Sonbahara Dair Öngörüler.(Genel Analiz)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Uzun bir aradan sonra merhabalar,biliyorsunuz ben pek modele göre konuşan bir tahminci değilim ancak şu son bayram süresince hava durumu bültenlerini,sitedeki haritaları inceliyorum genelde benzer detaylar hakim şu aralar..peki bu ay sonu sonbahara girişte neler olacak hemen bu konuya nedenlerle ve haritalarla göz atalım;

//Ağustos Sonu Beklenen Hava Koşulları//

Genellikle Karadeniz kıyıları dışında önemli bir hava hadisesi beklenmiyor sıcaklıklar ay boyunca güney ve doğuda dahil olmak üzere ülke genelinde 32-35-40 derece araları seyredecek buna ilaveten serinletici rüzgarlarda oluşacak ani sağanak yağmurları bu ay içerisinde de Marmara genelinde görülebilir,özellikle batı kesimler Marmara ile Trakya bu ayın ikinci yarısı fazla bunaltıcı bir hava yaşamayacak gibi görünüyor,İç Anadolu'da benzer hava koşulları görülecek sıcaklıklar biraz yüksek olsada aşırı nem olmadığından havalar serin gidebilir,Ege,ve Akdenizdeyse sıcaklar hayatı etkilemeye devam edecek zaman zaman sert rüzgarlarla birlikte hava az da olsa rahatlayabilir.neyse bakalım ilerleyen günlerde ne gibi değisiklikler olacak hep birlikte göreceğiz.

Geçtiğimiz Yılki(2012) Sıcaklık Ortalaması-Haritalı:

Sıcak havalar özellikle Mart,Nisan,Mayıs ve Haziran aylarında görülmüş Marmara,Ege ve Akdeniz en çok sıcak hava yaşayan bölgeler olduğundan grafikte kırmızı cizgiler bu bölgeleri işaret etmektedir.

//Sonbahar Öngörüsü(Eylül-Ekim)//

Kesin olmamak kaydıyla oldukça ılık ve yağışlı bir sonbahar bizleri bekliyor Marmara,Ege bölgelerimiz için her ne kadar bu sonbahar sıcak geçecek senaryoları yazılsada biz şahsen tahminciler olarak sık sık yağmurlarla dolu bir sonbahar beklemekteyiz.sıcaklıklar içinse sonbahar açısından net bir şey söylemek bugünlerde çok zor ama basınçların yerleşim alanlarının yurdumuzu nasıl etkileyeceğine şöyle bir bakarsak geçen sene gibi yine 20 derece ve biraz üstü sıcaklıklar bu sonbahar mevsiminde de görebiliriz,güneyde ise kavurucu sıcaklar Eylül'de seyrini korumaya devam edecek Akdeniz bölgemiz belki Eylül ayı yağış alabilir ama gelecek olan yağmurlar sıcaklıkları Akdeniz'de ne denli etkiler bunu şimdilik söylemek imkansız.Karadeniz kıyıları Eylül ayı yağmur görmeye devam edecek güz yağmurlarının Eylül'den itibaren yaklaşmasıyla yeniden hareketlenecek olan Karadeniz bu sonbahar yine şiddetli yağmurlar alabilir dikkatli olmakta yarar var sıcaklıklarında Ağustos ayına benzer olması tahmin ediliyor.Trakya ise sonbaharda kararsız bir tablo çizsede genel olarak sıkta olsa yağmurlar görebilir sıcaklıklarda düşüşler muhakkak olacaktır diye düşünüyoruz.Doğu Anadolu sonbahar boyunca serin ve yağmurlu havalar geçirecek sıcaklıkların Eylül-Ekim ayları arasında 20 dereceleri gerilemesi hiçte şaşırtmayacak gibi görünüyor.son olarak Güneydoğu Anadolu bölgesine baktığımızda sıcak havaların hüküm sürdüğünü görüyoruz,ancak Eylül'e doğru sıcak havaların yavaş yavaş kırılması ve sonbahar ortalarına doğruda yağmurların başlaması bekleniyor belki sıcak havalar tam olarak gitmeyecek ama 35'li dereceler sonbaharda artık görülmeyecek diyerekten tahminimize burada noktayı koyuyoruz.

Evet sonbahar öngörüm bu şekildeydi bu tahminle beraber sizlerden müsaade istiyorum Eylül'de tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

Not:Eleştirilerinizi ve düşüncelerinizi sınırı aşmadan yazarsanız memnun olurum teşekkürler..

karsever ugur

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Güzel tahminler ve yorumlar için teşekkürler ;) Sonbahar İstanbul için mevsim normallerinde, yağış açısından ise normallerin üzerinde olabilir

• İç Anadoluyu atlamışım ama neyse arkadaşlar Eylül'de bomba gibi yazılarla zaman zaman yine sizlerle beraber olacağım şimdilik benden bu kadar sorusu olan varsa onlıne olanlar bana iletebilir bugün son günüm çünkü Eylülde iş başı yapıyorum artık.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Abi Afyon nasıl sonbahar geçirir.Yağışlı olur mu??

Afyon için net bir şey söyleyeyim sonbahar olarak normaller düzeyinde geçecek konumu gereği kuzeyde kalan bir bölge olduğundan bence bu senede yağış açısından bir sıkıntı
    olmayacağını düşünüyorum.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Afyon için net bir şey söyleyeyim sonbahar olarak normaller düzeyinde geçecek konumu gereği kuzeyde kalan bir bölge olduğundan bence bu senede yağış açısından bir sıkıntı
    olmayacağını düşünüyorum.

Teşekkürler abi.İnşallah bol yağış ve soğuk olur.

• Teşekkürler abi.İnşallah bol yağış ve soğuk olur.

Bu tahmin şu an yüzde yüz tutmaya doğru gidiyor enteresan ama senaryolarım gerçekleşmeye başladı.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Kar ikonuda gözüktü. :)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein