2014-2015 KIŞI-2

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son güncellenen uzun vadeli tahminler ilk yaptığımız kış tahminini destekler nitelikte. Avrupa'nın Doğusu ile Sibirya ve Amerika'nın doğusunda sert kış koşulları görülecek olup tarihe geçen soğuklarla karşılaşabiliriz. Bu kış bu soğuklara yağışlarda eşlik edecek. Yani 2012 kışında ki gibi DEK yağışlarına bel bağlamayacağız. Yağış açısından herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Bu yağışlara zaman zaman soğuklarında eklenmesiyle özlediğimiz kar yağışına kavuşacağız. Barajlarımızın doluluk oranı yine eskisi gibi % 100 ü zorlayacak..

Yukarıdaki resmi özetlemek gerekirse ;

1) Hemen hemen tüm Türkiye soğuk hava ve yağıştan nasibini alacak.

2) Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi'de bu soğuklardan etkilenecek. Kar alıp almayacağını modeller üzerinden takip edicez.

3) Bu sene Sibirya ve İskandinavya YB si kışa damga vuracak.

4) İskandinavya çevresine yerleşecek YB soğukları Doğu Avrupa üzerinden yurdumuza indirecek.

5) Soğukların daha doğulu inmesi durumunda özellikle Karadeniz Bölgesi bana göre bu sene en şanslı bölgelerin başında geliyor.

6) Soğuklar inerken Orta Akdeniz'den Alçak Basınçta destekleyeceği için yoğun kar yağışları görülecek.

7) İskandinavya ve Sibirya YB sinin alacağı konum ve gücü 1929 yada 1954 benzeri kışlara yol açabilir.

8) ABD' nin doğusunda bu senede sert kış koşulları görülecek(geçen seneki kadar olmasada)

9) Avrupa'nın batısı Aralık ayı hariç çoğunlukla kışı ılık geçirecek.

10) Ao ve Nao endeksi bu sene çoğunlukla negatif seyir izleyecek.Nötre çıkışlarda sistem alacağız.

Aralık Ayı Görünümü :

Aralık ilk haftası soğuk ve yağışlı geçecek.Geriye kalan yaklaşık 3 hafta boyunca Negatif Ao'dan dolayı ılık geçebilir. Ancak nadirde olsa negatif Ao'da da soğuk günler geçirdiğimiz oluyor. Ancak % 75 ihtimalle aralığın son 3 haftasının ılık geçmesini bekliyorum.Yani MGM'nin yaptığı normaller üstü sıcaklığa katılıyorum..

Ocak Şubat Ve Mart Aylarının Görünümü :

Kış koşullarının Ocak ayı ile başlamasını bekliyorum. 15 Ocak ile Nisan ayına kadar olan dönemde ülkemizde sert kış koşullarının yaşanacağını düşünüyorum. Hem İskandinavya hem Sibirya'nın bu dönemde şov yapmasını bekliyorum.

Tüm Türkiye'nin sert kış koşullarına hazırlanması gerekmektedir.Hiç görmediğimiz soğukları bu sene göreceğiz..

Tarihinin en karlı kışlarından birine hazırlan Türkiye'm !..

• Kasım sonu vs. sorularınız için ayrı bir başlık açtım. Oradan sorun yalnız şuan cevap veremeyeceğim..Buradan sadece mevsimlik tahminle ilgi paylaşımlar olacak.

• Aralık ayının ılık geçiçek olması moral bozucu Aralık ayının ılık geçmesi bu kışın ortalamasını yurt genelinde normallere çekecek gibi herneyse bir ay daha idare edices demek ki belki yılbaşında her şey değişir de yoğun kar alırız.

• Onla bir bağlantılarımı var semih üstat

eger gelirse aralik ilk haftaki sistemden sonra kuvvetli negatif Ao gozukuyor uzun vadede.Bu durumda ilik hava olur bizde..

Negatif Ao zamanindada sistemler aldik ama cok nadir.oyuzden beklentim aralik ilk haftadan sonra en az 20 araliga kadar ilik gecmesi.