Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler


 • Dün Batı Avustralya'yı vuran Siklon Mangga


  Resim


  Avustralya'nın tropikal mevsimi 30 Nisan'da resmen sonuçlanmış olmasına rağmen, ülkenin batı kıyısında kısa bir süre sonra sezon sonu bir siklon oluştu.
  Endonezya'daki Sumatra adasının güneybatısı, Güney Hint Okyanusu'nun ılık suları üzerinde sallanan tropikal bir alçak, yerel saatle Perşembe gecesi geç saatlerde Tropikal Siklon Mangga oldu.
  Fırtına, şiddetli rüzgarlar ve şiddetli yağmur turlarıyla Cocos (Keeling) Adaları'nın üzerinden geçti. Cuma akşamı itibariyle, Cocos Adaları havaalanında bildirilen en yüksek rüzgar hızı 61 km / s (38 mil / saat) olup, şiddetli rüzgarlar bölgenin güneyinde kalmıştır.
  Yerel saatle Cumartesi sabahı erken saatlerde Mangga tropik sonrası duruma zayıflamıştı.
  AccuWeather Meteorolog Brett Rossio, “Mangga tropik sonrası olmasına rağmen yerel bir saat olan Cumartesi gecesi [fırtına sistemi] ile birleşti.
  Ağır, rüzgârlı yağmur yağarken, Batı Avustralya'nın büyük bir bölümünde pazar boyunca koşullar yavaş yavaş bozuldu.

  Güçlü rüzgarlar Pilbara'dan Margaret Nehri'ne kadar olan alanları etkilediğinden, fırtına ile ilgili çağrılar Yangın ve Acil Servisler departmanına akın etti. Kıyı alanlarında yaygın elektrik kesintileri rapor edilmiştir.
  Pazar günkü ABC haberine göre, kuvvetli rüzgarlar Avustralya'nın batı kıyılarında 60.000 müşteriye güç sağladı.
  Pazar günü Perth'de rüzgarlar 82 km / saate (51 mil / sa) kadar yükseldi. Suya daha yakın olan Cape Naturaliste'de rüzgarlar 117 km / saate (72 mil / sa) ulaştı.
  Şiddetli yağmur ve rüzgarlı rüzgarlara ek olarak, denizler denizciler için çok kaba ve tehlikeli hale geldi.
  Kıyı boyunca gelen şiddetli yağmurun çoğu, fırtına daha kuru hava olan Batı Avustralya'nın üzerinden geçerken Pazar akşamı dağılmaya başladı. Ancak bazı yağmur bölgelerinin kuzeybatı Avustralya'nın bazı kısımlarını haftanın ortasında azaltması bekleniyor.
  Bazı yağmur alanları, yerel su baskınlarına neden olacak kadar ağır hale gelebilir.
  Sürücüler su dolu yollardan geçmenin tehlikelerini hatırlamalı ve bunu yapmaktan kaçınmalıdır. Artan taşkın sularının tahliye edilmesini gerektirmesi durumunda, bu bölgelerde yaşayanlar için acil durum planı yapılmalıdır.

  https://www.accuweather.com/en…er&utm_content=1590189358
 • Ama rekor 1969 el nino yılından gelmiş.Cat 3 üstü 7 kasırgayla...

  Hocam sanırım 2000 yılından sonraki gidişata göre yazmışlar, 2005 iyiydi çünkü


  Total depressions 31 (record high)
  Total storms 28 (record high)
  Hurricanes 15 (record high)
  Major hurricanes
  (Cat. 3+)
  7 (record high)
  Total fatalities 3,912 total
  Total damage $171.755 billion (2005 USD)
  (Second-costliest tropical cyclone season on record)


  Şöyle bir tablo var 2005 için..

 • Lodostan gayrısı yok bize:Dİşin şakası adamlar için sıradan görüntüler...

  hocam ben gelince bir aksiyon yaşarız ayağım uğurlu gelir belki lodostan başkasını da görürüz:):) Adamlar için bunlar her sene defalarca gördükleri manzara, daha dün Reed Timmer bir video paylaştı muazzamdı..


  MONSTER SUPERCELL approaching Lake Amistead, TX north of Del Rio with increasing rotation LIVE storm chasing made possible by FB supporter community: https://www.facebook.com/becomesupporter/166805519168

  Posted by Reed Timmer Extreme Meteorologist on Monday, 25 May 2020

 • hocam ben gelince bir aksiyon yaşarız ayağım uğurlu gelir belki lodostan başkasını da görürüz:):) Adamlar için bunlar her sene defalarca gördükleri manzara, daha dün Reed Timmer bir video paylaştı muazzamdı..

  Aynı bölge gibi geldi...