Bulutlar Nasıl Bir Havanın Habercisidir

 • Bulutlar nasıl havanın habercisidir


  Bunları öğrendikten sonra gerçekten sistemlerin giriş yaptığını anlayabiliceğiz


  Altocumulus  Altocümülüs: Bazı kısımları koyu, grimsi beyaz renklidir. Gruplar halinde görünürler. Eğer ılık ve rutubetli bir sabah görünürlerse, öğleden sonra yağmur ve gök gürültüsüne hazır olun.
  Altostarus


  Altostratüs: Tüm gökyüzünü kaplayabilen gri veya mavimsi renktedir. Güneş ve ayın ışığını gösterir. Genellikle uzun sürekli kar veya yağmur getiren fırtına öncesi bulutlarıdır.  Sirrokümülüs  Sirrokümülüs: Genellikle uzun ve sıralar halinde görünen, yuvarlak, küçük kümelerdir. Beyaz ya da grimsi olabilirler. Genelde kışın görünürler ve soğuk fakat sakin havayı işaret ederler.
  Sirrostarüs  Sirrostratüs: Tüm gökyüzünü kaplayan ince bir tabaka gibi görünen bulutlardır. Ay ve güneş ışınlarını geçirirler. Genellikle yağmur veya kar fırtınasından 12-24 saat önce görünürler.
  Sirus  Sirüs: İnce uzun buz zerreciklerinden oluşur. Genellikle beyazdır. Rüzgarla hareket ederler. Bu nedenle hava değişiminin ne yönde olacağına işaret ederler. Sirüslerin görülmesi havanın 24 saat için iyi olacağını gösterir.
  Kümülonimbüs  Kümülonimbüs: Sağanak halinde yağan yağmur, kar ve de şimşek veya yıldırım meydana getirirler. Yüksek rüzgarlar, üst kısımlarını düzleştirdiği için çekice benzerler.
  Kümülüs  Kümülüs: Bu küçük ve şişman bulutlar iyi hava işaretidir. Ancak dikey gelişmeleri ve koyu renk olmaları kümülonimbüse dönmekte olduğunu gösterir.
  Nimbostratüs  Nimbostratüs: Koyu gri renklilerdir. Engebeli bir görünüşleri vardır. Yağmur veya kar getiren bulutlardır.
  Stratus


  Stratus: Genelde tüm gökyüzünü kaplayan gri renkli bulutlardır. Hafif sis ve çiğ getirirler.  Değişen havayı önceden kestirmek için yukarıdakilere ek olarak;  - Koyu mavi gökyüzü varsa, güneş doğarken parlak ve hafif sisliyse, akşam gökkuşağı görünmüşse ve güneş/ay çevresinde büyük hale varsa iyi hava,


  - Güneş doğarken gökyüzü kırmızı ise, gökkuşağı sabah görünmüşse ve ay etrafında küçük hale görülüyorsa yağmurlu hava,


  - Hava sisli ise durgun hava,


  - Güneş doğarken kırmızı görünmüşse ve batarken gökyüzü kırmızı görünmüşse rüzgarlı hava,


  - Güneşin soluk ve dumanlı olması, bulutların aşırı beyaz olması ve güneş/ay etrafında yay olması fırtınayı haber verir.