2013 Sonbahar Tahmini ve Kış Öngörüsü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • SON DURUM ;

Arkadaşlar şuan İstanbul ve çevresinde soğuk bir hava var. Sıcaklık Üsküdar civarında yaklaşık 14-15 derece hissediliyor. Yarın öğle saatlerinde yağışlar Karadeniz , Batı Marmara , Doğu Anadolu çevresinde etkili olacak. Tekrardan iyi üşümeler :)

• Antisıcak'ın havaturka'daki kış tahmini
    herkese tekrar merhaba, incelemelerim bitmiştir. 2014 ocak-şubat ve mart ayları için tahminim şu şekildedir. Başta istanbul olmak üzere marmara bölgesinde ocak ayında sıcaklıklar mevsim normallerinde olacak, yağış normallerin altında. Şubat ayı sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde olurken, yağış normallerin altında olacak. Mart ayı ise şubat ayından farklı olmayacak. Kısaca özetlemem gerekirse özellikle 2013-2014 kışı başta istanbul olmak üzere marmara bölgesi için çok iç açıcı olmayacaktır. Samsun- Adana hattının doğusunda ise gerek sıcaklıklar olsun gereksede yağış olsun , kış normallerde seyredecek. Benimle herkes alay edebilir ama sonunda hep benim dediğim çıkar, kimseyle tahminlerimle ilgili polemiğe girmeyeceğim, hepiniz göreceksiniz ve yine sonunda beni tebrik edeceksiniz.Bu kış İstanbula etkili kar yok, maalesef.

• Antisıcak'ın havaturka'daki kış tahmini
    herkese tekrar merhaba, incelemelerim bitmiştir. 2014 ocak-şubat ve mart ayları için tahminim şu şekildedir. Başta istanbul olmak üzere marmara bölgesinde ocak ayında sıcaklıklar mevsim normallerinde olacak, yağış normallerin altında. Şubat ayı sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde olurken, yağış normallerin altında olacak. Mart ayı ise şubat ayından farklı olmayacak. Kısaca özetlemem gerekirse özellikle 2013-2014 kışı başta istanbul olmak üzere marmara bölgesi için çok iç açıcı olmayacaktır. Samsun- Adana hattının doğusunda ise gerek sıcaklıklar olsun gereksede yağış olsun , kış normallerde seyredecek. Benimle herkes alay edebilir ama sonunda hep benim dediğim çıkar, kimseyle tahminlerimle ilgili polemiğe girmeyeceğim, hepiniz göreceksiniz ve yine sonunda beni tebrik edeceksiniz.Bu kış İstanbula etkili kar yok, maalesef.

sonunda hep senin değil ALLAH'ın dediği çıkar şimdi buraya biri gelip bana tahmin yapıyo dersede tamam derim ama sen bunu bilemezsin daha modeller yerli yerine oturmadı güldürdün sabah sabah çok saol

gorilofficial

• SON DURUM ;

Arkadaşlar şuan İstanbul ve çevresinde soğuk bir hava var. Sıcaklık Üsküdar civarında yaklaşık 14-15 derece hissediliyor. Yarın öğle saatlerinde yağışlar Karadeniz , Batı Marmara , Doğu Anadolu çevresinde etkili olacak. Tekrardan iyi üşümeler :)

Sistem 12:30 itibariyle Karadeniz'in kuzeydoğu bölgesinden giriş yaptı ve şuan etkisini gösteriyor.(Marmara,Karadeniz)

• şöyle kayak merkezlerine ilk kar getirecek sistem ne zaman gelir acaba azor batı avrupaya yukarı doğru aysonu gibi genişliyor bir ihtimal ekimin ilk haftası diye düşüyorum 2300 metre yukarısı için

• şöyle kayak merkezlerine ilk kar getirecek sistem ne zaman gelir acaba azor batı avrupaya yukarı doğru aysonu gibi genişliyor bir ihtimal ekimin ilk haftası diye düşüyorum 2300 metre yukarısı için

Uludağ için Ekim ayının ortalarına doğru bir kar yağışı gözüküyor fakat ilerleyen günlerde iyi bir açıklama yapılabilir.

• Bu sene kış sert geçecek.an itibariyle kuzey ve kuzedoğudan gelen alçak basınçlı yağış ile balkanlardan gelen soğuk birleşip denizden karaya rüzgar oluşturacak. :D :) Kıyı şehirler de nasibini alacak. :D :D :D Marmara ve batı karadenizde etkili olacak.
    anlattığım gibi. ;) Batı rüzgarı balkanlardan başlıyor.doğu sibiryadan. ;)

• Bu sene kış sert geçecek.an itibariyle kuzey ve kuzedoğudan gelen alçak basınçlı yağış ile balkanlardan gelen soğuk birleşip denizden karaya rüzgar oluşturacak. :D :) Kıyı şehirler de nasibini alacak. :D :D :D Marmara ve batı karadenizde etkili olacak.
    anlattığım gibi. ;) Batı rüzgarı balkanlardan başlıyor.doğu sibiryadan. ;)

Dalga geçmeleyim herkes başta acemi olabilir . Buraya bi bak sen . Yardımcı olur . TIK

• Sibirya bolgesine kar var ve bolgenin tamami onumuzdeki hafta olagan ustu seyler olacak sicakliklar bolgenin tamami ortalamalarin baya bir altina dusecek gibi ve kisa direk giris yapacaklar eger daha sonra bir isinma olmasa bu kis bomba olacak gibi birde semih hocaninda dedigi gibi kis kasimda gelebilir ve istanbul gibi yerlerde kasimda sezonun ilkkari dusebilir.

• Balkanlardan gelen sistem marmarara ve doğu karadenize kadar, sibirya ise buralara kadar etki ediyor.iki sistem burada birleşiyor. sistem.alçak basınç marmara üzerinde ve yüksek basınçda gelince karayel oluşuyor.bu sırada yağmurlar harekete geçiyor.doğu karadeniz ve kuzey afrikadaki tüm bulutların yağdırma alanı gerekse coğrafi,gerekse metorolojik olarak türkiyedir.bu karayeller bu bulutları kıyı kentlere(istanbul,izmir vs.)atıyor.bu şekilde marmara sistemi dediğimiz sistem ortaya çıkıyor.bu sistem marmara bölgesindeki yağmur ve soğuğu iki basınç yardımıyla atıyor ve karadenize etki edecek dediğiniz soğuk bu şekilde yayılacak.