GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bak şimdi sistem iyiyse ahada kar, kötüyse vay kış avucumuzdan kaçtı diye yorumlar, 6 saatte bir birbirinin tersi yorumlar, böyle olmaz, sistemler görünüyor, hiç değilse bir tane iner, durumlar iyi, geçen seneyi aklınızdan geçirin hele, kat kat iyiyiz, özellikle ocak....

• Kisa vadede izlandanin kuvvetlenmesiyle azor yukari çıkamıyor tahmin ettigim gibi yana yayiliyor.Ve kuzeyimizde oluşan y.b etkisyle 27 sinde kuvvetli gözüken sistem bazi yerler icin kuvvetli olsada cok tadi yok soguk ise pek iyi degil.sistem i hatirlarsaniz once 28 inde guzel gozukuyordu 27 sine olacak hizli bi sisteme dönmüştü simdi ise gelmekte zorlanan akdenize yarayacak bi sistem gibi duruyor.270 saatte istedigimiz seyler var ama iste 270 saat izlandanin ise geri cekilecegi gozukuyor ay sonu

• Kisa vadede izlandanin kuvvetlenmesiyle azor yukari çıkamıyor tahmin ettigim gibi yana yayiliyor.Ve kuzeyimizde oluşan y.b etkisyle 27 sinde kuvvetli gözüken sistem bazi yerler icin kuvvetli olsada cok tadi yok soguk ise pek iyi degil.sistem i hatirlarsaniz once 28 inde guzel gozukuyordu 27 sine olacak hizli bi sisteme dönmüştü simdi ise gelmekte zorlanan akdenize yarayacak bi sistem gibi duruyor.270 saatte istedigimiz seyler var ama iste 270 saat izlandanin ise geri cekilecegi gozukuyor ay sonu

Ocakta dev sibirya uyanicak kasimdan beri diyorum yineliyorum ocak sibirya devinin doğusu demek :) ;) ardi ardina salinimlar bizi bekliyor modellerdw gel git olucaktir gece modelleri 3 ocagi belki de yok etcektir ama sonuc olarak 2 ocak 10 ocak arasi 2 sistem cepte insallah iskandnav ulkelerindeki soguklar yurdumuza teker teker ugricak insallah

• @cografyaci34 şu durumda nerdeyse hicbisey kesin degil oncede belirtmistim 192 yi bekleyelim derdik eskiden şimdi 120 saat demeye basladik çünkü buaralar cok degisken eger bu degiskenlik azalirsa 8 gun onceden sistemler hesaplanir.simdilik o sistemler eger haftasonunda gozuktugu sekliyle gelirse döngü degismos demektir

• Bak şimdi sistem iyiyse ahada kar, kötüyse vay kış avucumuzdan kaçtı diye yorumlar, 6 saatte bir birbirinin tersi yorumlar, böyle olmaz, sistemler görünüyor, hiç değilse bir tane iner, durumlar iyi, geçen seneyi aklınızdan geçirin hele, kat kat iyiyiz, özellikle ocak....

Katılıyorum, yanlız geçen seneden kat kat iyiyiz diyebilmemiz için bu görünenlerden en azından bir tanesini artık yaşamamız lazım ki bir anlam ifade etsin.. :) yoksa böyle görünüp görünüp ötelenirse bir bakmışız olmuş Şubat 20 civarı !.. O zaman geçen seneden bir farkımız kalmayabilir, ama benim için en kötü senayro bu olur tabi.. Ben bu kadar hareketli görüntülerde en azından bir vole vuracağımız inancındayım..

• @cografyaci34 şu durumda nerdeyse hicbisey kesin degil oncede belirtmistim 192 yi bekleyelim derdik eskiden şimdi 120 saat demeye basladik çünkü buaralar cok degisken eger bu degiskenlik azalirsa 8 gun onceden sistemler hesaplanir.simdilik o sistemler eger haftasonunda gozuktugu sekliyle gelirse döngü degismos demektir

Gecen seneki modelleri gordum ondan oncekini de sibirya destekli salinimlar her zaman kuvvetlidir ve sadece yurdumuza bakarak yorum yapmiyorum ocak ayi icin iskandinav da hukum suren yaklasik 1 haftadir sert soguklar var rusya karla bogusuyo ve ocak ayinda sibiryanin onu acik her turlu en az 1 sistem kapicaz ama -4 ama -8 fakat alicaz insallah rahat olun keyfini cikarin :) aralik sonunda ocak icin ooo yara yara geliyo dicez ;)