GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

• Olmaz. Konuyla alakasız yorum atmak kurallarımıza aykırı. Bu tür yorumlarınızı '' Genel Tartışma Sayfası '' adlı konudan yapacaksınız. Forum kurallarını okudunuz mu bilmiyorum, okusaydınız eğer durduk yere demezdiniz. Konuyla alakasız yorumlar gelmeye devam ediyor. Lütfen bunlar son olsun, ceza vermekten sıkıldık.

ok pardon.. sustum

• Aradaslar modeller yavastan dedigime geliyor. 1 subat aksam guncellemesi sistemi tamami ile gosterecek ve hepimizi costuracaktir.

Dun bozan gfs duzelecek dedim. ilk once ecmwf duzelme egilimine girdi. yavastan gfs de girdi. sizlere haftalardir bahsettigim subat 2.haftasi sistemi gelecek.

Lakin soyle bir aciklama yapma geregi duyuyorum.

Simdi hepiniz hatirlarsiniz ki ben sizlere 2 haftadir gelecek diyorum. ve yine biliyorsunuz ki uzun vade tahmin yapiyorum. Ama bu sistemi tahmin ettigim gunden beri efsane sozu kullanmadim. cunku o kadar uzun vadeden sogugun kuvettini su an gormek zor. ama soguk girisi olacagini tahmin etmek zor degil.

Evet sistem gelecek.Hala da gelecek diyorum. Bunun baska yolu yok . Ha diyelim tahminimde bir iki detay kacirip hata yaptim gelmedi .bu cok dusuk bir ihtimal. Subat 2.haftasi soke soke gelip kar birakacak. Suradan sunu da soylemek istiyorum. Egerki hatam yoksa ki bu buyuk ihtimal yani yuzde 99 ihtimal .muhtesem otesi bir kar alabiliriz. ama eger hatam varsa hafif bir sstem goruruz ama yine kar olur. ama sonucta olur ve tahminim tutar.

Bu tahminimin de isabet bulmasina az kaldi cok sukur. bu yil 4 de 4 yaptim diyebilirim
    Tek hatam 12 ocak sistemini 5 6 saat eksik soylememdir :).Bu sistem itibari ile bu sene de ara verecegim.Gelecek Seneye bomba gibi girecegim. Simdi bu sistemin tadini cikaralim.

• Hakkında yorum çok ısrarla söyledin bende takip ediyorum.Uzun vade tahminin tutarsa en azından bu tahmin için efsane olacaksın eğer tutmazsa genelde aldığın eleştriler haklı olacak sende kestane olacaksın.Ama emin ol tutturman için dua ediyorum çünkü kar yağsın diye dua ediyorum.Hadi hayırlısı...

• şubat nasıl geçecek bunun cevabını daha detaylı bir şekilde öğrenmek için haftasonunu beklemek gerekiyor.şimdi modellere göre yorum yapıyoruz ama ne derece tutarlı orası malum.ilk öncelikle herşeyin başı haftasonu olacak lodos fırtınasını bekliyelim bunu atlatalım.daha sonra ise pazartesi günü modeller daha tutarlı şekilde güncellemeler yaparak 6 sisteminin gücünü gösterir ve şubat ayının nasıl geçeceği hakkında fikrimiz olur ilerisini daha iyi görürüz.

kışı bitirenler mart gelmeden kış bitmez.bunun nice örnekleri geçmişte yaşandı.17 şubat 2008 güzel kar yağışları oldu en yakın örnek.

• şubat nasıl geçecek bunun cevabını daha detaylı bir şekilde öğrenmek için haftasonunu beklemek gerekiyor.şimdi modellere göre yorum yapıyoruz ama ne derece tutarlı orası malum.ilk öncelikle herşeyin başı haftasonu olacak lodos fırtınasını bekliyelim bunu atlatalım.daha sonra ise pazartesi günü modeller daha tutarlı şekilde güncellemeler yaparak 6 sisteminin gücünü gösterir ve şubat ayının nasıl geçeceği hakkında fikrimiz olur ilerisini daha iyi görürüz.

kışı bitirenler mart gelmeden kış bitmez.bunun nice örnekleri geçmişte yaşandı.17 şubat 2008 güzel kar yağışları oldu en yakın örnek.sonra 2012..

2012 ne alaka anlamadım :D 11 şubattan sonra güzel sistem(ler) alabiliriz ama efsane olmaz.

Bize her yer Konya değil,çünkü her yer Konya kadar güzel değil.

• arkadaşım seni özellikle takip ediyorum, gerçekci yorumlarından dolayı kutluyorum.. hiçbirzaman kesin konuşmuyorsun ve gerçekten gördüğünü söylüyorsun, bazen site öyle bi hale geliyor ki verilere dönüp bakıyorum ya acaba benmi yanlış görüyorum diye!:)bu çizgide dewam kardş..

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Her sey belli çünkü sistem de...Sistem Avrupa yada Kırıma kadar etkisini gösteriyor ancak bize gelene kadar ya etkisini kaybediyor yada doguya cok hızlı hareket edip bizi pas geciyor... Biz 5-8 ocak sisteminden sonra özellikle alçak basınçların doğusunda yani ılıman ve sıcak tarafında kaldıgımız için ocak ayı(5-12 ocak hariç) mevsim normalleri üstünde gecti....yarından itibaren çoğu zaman kuvvetli lodos rüzgarlarına bol bol maruz kalacağız..... orta Avrupa yarından itibaren kuvvetli sogukların etkisi altına giriyor sibilya kökenli alcak basınc orta Avrupa ya adım adım ilerliyor bizde bu alcak basıncın yine dogusunda kalıyoruz.Orta Avrupa ya demir atacak olan Alcak hava merkezi döngü halinde gerçekten de etkisini 5-6 gun gösterecek...Orta avrupadaki bu sistemin bize etkisi ise, Ege Marmara ve Trakya bölglerine kuvvetli yağış( yagmur seklnde) ılıman ve sıcak yani bir kac gün nisan veya mayıs aylarına yaşamamıza neden olacak ...Kısaca 13 Şubat a kadar genellikle mevsim normallerinin üzerinde, bazı günler biraz altında kalıcaz ...[/font]

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Unutmadan 7-10 şubat arası orta avrupa ya inen sistemin bize gelme ihtimali var ancak etkisi ve bizi teget gecme ihtimli %70 civarı.....[/font]

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Şubat ayını genel oarak bakarsak 14-27 Şubat arası Doğu Avrupa üzerinden güzel sistemler alabiliriz ancak etkisi ve süres, ne derce olur ilerleyen günlerde belli olur......[/font]

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Ancak tek sıkıntı şubat ayı içerisinde bir arkadasımında dedigi gibi e[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]ndekslerin bir türlü negatife inememesi sonucu blokaj ihtimalinin henüz ortada olmadığını, bunun da Avrupa Kıtası nda yakın bir gelecekte kalıcı soğukların görülme ihtimalini neredeyse sıfıra indirdiğini de söyleyelim.[/font][/font]