Sistem Ve Kış Değerlendirmesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ozellikle Beylikduzu cevresi tarihi bir sistem yasadi. Oyleki 2004 sisteminide geride birakti.Yani 87 ayarinda ortu aldi. 1 Metreyi gecen yerler oldu.

Ataturk havalimani 40 cm kar alarak 2004 sistemindeki kar rekorunuda tarihe gomdu.Istanbul'un bati kesimleri icin Efsane oldu.

Actigim Istanbul konusundada bu bolgeler icin 1 metre olacaginida soylemistim.

Diger bolgelerde ise 35 ila 50 cm arasi kar beklentim vardi.Z.burnu olarak yaklasik 35 cm kar aldik. Esenler Sultangazi cevresinde 60 cm civari beklentim vardi ama oralarda 40 cm civari almis.

Sicaklik gunduz artili degerlerde oldugu halde aldigimiz kar miktari cok iyi.Eger gunduz eksilerde olsaydik cogu yer 50 cm i gorebilirdi.Tek yanildigimiz yer Pendik Kurtkoy cevresi oldu.20 cm civari kar aldilar. Dek tamamen kismet isi.O bolgeye ugramadi pek.

Benim acimdan(Zeytinburnu) cm olarak 2006 ve 2008 sistemine yakin yada 3-5 cm altinda olmustur.Eger sicakliklar yeterli olsaydi gecebilirdikte.

Kar yogunlugu acisindan 2006 ve 2008 i gectik.

2004 sistemine benzer goruntuler oldu ama bir 2004 değil tabi.Hem ocak hem subat sistemi bu sistemin uzerindeydi.

Kis basinda mevsimlik tahminimde bu sene 2004 2006 2008 benzeri bir sistem alacagimizi soylemistim. Cok sukur aldik. Ocak ayindaki efsane sogumaya siklonda eslik etseydi yeni bir 2004 derdik ama olmadi.

2015 kisi hem Ocak ayindakk sogumasiyla hemde bu sistemde aldiği kar miktariyla EFSANE olmustur.Bundan sonra gecmis kislardan ornek verirken 2004 2006 2008 2012 nin sonuna 2015 kisida eklenecektir.

Bu sistem gibi bol karli sistem gormeniz dileğiyle..

Sokak aralarindaki kar ve karasal bolgelerde olacak buzlanma nedeniyle bence yuzde 90 ihtimalle okullar tatil olur. tabi karar Vali Beyin..

Einmal editiert, zuletzt von Samet ()

• Semih üstad tahminlerin çok başarılı fakat benim takıldığım nokta Türkiye sanki sadece Istanbuldan ibaretmis gibi actigin konular yorumların çoğu ıstanbul ankara veya bir başka yer için neden konu açmıyorsun anlamış değilim

• Semih üstad tahminlerin çok başarılı fakat benim takıldığım nokta Türkiye sanki sadece Istanbuldan ibaretmis gibi actigin konular yorumların çoğu ıstanbul ankara veya bir başka yer için neden konu açmıyorsun anlamış değilim

Vaktim olmuyor.Cogunluga hitap ediyorum mecburen.diger bolgeler icin arkadaslarin hazirlamis oldugu haritalar var onlara bakmani tavsiye ederim.

• Ben bu sistemde kara doydum 2012 den fazla kar aldık 2004 ü hatırlamıyorum

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA

• üstad bırakma bizi gel beraber orajları takip edelim gel beraber kışın ne zaman başlıyacağını takip edelim gel ne zaman kar yağıcanı takip edelim istersen 1 ayda bir gel ama gel gitme