10-14 Aralık Arası Beklentim

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hadi benden size bir iyi haber birde kötü haber gelsin :)
    İyi haber dekler yardırmaya başlayacak kesinlikle bu belli oldu :)

Kötü haber yağışın yarısından fazlası yağmur ve kky olarak düştü .
    Deklerin en büyük özelliği havayıı birden 1 2 derece düşürebilmesi ve yoğun yağış bırakmasıdır.
    Ama en kötü özelliği ise biter bitmez havayı yer seviyesi sıcaklığına bağlı olarak 700 mb ye kadar varabilcek bir artış sağlmasıdır. Eğer tabanda kar birikintisi yoksa deklerden önce dekler resmen boşa gitmiş ziyan olmuş olacak.

• DEK'ler süresi ile hakim rüzgarın yönü ve hızı arasında pozitif bir korelasyon vardır. Rüzgarın yönünde (çoğunlukla kuzeybatı açılı) ufak bir sorun var, şiddetini sorarsanız "daha iyilerini çok defa gördük" derim. Yanlış anlaşılmasın bunu moral bozmak için söylemiyorum, ama önümüzdekini yiyeceğiz arkadaşlar nihayetinde aralık başında bundan iyisine EFSANE derler zaten. Kaldı ki biz İstanbul için konuşurken diğer merkezlere örneğin Batı Karadeniz kıyılarına haksızlık yapıyoruz. O bölge hallice nimetlendi bu sistemden.
    Bu arada kar yağışları yavaş yavaş etkisini artırmaya başlayacak bölge bölge haberleri gelmeye başlar 1 saat içinde...
    Sevgiler,

• Bakırköy - Avcılar arası gittim hava 4 derece sağanak yağmur var kara dönmesi imkansız bu şekilde en az 12 saatlik bir soğuma gerek bunun için avrupa yakası sahil kesimlerinde oturanlara geçmiş olsun kar yağsada tutması imkansız tutarsa yazın bu mesajı herkese tantuni ısmarlıyorum

• DEK'ler süresi ile hakim rüzgarın yönü ve hızı arasında pozitif bir korelasyon vardır. Rüzgarın yönünde (çoğunlukla kuzeybatı açılı) ufak bir sorun var, şiddetini sorarsanız "daha iyilerini çok defa gördük" derim. Yanlış anlaşılmasın bunu moral bozmak için söylemiyorum, ama önümüzdekini yiyeceğiz arkadaşlar nihayetinde aralık başında bundan iyisine EFSANE derler zaten. Kaldı ki biz İstanbul için konuşurken diğer merkezlere örneğin Batı Karadeniz kıyılarına haksızlık yapıyoruz. O bölge hallice nimetlendi bu sistemden.
    Bu arada kar yağışları yavaş yavaş etkisini artırmaya başlayacak bölge bölge haberleri gelmeye başlar 1 saat içinde...
    Sevgiler,

Saygılar:)

• Erkenden af kurmaya başladın muhterem :)
    Akşam bütün istanbullular seni davet edecektik buraya dünkü konuşmalarından dolayı :)

• Arkadaşlar bişey sorcam burada kar yağıyor hemen 10dk sonra duruyor sonra yarım saat sonra bida başlıyor sonra 10dk sonra bida duruyor.böle olursa kar tutmaz.acaba hep bölemi olacak yoksa gece sabaha kadar aralıksız mı yağacak?

• Akşama doğru havanın soğumasıyla beraber nem dolu bulutlar bağıl nem seviyesini aşıp maximum neme ulaşacak ve kendi içerisinde ki su döngüsünü tamamlayacak. Buna ayrı olarak lake effect dediğimiz olayın da deniz suyu sıcaklığı ve rüzgarın genelde Kuzey batı ve Kuzey yönlerden esmesiyle oluşacak durum var. Yani akşama doğru havanın da soğumasıyla kar yağışı olacak ve etkili yağacak.

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Arkadaşlar anlaşılamyan bir olay var sanırım. Kar yağması ile Kar'ın Örtü oluşturması çok farklı.

Istanbulun her yeri kar alacak bu gece ama örtü yapmayacak sahil kesimlerinin örtü yapmasın çok zor beklemeyin yani en fazla camdan kar izlersiniz yere düştüğü anda su olur.