Şubat Ayı Sistemleri - 3 Sistem, 1 olası Efsane

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet, bildiğiniz gibi Şubat ayı 1. yarı çok efsanevi olacak. Biri bitmeden diğeri gelen sistemler.

1: 10 Şubat - Efsane olasılığı: %58
    Şu an için de konuşulmakta olan ilk sistem bu. Üst seviye soğukları açısından çok iyi olan bu sistem, kar getiriyor ve karın yağmur veya KKY ye dönmesine izin vermiyor. 850 hPa içerisinde şu an görünen sıcaklık -8 ama ben bunun -14'e kadar gideceğini düşünüyorum.
    Şu an görünen model:

2: 13 Şubat: Efsane olasılığı: %60
    Şu an için forumda konuşulmasa da, bu çok güçlü bir sistem. 3 sistem arasında en dominant olan sistem ama, 500 hPa soğukları ilk sistemden az olduğu için yoğun kar olmayabilir.

3: 16 Şubat Efsane Olasılığı: Uzun Vade - 1/3 Olasılık
    Şu an için bir şey söyleyemesem de, bu tarihte üçlemenin son sistemi geliyor. Aynı piyano besteleri gibi hafif veya hiperbass flüt gibi ağır olabilir, şu an söylemek zor ancak ikisinin ortası gibi olacak gibi.

• Tahminci ilk defa uçmadan abartmadan tahmin yapmışsın sunduğun veriler en iyi olasılıklı veriler yine +rep uğraşmışsın.

• bu tarihleri neyi baz alarak 3 ayri sisteme ayirdin?

géop Z500 haritalarina bakinca bu tek bir sistem bence

ayrica teknik olarak cut off olarak gözüküyor 8 gün ve üzeri bu olayin üzerine gitmek bence daha mantikli degil
    her çikti da bu olusum :
    500 1000 km doguya, batiya veya kuzeye kayabilir
    ya da tamamen bati avrupaya veya bati akdenize kayabilir

hem sen -6°C 850hPa da okuyunca -14°C olacak diyorsun ama niçin daha ilik yani 0 ile -2°C arasi olasiligi bastan siliyorsun?

• ?
    koca bir soru işareti derim ben buna nedeni çok açık:)
    biraz düşünen anlar bence:)

• ben sana bir ipucu veriyim cut offlar beslendikleri soguk kaynagindan koptugu için bu terimle aniliyorlar,

yani atmosferin o olusumda (yani sibiryadan veya baltiklerden baglantisiz)-14°C gibi 850hpa degerlerini beklemek çok safca bir beklenti

Ocak ayinda gördük o degerleri ama rusya ve ukrayna üzerinde düsük geopotentieller vardi
    yani kutupla kesiklik yoktu

kroki çiziyimmi anlatmak için?

• Aslinda 180 ve üzeri vadeler için böyle amatörce bakip karsilastirip tahmin falan etmem
    hele sadece 850hPa sicaklikla bakip hiç analiz yapmam sizlerin bunlari baz alip , sistem, efsane, gibi tahminler yapnaniz kahve fali veya kristal topu fali yaptiginizi gösteriyor sadece.

bu günlerde baya sicak seyreden hava serinliyecek ona hiç bir süphem yok
    ama kitliktan çikmis avci gibi ille de efsane diye sayiklamaya da gerek yok!

bugün 12Z gfs çiktisini her kes gördü ama bi de diyagramlardan okuyup çizgilerin (kalin yesil ) diger 30jahre mittle ve Ensemble çizgilerinden çok fazla koptugunu da gördünmü?
    Bir n° diye bahsetigin gün için bunlari da baz alsaydin %58 gibi baya kabarik ve de o kadar abartili bir olasi yerine %25 yazmaliydin

iki ve üç n° ya gelince tamamen vade tartisma alanina bile sigmadigi için onlari yüdelemen bile hata

• ileride tahmin yapacak olursan sadece Bir modelin Bir çiktisini baz alip sunum yapma

inandirici olman için :

- gösrterdigin haritalar estah açici olsa da yeterili degil

- bir iki çikti ayni yönde israr ediyorsa onu baz al ve de bizlerle paylas

- gfs gefs ecmwf ukmo Jma ... ve diger model hemfikir olursa onu da dikkatimizi çekmek için ve de inandiriciligini yükseltmek için kullan

yoksa ne kadar tutarli olursan ol

bu sekilde yazdigin için ancak soguksever falci olarak gözüküyorsun

• Size soruyorum:
    Acaba tüm modelleri buraya koyabilir miyim?
    Tabii ki, evet, hepsine bakarak bunları yazıyorum ancak hepsini buraya koysam mesaj uzadıkça uzar. Evet, diyagramlara da baktım, hepsine baktım, ancak hepsini buraya koyabilme imkanım var mı acaba?

Einmal editiert, zuletzt von tahminci ()

• Bence kötü bir tahmşn değil iyi bir tahmin eleştirilebilirde efsane olasılığı yapman kötü bence -12nin girdiği sistemde ya yağış muazzam olurda -16nın girdiği sistemde yağış az olursa