10-14 Aralık Arası Beklentim

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbul'da öğlen saatlerinde önce yükseklerde öğleden sonra ise il genelinde önce kky sonra kar görülecek.Kar yağışı aralıklarla yoğun şekilde yağacak.Sıcaklıklar gündüz artılı değerlerde olduğu için örtü açısından sıkıntılı olacak.Ancak akşamları sıcaklık 0 derece ve altı olacağı için örtü yapabilecek.O yüzden kaç cm olacağını kestirmek güç.Ben sahillerde 5-10 cm yükseklerde 15-20 cm civarı olacağını düşünüyorum.Eksiğide fazlasıda olursa şaşırılmamalı.Hem Aralık ayında olmamız hem gündüz artılı derecelerde olması cm tahminini zorlaştırıyor.Kar yağışı salı akşam ve gece yoğun,çarşamba ve perşembe günleride yoğun yağacak.Cuma ve cumartesi orta kuvvette yağacak.Pazar ise kesilecek.Cuma ve cumartesi günü kıyı ilçelerde yağışların karla karışık yağmura dönme riski var.

Yukarıdaki tahmine Kocaeli Sakarya Bursa ve Yalovada dahildir.(Bursa'da kky riski yoktur.Sürekli kar olacak)
    Trakya'da da ara ara yağış kesilsede örtü olacak.O bölgede de haftasonuna kadar aralıklı kar görülecek gibi duruyor.En şanslı il Tekirdağ olacak yağış açısından.

Antalya ve İzmir'de bu sistemden kar görecek.

İç Ege'de zaman zaman yoğun kar olacak.Örtü miktarı tatmin edecek düzeyde olacak.

Batı Karadeniz bölgenin en şanslı yeri olacak.Yoğun kar görülecek.Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz'de de zaman zaman yoğun kar yağışı görülecek.

Güneydoğu anadolu bölgeside yoğun kar yağışı görecek ve tipi olacak..

Ankara'da da zaman zaman yoğun kar olacak.

Kısaca toparlarsak çok hareketli bir hafta bizleri bekliyor.
    İstanbul'da onlarca kaza olabilir.Metrobüs ve İett seferleri,vapur seferleri durabilir.Okulların çarşamba perşembe ve cuma tatil olma ihtimali var.

Konuyu kilitliyorum.Diğer başlıktan devam edebilirsiniz.

Sorularınız için lütfen diğer tahminci arkadaşların bloglarınıda kullanalım.

Uzun vadede eğer bir sürpriz olmazsa 20 Aralığa kadar sistem yok gibi duruyor.20 sinden sonra ise hareketlilik olacak gibi.

Bol karlı günler Türkiye..

Einmal editiert, zuletzt von Hava_Forum ()

• Semih kardeşim MGM RİZE İÇİN 1 GÜNLÜK KAR İKONU KOYMUŞ SADECE ÇARŞAMBA GÜNÜ DİĞER GÜNLER FIS.. Yeni Güncellemelerde değişir mi ? Veya çarşampa-perşembe günü kar yağar mı senin görüşüne göre. Wetter3 e bakıyorum da anladığım kadarıyla 2-3 günlük kar gözüküyor. Bilir kişi olarak bilgi verir misin.

• Evet 13 aralıgı bir an persembe sandım cumayı da kurtarırız bu gidisle:) tarihler girdi birbirine:) semih az once twitterda rüzgarın hızının 100 km ye ulasabilecegini okudum akdeniz bölgesinde dogru mu dur izobarlar o kadar sıkıştı mı o tarafta

• Öğlen güncelemesi ile istanbul avrupa yakası sahil kesimleri avcılar tarafı kar tutma ihtimali var mıdır, gfs ecmwf yeterli soğumanın olmayacagını söylüyor sahil kesimlerinde hatta kar bile yağmayabilir kky olabilir diyor Semih Bey sizin görüşünüz nedir.

• Öğlen güncelemesi ile istanbul avrupa yakası sahil kesimleri avcılar tarafı kar tutma ihtimali var mıdır, gfs ecmwf yeterli soğumanın olmayacagını söylüyor sahil kesimlerinde hatta kar bile yağmayabilir kky olabilir diyor Semih Bey sizin görüşünüz nedir.

Kar olur örtü olur.Konum bilgisi girelim.

• Abur ; İstanbul'da salı kar gece yükseklerden başlayarak yoğun olur dedi.Perşembe ve cumada yer yer yoğun olur dedi.Çarşambayı niye atladı anlamadım :D Muhtemelen yoğun karlı diyecekti. :D

• Gökhan abur persembe cuma siddetli soguk var istanbulda yagıslar yogun kar dedi allah allah carsambadan hic bahsetmedi üstüne salı gece gec saatlerde yükseklerden baslayarak kar yagısı dedi ?? enteresan karıştırdı mı acaba carsambayı nasıl es gecti

• Gökhan abur persembe cuma siddetli soguk var istanbulda yagıslar yogun kar dedi allah allah carsambadan hic bahsetmedi üstüne salı gece gec saatlerde yükseklerden baslayarak kar yagısı dedi ?? enteresan karıştırdı mı acaba carsambayı nasıl es gecti

Hahahha bir üst yorumuna bak. :D