M-G-M Tahminleri Değerlendirmeleri ve Yorumlamaları

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Malatya'nın kuvvetli yağış alabilmesi için Doğu Akdeniz'de sağlam bir siklon oluşması lazım. Bir siklon oluşuyor ama fazla derin değil. Geçtiğimiz sistemdeki gibi hafif belki orta kuvvette yağışlar alırsınız.

• yusuf Bey ben size imkansızdır diyorum siz bana karayelden bahsediyorsunuz. Söylediğiniz doğrudur karayel yönlü rüzgar iyice batılı esiyorsa denizin ılımanlaştırıcı etkisi ortadan kalktığından 850hpa sıcaklığı 0 derece bile olsa İstanbul'da kar olasılığından bahsedilmeye başlanabilir ancak 500hpa seviyesi yine önemlidir. Sağlıklı bir kar tahmini için 500hpa seviyesinden itibaren zemine doğru tüm katmanları incelemeniz gerekir. Bu şartlar altında İstanbul'un Aydos zirvesi dahil hiçbir yerine kar yada karla karışık yağmur yağması mümkün değildir.

• Uzunvade haritalı tahmininde Afyon'a kar, Afyon Merkez'e 5 günlükte kky, Çay'A yağmur koymuş. Mantıksız olmuş neden böyle yaptılar anlayamadım. En yüksek 3 en düşük 1 demişler Çay'a. Karla karışık yağmur deselerdi bari.

Düzenlediler kky olarak.

AF-YOK

• MGM yüzlerce noktanın tahminlerini siteye girerken bazı mantıksız hatalar yapılmasını normal karşılamak lazım. Bu hatalar çok sayıda yer için yapılsa size hak veririm ama sınırlı sayıda hatayı mazur görmek gerekir diye düşünüyorum. Klavyede tek bir tuşa yanlış bastınız mı çok farklı bir sembolü haritaya girebilirsiniz. Sonra bunların kalite kontrolden geçip düzenlenmesi de belli bir zaman alabilmektedir. Siz o bölgenin yerlisiyseniz sembollere çok takılmadan verilen sıcaklık değerleriyle kendiniz doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz. Ayrıca siz ECMWF modellerini de yorumlayabilip burada diyagram verilerine ulaşabildiğiniz için ilaveten çok avantajlı bir durumdasınız. Bildiğiniz gibi MGM tahminlerinde ECMWF ürünlerini kullanmaktadır. Siz zaten bu ürünlere MGM sitesinde yayınlamadan yabancı sitelerden ulaşabildiğiniz için çok da kafaya takılacak birşey değil bence. MGM'ye hiç bakmasanız bile olur.

• MGM yüzlerce noktanın tahminlerini siteye girerken bazı mantıksız hatalar yapılmasını normal karşılamak lazım. Bu hatalar çok sayıda yer için yapılsa size hak veririm ama sınırlı sayıda hatayı mazur görmek gerekir diye düşünüyorum. Klavyede tek bir tuşa yanlış bastınız mı çok farklı bir sembolü haritaya girebilirsiniz. Sonra bunların kalite kontrolden geçip düzenlenmesi de belli bir zaman alabilmektedir. Siz o bölgenin yerlisiyseniz sembollere çok takılmadan verilen sıcaklık değerleriyle kendiniz doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz. Ayrıca siz ECMWF modellerini de yorumlayabilip burada diyagram verilerine ulaşabildiğiniz için ilaveten çok avantajlı bir durumdasınız. Bildiğiniz gibi MGM tahminlerinde ECMWF ürünlerini kullanmaktadır. Siz zaten bu ürünlere MGM sitesinde yayınlamadan yabancı sitelerden ulaşabildiğiniz için çok da kafaya takılacak birşey değil bence. MGM'ye hiç bakmasanız bile olur.

Benim de size ufak bir tavsiyem, emin olmadığınız şeyler hakkında yorum yaparken dikkatli olmanız :) .

Bizzat kendim gittim, kendim gördüm bölge müdürlüğünü. Tüm illeri Ankara giriyor fakat Bölge Müdürlükleri sadece kendisine bağlı ilçeleri giriyor. Ankara ile uyuşmuyorlar bazen. Ayrıca sembolleri tuşa bağlı yapmıyorlar, sembolü sürükleyerek getiriyorlar diye hatırlıyorum.

Bir de ECMWF işin önplandaki yüzü, DMi, onlarca kaynak kullanıyor ;) .

AF-YOK