GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • şubat nasıl geçecek bunun cevabını daha detaylı bir şekilde öğrenmek için haftasonunu beklemek gerekiyor.şimdi modellere göre yorum yapıyoruz ama ne derece tutarlı orası malum.ilk öncelikle herşeyin başı haftasonu olacak lodos fırtınasını bekliyelim bunu atlatalım.daha sonra ise pazartesi günü modeller daha tutarlı şekilde güncellemeler yaparak 6 sisteminin gücünü gösterir ve şubat ayının nasıl geçeceği hakkında fikrimiz olur ilerisini daha iyi görürüz.

kışı bitirenler mart gelmeden kış bitmez.bunun nice örnekleri geçmişte yaşandı.17 şubat 2008 güzel kar yağışları oldu en yakın örnek.

Einmal editiert, zuletzt von enesdyms ()

• şubat nasıl geçecek bunun cevabını daha detaylı bir şekilde öğrenmek için haftasonunu beklemek gerekiyor.şimdi modellere göre yorum yapıyoruz ama ne derece tutarlı orası malum.ilk öncelikle herşeyin başı haftasonu olacak lodos fırtınasını bekliyelim bunu atlatalım.daha sonra ise pazartesi günü modeller daha tutarlı şekilde güncellemeler yaparak 6 sisteminin gücünü gösterir ve şubat ayının nasıl geçeceği hakkında fikrimiz olur ilerisini daha iyi görürüz.

kışı bitirenler mart gelmeden kış bitmez.bunun nice örnekleri geçmişte yaşandı.17 şubat 2008 güzel kar yağışları oldu en yakın örnek.sonra 2012..

2012 ne alaka anlamadım :D 11 şubattan sonra güzel sistem(ler) alabiliriz ama efsane olmaz.

• arkadaşım seni özellikle takip ediyorum, gerçekci yorumlarından dolayı kutluyorum.. hiçbirzaman kesin konuşmuyorsun ve gerçekten gördüğünü söylüyorsun, bazen site öyle bi hale geliyor ki verilere dönüp bakıyorum ya acaba benmi yanlış görüyorum diye!:)bu çizgide dewam kardş..

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Her sey belli çünkü sistem de...Sistem Avrupa yada Kırıma kadar etkisini gösteriyor ancak bize gelene kadar ya etkisini kaybediyor yada doguya cok hızlı hareket edip bizi pas geciyor... Biz 5-8 ocak sisteminden sonra özellikle alçak basınçların doğusunda yani ılıman ve sıcak tarafında kaldıgımız için ocak ayı(5-12 ocak hariç) mevsim normalleri üstünde gecti....yarından itibaren çoğu zaman kuvvetli lodos rüzgarlarına bol bol maruz kalacağız..... orta Avrupa yarından itibaren kuvvetli sogukların etkisi altına giriyor sibilya kökenli alcak basınc orta Avrupa ya adım adım ilerliyor bizde bu alcak basıncın yine dogusunda kalıyoruz.Orta Avrupa ya demir atacak olan Alcak hava merkezi döngü halinde gerçekten de etkisini 5-6 gun gösterecek...Orta avrupadaki bu sistemin bize etkisi ise, Ege Marmara ve Trakya bölglerine kuvvetli yağış( yagmur seklnde) ılıman ve sıcak yani bir kac gün nisan veya mayıs aylarına yaşamamıza neden olacak ...Kısaca 13 Şubat a kadar genellikle mevsim normallerinin üzerinde, bazı günler biraz altında kalıcaz ...[/font]

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Unutmadan 7-10 şubat arası orta avrupa ya inen sistemin bize gelme ihtimali var ancak etkisi ve bizi teget gecme ihtimli %70 civarı.....[/font]

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Şubat ayını genel oarak bakarsak 14-27 Şubat arası Doğu Avrupa üzerinden güzel sistemler alabiliriz ancak etkisi ve süres, ne derce olur ilerleyen günlerde belli olur......[/font]

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Ancak tek sıkıntı şubat ayı içerisinde bir arkadasımında dedigi gibi e[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]ndekslerin bir türlü negatife inememesi sonucu blokaj ihtimalinin henüz ortada olmadığını, bunun da Avrupa Kıtası nda yakın bir gelecekte kalıcı soğukların görülme ihtimalini neredeyse sıfıra indirdiğini de söyleyelim.[/font][/font]

• Arkadaşlar pazar günü Konya-Ereğli arası yolculuğa çıkacağım otobüsle. Fakat rüzgar dan korkuyorum. Biliyorsunuz bu otobüsler tek rüzgarda seni yan şeride geçirebiliyor. Pazar günü nasıl olacak rüzgar durumu ? Sizce yola çıkmalı mıyım ?

• Arkadaşlar pazar günü Konya-Ereğli arası yolculuğa çıkacağım otobüsle. Fakat rüzgar dan korkuyorum. Biliyorsunuz bu otobüsler tek rüzgarda seni yan şeride geçirebiliyor. Pazar günü nasıl olacak rüzgar durumu ? Sizce yola çıkmalı mıyım ?

Pek tavsiye etmem

• [quote='UçanTürk','http://forum.havaforum.com/index.php?thread/&postID=161753#post161753']
    Arkadaşlar pazar günü Konya-Ereğli arası yolculuğa çıkacağım otobüsle. Fakat rüzgar dan korkuyorum. Biliyorsunuz bu otobüsler tek rüzgarda seni yan şeride geçirebiliyor. Pazar günü nasıl olacak rüzgar durumu ? Sizce yola çıkmalı mıyım ?
    Yarını bekleyelim yarın kesinleşir rüzgarın hangi gün kuvvetli olacağı bu arada ben de konyadanım :)

Einmal editiert, zuletzt von 17.02.2008 ()

• [quote='UçanTürk','http://forum.havaforum.com/index.php?thread/&postID=161753#post161753']
    Arkadaşlar pazar günü Konya-Ereğli arası yolculuğa çıkacağım otobüsle. Fakat rüzgar dan korkuyorum. Biliyorsunuz bu otobüsler tek rüzgarda seni yan şeride geçirebiliyor. Pazar günü nasıl olacak rüzgar durumu ? Sizce yola çıkmalı mıyım ?
    Yarını bekleyelim yarın kesinleşir rüzgarın hangi gün kuvvetli olacağı bu arada ben de konyadanım :)