GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Kısmen doğru Murat Bey. Ecmwf sistemi öldürmemiş ama süründürüyor :) öğlen güncellemesinde GFS bize bir havuç daha gösterebilir 14 Mart sonrası için, keza bunun sinyalini EMWF de 240 saatlik çıktısında göstermiş, azor Avrupa üzerinde vertical pozisyon alıyor ve archangelsk bölgesindeki, soğuk havayı Kırım civarına indiriyor. eğer biraz daha batıya yanaşırsa İngiltereye doğru romanya üzerinden sert bir soğuk indirebilir tam da ay ortasında veya 16-17'si gibi.

16 Mart'ta yıldız eserse Karadeniz kara boğulur.

• Kısmen doğru Murat Bey. Ecmwf sistemi öldürmemiş ama süründürüyor :) öğlen güncellemesinde GFS bize bir havuç daha gösterebilir 14 Mart sonrası için, keza bunun sinyalini EMWF de 240 saatlik çıktısında göstermiş, azor Avrupa üzerinde vertical pozisyon alıyor ve archangelsk bölgesindeki, soğuk havayı Kırım civarına indiriyor. eğer biraz daha batıya yanaşırsa İngiltereye doğru romanya üzerinden sert bir soğuk indirebilir tam da ay ortasında veya 16-17'si gibi.

Desenize 9-12 Mart da öldü .. Çok değil 2 gün önce efsane adayıydı dün kuşa döndü bugünde allah rahmet eylesin , ve gene 2-3 günlükertelemeyle şimdi de ay ortası beklentisi !!! :) o da ayın 6-7 si gibi ölür ! Tıpkı bugün ki gibi.. Biz alıştık artık maalesef :) yapacak bir şeyde yok. Demek ki ülke günahkarız..

• Desenize 9-12 Mart da öldü .. Çok değil 2 gün önce efsane adayıydı dün kuşa döndü bugünde allah rahmet eylesin , ve gene 2-3 günlükertelemeyle şimdi de ay ortası beklentisi !!! :) o da ayın 6-7 si gibi ölür ! Tıpkı bugün ki gibi.. Biz alıştık artık maalesef :) yapacak bir şeyde yok. Demek ki ülke günahkarız..

Kim dedi bittiğini.şimdi bak gfs ye gör.yeni efsane adayı geliyor

Einmal editiert, zuletzt von HvFrm(Hf) ()

• Sistem görüş alanına girdi gibi... Modeller ittifak ettiler... sıcaklık değerleri haricinde, basınç yerleşimleri konusunda ECMWF ve GFS birbirine uyum sağladı...

Soğumaların artması veya eksilmesine aldanmayın... Perşembe akşamı durum netleşir.

Ancak şayet bu sistem -8 -6 larla bile gelse, olası karayelle bu sistem fazlasıyla yetecektir bize örtü alabilmemiz için.

Kışın geri kalanını unutmaya hazır olun...

• Kim dedi bittiğini.şimdi bak gfs ye gör.yeni efsane adayı geliyor

Paylaşabilirmisin lütfen hem olası 9-12 yi hemde efsane adayını ? Ben sizler kadar pek teknik tecrübeye sahip değilim burada , sadece payşaştığınız model görüntülerinden yorum yapıyorum ..

• Kim dedi bittiğini.şimdi bak gfs ye gör.yeni efsane adayı geliyor

Paylaşabilirmisin lütfen hem olası 9-12 yi hemde efsane adayını ? Ben sizler kadar pek teknik tecrübeye sahip değilim burada , sadece paylaştığınızmodel görüntülerinden yorum yapıyorum ..

Einmal editiert, zuletzt von Murat ()

• Murat Bey,
    Sitemizden sayısal modeller linkine tıklayıp açılan sayfada GFS modeller bölümünden sıcaklık yazan bölümü tıklayınız. ardından 850 hpa Temp. sekmesini tıklayın ve hangi saatin görüntüsüne bakmak istiyorsanız soldaki bölümden cursor ı onun üzerine getiriniz sağ tarafta görünümü göreceksiniz.

• Murat Bey,
    Sitemizden sayısal modeller linkine tıklayıp açılan sayfada GFS modeller bölümünden sıcaklık yazan bölümü tıklayınız. ardından 850 hpa Temp. sekmesini tıklayın ve hangi saatin görüntüsüne bakmak istiyorsanız soldaki bölümden cursor ı onun üzerine getiriniz sağ tarafta görünümü göreceksiniz.

Teşekkür ederim Wildleo Üstad :), yanlız ben genel olarak günün büyük bölümü dışarda olduğum için buraya genelde mobile den bağlanıyorum. Dediğiniz sayfaya mobile den bağlanılabiliyormu ?

• Modelleri bugün detayli inceledim, Antalya ya kadar -2ler uzanacak; iç ve kuzey kesimler ise -4,-6 lar ile yetinecek.
    Tam kar sınırı, inşallah kar bereketi yağar :).
    Güney bölgeler max. Kky olur kanaatimce...

AF-YOK

• İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji ve Afet Yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, 9-11 Mart tarihlerinde, Batı Anadolu ve Ege’de kar yağabileceğini söyledi. AHT'den Şükran Özçakmak'ın haberine göre, Atlas Okyanusu’ndan gelip Avrupa üzerinden güneye doğru inen ve ülkemizi etkileyen bir soğuk hava oluğunun kar yağışına neden olabileceğini söyleyen Kadıoğlu, kuzeydeki soğuk havayı gösteren haritayı da Twitter’dan paylaştı.
    9-11 MART'A DİKKAT!
    Kadıoğlu, “Haritadaki tahmine göre 9-11 Mart’ta İstanbul’a kar yağarsa şaşırmayın” dedi. Kadıoğlu, şunları kaydetti: “Bu oluk, hava sıcaklığını düşürür. Şu anki hava tahminleri, sıcaklığın -5 derece civarında olabileceğini gösteriyor." Meteorolojik verilere göre ise bugünden itibaren 10 Mart’a kadar yurdun geneli yağışlı olacak. Yağışlar genellikle yağmur şeklinde görülecek.

• Zitat von Effective Snow (Oğuz03) pid='91483' dateline='1393945290'

8-9 gün daha yağışlı periyottayız.

20 marta kadar bol yağış.inşallah 9-18 mart arası kar:D