Bunları Biliyor Musunuz?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yeni bir konu olsun dedim ve bu aklıma geldi. Herkes coğrafya konusunda bilinmeyenleri yada yanlış bilinenleri yazsın bu konuyu güncel tutalım bakalım ne gibi şeyler çıkacak. Ancak her mesajda 2 bilgiden fazla paylaşılmasın yoksa konu çok çabuk kapanır. Ben 2 taneyle başlıyorum.

VİRA BİSMİLLAH :)

• Türkiye' nin bilinen en tuzlu deniz Akdeniz' dir. Ancak gerçek olan şey Ege ve Akdeniz' in birlikte en tuzlu deniz olduğunu tuzluluk oranlarının %3.8 olduğunu
    • Türkiye' nin en derin denizinin Karadeniz değil 1400 m derinlik ile Akdeniz olduğunu bilyor muydunuz...

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Dünyada bugüne kadar saptanabilen en yüksek sıcaklık gölgede 58 derece olarak 13 Eylül 1922 tarihinde Libya'da El-Azizia'da ölçülmüştür.

Güneşte kaç derece olmuştur acaba çok merak ediyorum 70 derece rahat olmuştur :D

Einmal editiert, zuletzt von Onur_35 ()

• Afyon'da en fazla yağış 60,2 kg'dir son 1990'dan beri rekor kar kalınlığı ise 1993 yılında 120 cm'dir.2012'de ise yaklaşık en yüksek kar kalınlığı 100 cm. kadar ölçülmüştür.

Afyon'da kapalı gün sayısı yaklaşık 8-8.5 aydır gerisi az bulutlu ve açık geçer.

• Bugün Özbekistan sınırları içinde bulunan Buhara kenti Nakşibendilik tarikatının kurulduğu ve İmam-ı Rabbani,Bahaddin Nakşibend gibi önemli bilim adamlarının yetiştiği yerdir.

• Dünyada bugüne kadar saptanabilen en yüksek sıcaklık gölgede 58 derece olarak 13 Eylül 1922 tarihinde Libya'da El-Azizia'da ölçülmüştür.

Güneşte kaç derece olmuştur acaba çok merak ediyorum 70 derece rahat olmuştur :D

DÜNYADA EN YÜKSEK SICAKLIK 56.7 DERECE İLE DEATH VALLEY,ABD

• Türkiyede en hızlı rüzgar burdurda 180.0 km/s

• ülkemizde bir günde düşen en yüksek yağış miktarı 466.3 kg/m2 ile marmariste 11 aralık 1992

• ülkemizde standart zamanlar içinde yağan en şiddetli yağış hopa,artvin

5 dakikada düşen yağış miktarı: 50,5 kg/m2
    şiddet: 10.1 kg/dk