Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Erhan Afyoncu

Osmanlı döneminde birçok defa şiddetli dolu yağışı olmuştu. 1773'te Edirne'de yağan dolu Edirne sarayı, sadrazam sarayı ve diğer devlet binaları olmak üzere birçok binaya büyük zarar vermişti. Devlet binalarında sırf zarar gören çatıların tamiri için 2.5 milyon kiremit lazım olmuş, ancak miktarın büyüklüğünden dolayı gereken tavanların temini için çevredeki illere kiremit siparişi verilmişti. 12 Nisan 1848'de Semadirek adasında bir saat süreyle yağan ceviz büyüklüğündeki dolu halkın ürünlerine ve meyve ağaçlarına büyük zarar vermişti.

Bâbıali'nin, yani Osmanlı hükümet binasının kırılan camları her sene kasım ayında değiştirilirdi. 1848 yılında yağan doludan dolayı her sene cam sayısı değiştirilenden fazla olmuştu. 1848 yılında 1754 cam değiştirilmişti.
    Ocak 1851'de o dönemde bir köy olan Yakacık'ta dolu yağışı sebebiyle hasar ve ürün kaybı olduğu için ahalinin vergileri bir sene ertelenmişti.

4 Haziran 1860'ta Kırklareli'de birkaç defa yangın çıkmış, halk yangınla uğraşırken birdenbire 140-160 gram ağırlığında dolu yağışı meydana gelmişti. 1866 Ağustos'unda Afyonkarahisar'da meydana gelen fırtına sırasında ceviz büyüklüğünde dolu yağmıştı. Ardından da seller meydana gelmişti.
    1898 Ekim'inde Selanik'te portakal büyüklüğünde çeyrek saat dolu yağınca ev ve dükkânların tavan ve camları kırılmış ve oturulacak halden çıkmıştı. Ancak üç gün süren şiddetli yağmur, halkın perişan olmasına sebep olmuştu. Binaların oturulamaz hale gelmesinden dolayı halkın yaklaşan kışta perişan olmaması için tedbir alınması istenmişti. 1906 Şubat'ında İstanbul'a yağan dolu ise birçok binanın camlarını kırmıştı.

:thumbup:

• HAARP denilen alet cidden dediğiniz gibi Atmosferik olayları kontrol etmeye yarıyorsa bu ABD neden kendisine gelen ve milyon dolarlarca zarar veren kasırgaları yok etmiyor 8| :boat:

• Kar yağmur oraj falan geçtim de
    Dünyada hangi güç İstanbul’un yada Newyorkun üstüne çöken sisi 100 metre de değil sadece 10 metre Yukarı kaldırabilir
    Bozgunculuğu ile meşhur küreselci şebeke her türlü sinsi plan deneyebilir ama onları olduğundan güçlü gösterecek hayaller ancak onları hoşnut eder
    Tekrar soruyorum , deniz suyunu La ninayı bile tahmin edemeyenler , tahminini her hafta güncelleyenler mi , milyarlarca gros tonluk su yüklü bulutlara yön verecekler
    Bulut o ki izmire ciddi yağmur bırakıyor ama aynı bulut Manisa’ya 5 kilo yağış bırakmayabiliyor

• HAARP denilen alet cidden dediğiniz gibi Atmosferik olayları kontrol etmeye yarıyorsa bu ABD neden kendisine gelen ve milyon dolarlarca zarar veren kasırgaları yok etmiyor 8| :boat:

amerıkada eskisi gbi kasırga olmuyor newyork yıkılrdı kadırgadan şimdi sadece güney bölgelerini eykiliyor

• @TC Recep Özçelik yaşanan sıklık değil atıyorum kasırga ABD yi vuracak belli olmuş neden kullanamıyorlar Haarp'ı? ayrıca ABD her sene önemli sayıda kar fırtınası yaşıyor,bu sayının değişimi iklimle alakalı, nasıl bizde 1987 40 yılda bir oluyorsa, onlarda da benzer durum var bunun Haarpla alakası yok..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• ya Allah aşkına tutturmuşsunuz bir haarp gogıldan bakıyorsunuz kopyala yapıştır yapıp yazıyorsunuz. Bırakın bu işleri arkadaşlar. Haarp belki vardır ama her bir şeyi bu haarpa bağlamayın ya. Atmosferin dengesini bozduk olay bu kadar basit. İnsan olarak biz yaptık bunu . Dünyayı biz mahvettik . Allah aşkına bırakın şu komplo teorilerini

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• bu kadar uçağın Türkiye üzerinde ne işi ola ki acaba. Yaptığın yorumu ciddiye bile almıyorum kardeşim. O yorumu acil olarak kaldırsınlar yoksa komik duruma düşüyorsun. Adsız.png

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Mjo ne durumda @Cold.EFso

Mjo birçok tahmini yerle yeksan edip merkeze gömüldü kaç gündür Hocam
    8-1-2-3-4 her türlü tahmin vardı ama diyagram merkezi seçti
    Merkezde olunca da tahminler güçleşiyor , zaten Atlas okyanusu ile ilgisi yok bu diyagramın
    Şu an elimizdeki tek işe yarar veri Ecm de Gfs de Mjo yu merkeze hapsetmişler
    Merkezden de her an bir faza yönelebilir
    Mjo dan hareketle birçok tahmin merkezinin mevsimlik tahminde güncellemeye gideceği yorumlarını okuyorum
    Her yönüyle değişken bir sene

• Bir de iyi tarafından bakalım
    2005 Ekim Kasım mjo’su da merkeze hapsolmuş
    2005 de ACE de yüksek ve yine Zayıf La nina
    Eh kasımı da gayet ılıkmış
    Ben bu 2006 kışını sevmeye başladım hocam :)

• Fazlarla ilgili Noaa Ecm Gfs gibi merkezler tahmin yapıyorlar hocam
    O tahminlerin çoğu okyanuslardaki koşullarla etkileşimli
    Bu tahminlerin bir kısmını paylaşmıştım ki merkeze giren senaryo çok azdı
    Onun için baya saçmalıyor modeller
    Mjo verileri ile kuraklık ilişkisi , fırtınalar , yağışlar , özellikle Pasifik enso verileri , yani La nina dahil birçok temel konu etkileşiyor
    Bir çoğu varsayım ve benzerlik yada istatistik olasılık etkileşimli büyük matematik dehası
    Aslında bizim modellerle yaptığımız kavganın daha büyüğü Mjo enso La nina uzmanlarının verilerle yaptığı kavgalarda
    Tabi bunların bizim buralara etkisi daha kısıtlı ama
    Enso La nina AO ilişkisi doğal olarak bize kadar süreci getiriyor

• Tesekkurler. @Cold.EFso

Ben 7-8 Aralik civarinda ozellikle batí bolgeleri etkileyecek soguk bir sistem bekliyorum. Hatta İstanbul'da dahi kar yapabilir. Bakalım Mjo merkezden cikip beklentime uygun bize genelde sistem indiren yöne ilerleyecek mi ? Takiplerinin sonucunu yazarsın senden ricam.

• Büyük bir zevkle @Efsane-Semih Hocam , mjonun yıllarca yaptığı izleri inceledim
    Merkezden de bize ekmek çıkıyor ( örneğin yukarda paylaştığım 2006 efsanesi)
    Ben de kasım sonu ile büyük değişikler gözlemliyorum
    Çünkü büyük verilerde değişimler var ve bize mutlaka etkisi olacak
    Bu değişimin soğuma yönünde olacağını sadece benzer yıllarla (1985-2006-2016) bu tarz verileri kıyaslayarak yapabiliyorum
    Daha fazlası çok fazla ustalık istiyor ki diğer konuda usta Noaa nın bırakın Mjo yu La nina daki berbat tahminini paylaştım.
    Saygı duyduğum dış kaynaklar da zaten küresel anlamdaki tahminlerinde benzerlikle hareket ediyorlar Mjo da,
    Evet bize etkisi kısıtlı ama yine de takip edeceğim

• Ncep gibi devasa bir merkez bile daha 23 Ekim tarihinde 15 günlük faz tahminini büyük oranda bilemedi , yüzde 90-95 olasılıkla 1 kasım için 8. faz hatta azımsanmayacak kadar bazı senaryolar da 1. Faz tahmin edildi ama merkeze geçtik , dolayısıyla Mjo dan kaynaklı La Nina ve AO etkileşimli uzun vadeli ( 3 hafta ve üzeri ) yorumlar şu an revize edilecek gibi görünüyor

• Amerika’da sistem şu ana kadar kar yağışı açısından fos çıktı elhamdulillah :)
    Haarp teorisi yine harap oldu
    Kar az ama fırtına ve şiddetli soğuk ortalığı kasıp kavuruyor
    Az kar çok buz ve piste dönen yollar , ve nihayet pisti maalesef istemsizce açan araçlar
    Bu gece ve yarın rekor düşüşler gözleniyor
    Not : Buffalo sersefil ve depresyonda
    Şahsen Böylesi bir sistemi istemem

• Ncep gibi devasa bir merkez bile daha 23 Ekim tarihinde 15 günlük faz tahminini büyük oranda bilemedi , yüzde 90-95 olasılıkla 1 kasım için 8. faz hatta azımsanmayacak kadar bazı senaryolar da 1. Faz tahmin edildi ama merkeze geçtik , dolayısıyla Mjo dan kaynaklı La Nina ve AO etkileşimli uzun vadeli ( 3 hafta ve üzeri ) yorumlar şu an revize edilecek gibi görünüyor

Mjo tahminleri neye gore guncelleniyor ?