Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• MGM yağış için kasımı da böyle göstermisti 2 haftadır bir damla düşmedi böyle giderse kasımın geri kalanıda tırt Allah vere aralıkta böyle olmayaydı

• Bu gece Güneydoğu'da Karacadağ 0 dereceye düşecek. İl merkezlerinde ölçülecek en düşük sıcaklıkları ise Gaziantep'te 5-6, Adıyaman'da 7-8, Şanlıurfa'da 9-10, Diyarbakır'da 4-5, Batman'da 3-4, Mardin'de 4-5, Siirt'te 4-5 ve Şırnak'ta 5-6 dereceler civarında ölçülecek. Bu değerler merkeze ait olup, diğer kesimlerinde farklılık gösterecektir.

• Güncelleme.

Geçen ay yaptığımız kış tahminine bir ekleme yapmayarak, geçerli tahmindir, sadece biraz detaya girerek,

En kurak zaman dilimimizin, kış aylarına istinaden, 1-20 aralık arasında,

20 aralık 25 ocak arasının en fazla yağış ve soğuk alacağımız zaman dilimi, kar yağışını,

25 ocak sonrasında ise zaman zaman negatif seyir izlenmesi beklenen nao doğu ve güneydoğu anadolu olarak nispeten daha ılık günler yaşayabiliriz, bu zaman diliminde yurdun batısı bize göre daha fazla soğuk havalara maruz kalacaktır, yağışıda yanında hediye.:)

• Hocam desensize o zaman bu sene bizim buralara sadece 1 ay kış var gerisi fos ben burdan bu çıkarımı yaptım.

• Hocam desensize o zaman bu sene bizim buralara sadece 1 ay kış var gerisi fos ben burdan bu çıkarımı yaptım.

Şu şekilde aralık ayı daha kurak ve soğuk olacak, kurak demek yağış olmayacağı anlamına gelmiyor tabi, sadece normaller altı zayıf sistem yada sistemler, en sıkıntılı dönemimizi şubat olarak görüyorum, ince bir detay olacak ama, siirt ve mardin çevreleri çok çok daha iyi bir kış geçirebilir, en azından 2012' den sonra en soğuk kışımız olacak büyük olasılık, yağışı yakaladığımız zaman özlediğimiz görüntüyle karşılaşırız.

• Şu şekilde aralık ayı daha kurak ve soğuk olacak, kurak demek yağış olmayacağı anlamına gelmiyor tabi, sadece normaller altı zayıf sistem yada sistemler, en sıkıntılı dönemimizi şubat olarak görüyorum, ince bir detay olacak ama, siirt ve mardin çevreleri çok çok daha iyi bir kış geçirebilir, en azından 2012' den sonra en soğuk kışımız olacak büyük olasılık, yağışı yakaladığımız zaman özlediğimiz görüntüyle karşılaşırız.

İnşallah iyi olur ne diyelim

• Veriler berbat ötesi.GÜneydoğu için en azından Aralığa kadar soğuk gözükmüyor.Ara ara wunderground 23 25 Kasım'a en azında Marmara içanadoluya için sinyal veriyor. Bu sabahki verilerde o yönde. Aşırı kurak günler gözüküyor Malesef. İnş. Veriler yanılır.

• Kesin kesin inandığım birşey varki ülkenin iklimi bariz bir biçimde değişti artık eskiden buralara yazmasam bile sık sık uğrardım oysa şimdi eski hevesim kalmadı çünkü bakıyorum haliyle herkes sessiz ne eskisi gibi yazımız yaz ne de kışımız kış insan soğuk istiyor yağış istiyor şu mevsimde ama bakıyoruz dışarda hava 20 li derecelerde inanın gündüzleri tişörtle çıkıyorum dışarı Allah sonunu hayr eylesin

• Kesin kesin inandığım birşey varki ülkenin iklimi bariz bir biçimde değişti artık eskiden buralara yazmasam bile sık sık uğrardım oysa şimdi eski hevesim kalmadı çünkü bakıyorum haliyle herkes sessiz ne eskisi gibi yazımız yaz ne de kışımız kış insan soğuk istiyor yağış istiyor şu mevsimde ama bakıyoruz dışarda hava 20 li derecelerde inanın gündüzleri tişörtle çıkıyorum dışarı Allah sonunu hayr eylesin

Maalesef oyle insallah bu durum bir an once duzelir

• Şu pastırma yazları sonbaharı maalesef mahvediyor.Sabredeceğiz.Aralık ayına doğru yavaş yavaş bol yağış getiren sistemleri inşallah hepimiz göreceğiz.Gerçekten yağmurlu havaları özledim.Az daha sabır inşallah mutlu olacağız.

• Arkadaşlar 23 25 Marmaradan itibaren soğuma var son basınç çıktıları özellikle 24 sonrası soğuma ve Marmara'ya bol yağış veriyor. Güneydoğu'ya gelince 25 den itibaren yağış gözüküyor. Şimdilik hepsi bu...ALLAH'A emanet olun...