İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konya radarı daha da sarardı gibi , aslında modellerin tahmin ettiği ile gerçekleşen yağışı gösterecek bir harita görselimiz olsa ne güzel olur , interaktif takip eder yağış gerçekleşmesi ile tahmin isabet heyacanını canlı yaşardık
    Bu hususa bi el atacağız galiba

• konyada geceden beri hafif olan yagis 06:30 dan beridir kuvvetli. merkezde muazzam bi yagis var . modeller gene yanildi. radarda konya 3 saat araliksiz yagisli gozukuyor umarim 20 mm civarlarinda yagis aliriz.

modeller geniş çerçeve gösterdiği için bazen 100 km civarı oynama oluyor ve nerdeyse her sistemde bu gerçekleşiyor.onun için özellikle kritikte gösterilen konya niğde aksaray hattına bir anda iyi yağış düşebilir şaşırmamak lazım.bu konuda en iyiysi yr no sistesi ve genelde tutturuyor.

• Accu nun kış tahminininde soğukların kıbrısa kadar dahi inebileceği özellikle belirtilmesi, kıbrıs akdeniz arasında derin ve istikrarlı bir tepki a.b si patlatmaya sebep olacak. Bu da Konya-Karaman hattının geçen sene gibi metrelik karlar almasına neden olacak. Hazır mıyız arkadaşlar ? :)

• Accu nun kış tahminininde soğukların kıbrısa kadar dahi inebileceği özellikle belirtilmesi, kıbrıs akdeniz arasında derin ve istikrarlı bir tepki a.b si patlatmaya sebep olacak. Bu da Konya-Karaman hattının geçen sene gibi metrelik karlar almasına neden olacak. Hazır mıyız arkadaşlar ? :)

Kıbrıs'ın kuzeybatsından ab olursa Karaman sağlam alır Konya'da iyi etkilenir.Kıbrıs'ta oluşan ab'ler genelde Kayseri başta olmak üzere doğusunu gömer dimi @Abdullah38

• Kıbrıs'ın kuzeybatsından ab olursa Karaman sağlam alır Konya'da iyi etkilenir.Kıbrıs'ta oluşan ab'ler genelde Kayseri başta olmak üzere doğusunu gömer dimi @Abdullah38

Aynen hocam, k.b da oluşan a.b ler ne kadar derin ve yavaş ilerlerse torosları daha kolay atlatıp bize çok sağlam kütleler getiriyorlar. Ama geçen sene daha çok k.batıda oluşan ab ler sayesinde torosların azalan kısmından kütleleri kaptık. Örneğin Konya'nın toroslara en yakın olan Karapınar ve Ereğli ilçelerinde mantıken daha fazla kar olması gerekirken torosların yüksek kısımlarının hemen arkasında kaldıkları için Konya kadar nasiplenemediler. Ame dediğim gibi Karaman-Konya hattından yağış sürekli güneyli sıcak rüzgar etkisiyle daha çok nemlenip daha yoğunlaştı.

• @UçanTürk accunun tahmini tutmaz bence adamlar 1 haftada dönüyorsa daha 2 ay var ben bu kışın bazi verilere göre iyi bi kış olmayacağını düşündüğümden dolayı öyle dedim

Sen şahsi düşüncenden yorum yapıyorsun ben ise bir kaynak vererek yorum yapıyorum sonra da sen bana nerden biliyorsun belki yağmayacak diyorsun.

Herneyse, İyi akşamlar herkese.

• Accu nun tahminine göre Balkanlar yani üstümuz soğuk deposu eğer tepki ab leri sık sık olursa iç ege ve iç anadolu bu kış güzel kar yağışlarına sahne olacaktır.

• ayın 2 sindeki kar ihtimalinden çok ümitlenmeyin kuzey kesimlerin yüksekleri bi ihtimal görebilir.daha güney kesimler kky ve yağmur görecektir.gelelim yarın ki sisteme yarın kuzeyden başlayarak yağış almaya başlayacak yağışlar iç Anadolu genelinde normal orta kuvvette veya hafif olacak.ama güneyden gelen ılık havanın kuzeyden gelen sistemle çakıştığı yer olan karaman Niğde ve kayserinin güneyi, toroslar yakın kısımlar daha kuvvetli yağışlar alacak.favori yerimiz Ermenek ve Yahyalı ilçeleri

• karaman radarıyla adana radarı arasında hem yağış şiddeti hemde ayrıntı bakımından farklılık var.buda yanılmaya sebep olabilir.karamanın doğusu için adana radarı kullanılmalı.ayrıca öğleden sonra Aksaray kayseri hattının güneyi güzel yağışlar alacak gibi