yu falan biliyorum da o kadar detaylı tahmin yapılamaz bu vakitte?

Accu ile uğraşamam bu saatte, arın erken kalkacağım hala laf anlatıyorum ya nasıl iş.

Arif abimin kış tahmini kendi sitesinde ve bloğun da mevcuttur. İsteyen gider bakar ne demiş diye.

Ao-Nao işine hiç girmeyin bence, her tahmin kuruluşu ve üstad neredeyse onu baz alır.

Siz böyle devam edin, şimdiden polar atağın yönünü tayin eden adama laf yok, bize var. Bizim gençliğimiz forumlarda geçti hala daha geçiyor. Biliyoruzda konuşuyoruz.

Bilmeyenleri kandıran biri varsa şimdiden polar tahmini yapan ve jet streamları örnek gösterendir.

• Biriyle karıştırdın hocam sen beni? 8 ocak burada değildim ben mesajlarımı sorgulatabilirsin. O kişiyle konuşmuyorum diyorum daha bana piyasa yapıyorsunuz.
    Mesajlarıma bak ben insanları kaynaklar ile uyarıyorum, mesaj sorgulamayı bilmiyorsanız özelden anlatayım da bakın.

Başkası da olabilir, durumdan rahatsızım karışmış olabilir.

• Neyse ben size anlattım siz anlamayamadınız. O kişiyle muhabbet etmiyorum diyorum daha atar yapıyorsunuz. Ekim gelmeden detaylı bir şekilde kış tahmini yapmasın hiç kimse. ArifTarif'in kış tahminini bilmiyorum ama erkenden yaptığı için güvenmiyorum. Bu tarihte kış tahmini yapan AntiSıcak olursa kızılderili metoduyla tahmin yaptığı için ona güvenirim sadece. Ben sizden mevsimlik tahminlerin falan ekran görüntüsünü istiyorum ama atmıyorsunuz. İkiye bir de tahmincilerimizi kötüleyip durmayın, madem forumlarda geziyorsun peki hangi forumda tahmincisin?

AF-YOK

• Bana karşı savunur duruma geçtiğiniz yanlış anladıysam eğer kusura bakmayın, Metehan Avcu arkadaşımız.

Bir arkadaş da kaangr rumuzluydu sanırım, polar atakların yöünü tayin ediyordu.

Bu mesajınız ve 8 Ocak mesajınıza bakarak beni Metehan sandığınızı düşünüyorum. Yüzünüzü yıkayın bir.

AF-YOK

• Her kış benzersizdir.Özellikle son 5 yıldır birbirinden çok farklı kışlar yaşıyoruz.83 de ki atmosfer,Dünyanın ısısı,Şehirleşme vb. şeyler günümüz ile aynı değil.Yani ne dersek bir nebze boş bence.Bekleyip yaşamaktan başka çaremiz yok

• Abi aynı kış olacak değil, benzer kış olacak diyorum. Basınç yerleşimleri hemen hemen aynı :).

Atmosferik olaylarda %100' olacak yada olmayacak diye bir garanti yok.En kolay örnek geçen kış ayında ki Şubat sistemi

Yani şimdiden çok iyi bir kış orada iyi kış olacak burada kötü kış olacak filan demek zor olurda kötü geçer ise kendinizi üzersiniz daha fazla

• Çok komiksin.
    El Nino senesindeyiz. Yani, bölge farksız her yer geçen seneye göre çok daha fazla yağış alacak, kuru soğuk söz konusu değil.

• Bende kışın doğuda daha sert geçeceğini düşünüyorum ama tahmin bu, tutmayabilir.

Son yıllarda en iyi mevsimlik tahminleri hiç tartışmasız Accuweather yapıyor, Accuweather uzmanları 1982-83 kışına benzer bir kış öngörüyorlar. Arşivlerden 1982-83 kışını inceledim, tüm yurt için iyi kış olmuş ama özellikle doğu için çok iyi bir kış olmuş. Basınç yerleşimlerine de baktığımızda müthiş bir benzerlik var, daha da ilginç olanı 1982 sonbaharında da kanlı süper ay tutulması olmuş.

2015-16 kışı güçlü El Nino kışı olacak, daha önce güçlü El Nino'lu 2 kış var; 1982-83 ve 1997-98. Önümüzdeki kış bu 2 kışa benzeyecektir diye düşünüyorum.

Güçlü el ninolu kışlar daha çok doğuya yaramış daha önce demekki bak işte böyke verilerle gelirsen kavgada çıkmaz şimdi Trakyalıların ne diyeceği önemli :) Ben de bu kışın en güzel günlerini Karadeniz'de geçireceğim için doğunun daha iyi olmasını isterim. Ama sonbahar sistemlerinin Maramara'ya vurması kış ićinde ayrı bir öngürü. Ve benim tahminimde 2011-2013 kışlarına benzeyecek olması 2013 olursa Marmara daha şanslı olur 2011 olursa sistenlerin nereye vuracağını beklemek gerekir.

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Güçlü el ninolu kışlar daha çok doğuya yaramış daha önce demekki bak işte böyke verilerle gelirsen kavgada çıkmaz şimdi Trakyalıların ne diyeceği önemli :) Ben de bu kışın en güzel günlerini Karadeniz'de geçireceğim için doğunun daha iyi olmasını isterim. Ama sonbahar sistemlerinin Maramara'ya vurması kış ićinde ayrı bir öngürü. Ve benim tahminimde 2011-2013 kışlarına benzeyecek olması 2013 olursa Marmara daha şanslı olur 2011 olursa sistenlerin nereye vuracağını beklemek gerekir.

2011,2013'e benzeme olasılığı çok düşük,bu tipte elnino tutulan kayıtlarda 1950'den sonra iki defa yaşanmış ve ne tür bir etki yarattığı ortada,pasifikteki deniz suyu sıcaklığı özellikle kuzey yarım küredaki iklim şartlarını belirler,dolaylı diyen var hayır,iklim hassas en ufak bir etkide doğrudan etkidir,güçlü el nino ve la ninada başka şeyler,hafiflerinde başka şeyler,orta olanlarda başka şeyler,kısacası 2016 kışı güçlü el nino hakimiyetinde geçecek ve soğuklar hızlıca Türkiye kaçacak,hareketlenme fazla,nerde hareket orda bereket.:)

• 2011,2013'e benzeme olasılığı çok düşük,bu tipte elnino tutulan kayıtlarda 1950'den sonra iki defa yaşanmış ve ne tür bir etki yarattığı ortada,pasifikteki deniz suyu sıcaklığı özellikle kuzey yarım küredaki iklim şartlarını belirler,dolaylı diyen var hayır,iklim hassas en ufak bir etkide doğrudan etkidir,güçlü el nino ve la ninada başka şeyler,hafiflerinde başka şeyler,orta olanlarda başka şeyler,kısacası 2016 kışı güçlü el nino hakimiyetinde geçecek ve soğuklar hızlıca Türkiye kaçacak,hareketlenme fazla,nerde hareket orda bereket.:)

Ağzından bal damlıyor abi :)