2013-2014 Kışı Beklentileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Beklentilerimiz açık aslında. Gelecek kış, yani 2013-2014 sezonu bize neler getirecek, en büyük sorulardan biri akılda. Aslında henüz kış için erken gibi dursa da, mevsimsel tahminlerden gelen ciddi Sibirya işaretleri, göz ardı edilecek gibi değil.
    IRI dışında çoğu mevsimsel tahmin Sibirya'yı er ya da geç yakalamış durumda. Jamstec, NASA vb... derken, güvenilir kaynakların çoğundan Sibirya sinyalleri gelmeye başladı son haftalarda. Sadece mevsimsel model tahminlerinde değil, mevsimsel indeks tahminlerinde de Sibirya kokuları var. Mesela gelecek sonbahar ve kış aylarında AO endeksinin nötr ve pozitif arasında salınması bekleniyor. Bu Kıta Avrupa'sında yüksek basınçların kol gezeceği, Atlantik'te oluşacak siklonlardan her isteyenin Avrupa'ya giremeyeceği anlamına geliyor. Bu aynı zamanda pozitife salınımların aşırıya kaçmaması durumunda -ki tahminler bu yönde- 2012'deki gibi gayet güzel sistemler alabileceğimizin işareti. AO endeksinin negatif tarafta dalgalandığı 2013 kışında siklonlardan başımızı kaldıramamıştık, oysa 2014 şimdiden "Size bu acıyı yaşatmayabilirim" diyor.
    Bir başka gelişme, 2010'dan beri borusu ötmeyen El-Nino'nun gelecek yıl da beklenmemesi. Hafif-Orta bir La-Nina beklentisi var bu yıl. Bu da iyi bir gelişme.
    Temmuz ayının tahminleri yayınlanana kadar elimiz kolumuz bağlı, küçük ipuçları eklemeye çalışacağız tahminlerimize. Mevsimseller açıklanınca ise beklentileri tekrar masaya yatıracak ve tahmin güncelleyeceğiz. Verilere göre şimdilik en büyük beklenti Sibirya ;)

• Yukarıda paylaştığım 2012'nin bazı günlerinden kalan İstanbul diyagramlarını ilk gördüğüm anı hala hatırlarım :D Özellikle o üstteki beyaz diyagram... Gördüğümde dilim tutulmuştu, önceki diyagram güncellemelerinin de ona benzer olmasına rağmen en iyisi oydu. Unutamadığım bir şey daha var ki, 7 ocak 2012 12Z GFS güncellemesi. Takip ederken daha ne olduğunu kavrayamadan indirmişti -20'leri GFS. Birkaç dakikalığına konuşamamıştım :D Sanırım o çıktıdan sonra (başka bir gün de olabilir ama 2012'de böyle birşey olduğunu çok iyi hatırlıyorum) wetterzentrale'ye giriş yapamamıştık saatlerce. Ne oldu o sırada wetterzentrale'ye hiç bir fikrim yok :D wetterzentrale gidince, meteociel'i bulmuştum. O gün bu gündür meteociel'in haritalarını daha iyi anlar, daha samimi bulurum nedense :D

• Dostlar nostaljiye devam edelim o zaman :hfyeni (18): Tam 18 ay önce bugün, GFS akşam güncellemesinde böyle bir şey vermişti, hayatımda gördüğüm en şok edici şeydi sanırım :hfyeni (18):

• Dostlar nostaljiye devam edelim o zaman :hfyeni (18): Tam 18 ay önce bugün, GFS akşam güncellemesinde böyle bir şey vermişti, hayatımda gördüğüm en şok edici şeydi sanırım :hfyeni (18):

2012 / 2013 kışında harita üzerinde bu tür manzaraları bol bol gördük ama uygulamada gerçekleşmedi :D

• Maalesef evet :D mesela 26 ocak çıktıları da efsanedir :) ama genelde son anda, yok ab buraya kaydı ay yağış gitti felan derken baya bi çileden çıkmıştık İstanbullular olarak :D yine de 2012 yılı bir efsane çocuğudur :)

• Hangi tarihlerde güncelleniyor bunlar?

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Arkadaşlar ben şöyle bir çelişki buldum her iki senede bir kış önceki deneye göre daha kuvvetli geçiyor mesela
    2002-2004-2006-2008-2010-2012 ve inşallah 2014 ve ..........