Ülkemizi Etkileyebilecek Sistemler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Öyledir belki ama yağış konusunu konuşan yok hiç. Muğla-Antalya-Manavgat-Alanya civarı ne kadar yağış alacak? Kar veya yağmur olduğunun pek bir önemi yok buralarda zaten.

Biliyorsun İstanbul'un genelde hep bir yağış sıkıntısı olmuştur diğer bölgelerde ki gibi. Fakat bu sistem yağışla beraber geliyor. Onu ilerleyen günlerde netleştireceğim. O zaman tam tahmin yapacağım :)

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Herkese merhaba, MGM sitesinde İSTANBUL için "7 Aralık Cumartesi Güneybatıdan 49 km/sa" yazıyor. Bu ifade yanlış mı yoksa sistem bu kuvvetli lodostan sonramı geliyor?

• 8 Aralıkta İsstanbulun hangi yakası daha şanslı sizce ?

Öyle bir tahmin yapmak saçma olur fakat bilinen şu ki AVRUPA YAKASI SOĞUK----ANADOLU YAKASI YAĞIŞLIDIR.

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Aralık iyi geçeceğe benziyor da Ocak, ocaklıktan çıkacak diye korkuyorum tvdeki uzmanları görünce :D Bugün yine bir tanesi aralık soğuk ve bol yağışlı geçecek ancak ocak ılık geçecek dedi. Star Tvdeydi.

Olabilir 2002-2003'e benzeyebilir. ;) Ama tüm kış ta sert geçebilir 1940-41 gibi.

• Herşey tam olarak net değil, evet birşeyler oluşuyor atmosferde, ve bunu 3 gündür ecmwf modelinde görmekteyiz, ama tekrar ediyorum, dereyi tam olarak görmeden paçaları sıvamayın!!! sistemin gücü ve bölgelere göre etkisi ancak çarşamba geceki ecmwf in güncellemesiyle netleşir, erken öten modelin resmini yırtarlar misali olmayalım:)

• Herşey tam olarak net değil, evet birşeyler oluşuyor atmosferde, ve bunu 3 gündür ecmwf modelinde görmekteyiz, ama tekrar ediyorum, dereyi tam olarak görmeden paçaları sıvamayın!!! sistemin gücü ve bölgelere göre etkisi ancak çarşamba geceki ecmwf in güncellemesiyle netleşir, erken öten modelin resmini yırtarlar misali olmayalım:)

Siz şom ağzınızı açmayın kardeşim.Allah'ın izniyle geliyor diyoruz. ;) Hep bardağın boş tarafından bakıyonuz be baba.

Semih abi modellerde giderek yağış ve süresi artıyor daha artar mı Afyon için acaba 3 gün kadar iyi kar yağabilir mi??

şom ağazı olmakla ilgisi yok, yoğurdu üfleyerek yemekle ilgisi var, beklentilerimizi yüksek tutmayalım, mantıklı yaklaşırsak daha çok seviniriz.

• Arkadaşlar rica ederim lütfen Salı akşamı çıktılarını bekleyelim evet öğle modelleri herşey yolunda gidiyor diyebilir ama Salı akşamı hatta Çarşamba akşamıda aynı modeller aynı şekilde istikrarını sürdürürse emin olun bu sistem 2004 yaşatır. Ama ao ve nao endekstlerinide göz önünde bulundurmak gerekiyor. Sanki sistemin etkisi azalacakmış gibi geliyor bana .

• Derince bu gece kar alıcak hissediyorum ve alıcakta çünkü hava şuan acayip soğuk ve yağışta hafiften çiselemeye basladı , yavastan çoğalıp geceye dogru kar olcak İnşallah . Bu arada hayırlı olsun Allah nasip ederse 7 aralık akşamı asıl soğuk ve kar yağışını karşılıyoruz . Mgm bile gaza gelip kar ikonları koymus , sağlam sistem bozulması birazcık daha az ama yinede küçük bir ihtimalde olsa patlamasına hazırlıklı olun diyorum üzülmememiz için :)

Neden mi kar ? Çünkü üzerimde ki bütün negatif enerjiyi tek seferde pozitif enerjiye çevirebilme özelliğine sahip.