Beklentilere Göre Vasat Ama Kar var

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kötü sayılabilecek bir kış sezonunun son sistemi. Azor'un bize uygun konum almasıyla inecek olan sistemin gelmesi durumunda son diyagram güncellemesine göre yağış sorunu olmayacak. Hem kontrol çıktısının hem de ana çıktının desteklediği sistemin bence başlama tarihi 14 mart olacaktır, etkilerinin tamamen kalkması ise 18 martı bulacaktır. Dediğim gibi son sistemdir, bundan sonrası için fazla bir şey beklemeyin derim.
    Kontrol çıktısı sistemin süresini biraz daha ileriye atmış olsa da eğer olaylar beklentilerime göre gelişirse sistem bu tarihler arasında gelecektir. Umalım da kışın bu son kıyağından fazlasıyla yaralanalım.

Ayrıntılı açıklama için biraz daha beklemek gerekiyor. Modellerde ve diyagramlarda daha somut adımlar görürsem, açıklamalarımı derinleştireceğim. Haydi bismillah. Rastgele dostlar...

Kontrol çıktısının verdiği senaryo her ne kadar ötelenmiş bir tarihi işaret etse de büyük ihtimalle o tarihlerle bu tip bir salınım olmayacak. O tarihlerde salınım çoktan ülkeyi etkilemiş, ayrılmaya hazırlanıyor olacak büyük ihtimalle. Buyrun GFS kontrol çıktısı...

Bu da GFS ana çıktının verdiği senaryo. Tam 14 martta en kuvvetli halini almış sistem. Tarih olarak beklentilerime uygun olmasa da sinoptik olarak uygun bir çıktı.

Aşağıda da GEFS'in bazı senaryoları var. GFS'nin bu perturbationlarının her ne kadar çözünürlüğü az olsa da önümüzdeki süreç için bilgi verdikleri açık.

Birazdan son diyagram değerlendirmesi konusunu da açmayı planlıyorum. Orada da diyagram üzerinden bu sisteme deyineceğim

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Yeni konu hayırlı olsun. Hocam şimdiden kestirmek zor ama sizce Antalya Konya arası (Torosların Güney tarafı/Rakım: 1000-1200) ne olur şu anki duruma göre?

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

Einmal editiert, zuletzt von CrossBench ()

• Yeni konu hayırlı olsun. Hocam şimdiden kestirmek zor ama sizde Antalya Konya arası (Torosların Güney tarafı/Rakım: 1000-1200) ne olur şu anki duruma göre?

Teşekkürler :)
    Sistemde ayrıntı vermek için henüz erken fakat beklediğim gibi gelirse sizin oralara kar olur gibi. Yağış durumu felan onları beklemek lazım. Birkaç gün sonra daha net konuşabiliriz ;)

• Ben pek beklemiyorum ama bu sistemde güzel bir süpriz olur mu? Ya da bu sistemden sonra başka bir sistem süprizi daha. :):)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Bu sistem gelirse benim açımdan sürpriz olmaz :D ama bundan sonra sürpriz olacağını sanmam, yine de olursa ne ala :D

hocam hayırlı olsun tahminleriniz.. inşallah alırız da bu sistemi kışı güzel bi şekilde bitiririz

• Bu kış soğuk almak istedik ama fazlada alamadık. İnşallah yazın bunaltıcı sıcaklarıda fazla almayız.

Albert Einstein

• 15 mart tan sonra sürpriz ihtimali yüksek gibi:)

Sağlam olmaz.O değişir bahar gelir bakalım Şu önümüzdeki sisteme bakalım o gelmesse çok sıkıntı olmaz.Seney deriz sabrederiz.Ne demişler Sabreden derviş muradına erermiş. :)

• Sağlam olmaz.O değişir bahar gelir bakalım Şu önümüzdeki sisteme bakalım o gelmesse çok sıkıntı olmaz.Seney deriz sabrederiz.Ne demişler Sabreden derviş muradına erermiş. :)

sabırtaşı olsa çatlardı be :D mart bize kışı yaşatırsa hiç şaşırmam ey büyük Allahım sen nelere kadirsin der çekilirim kenara :)

Umut iyi birşeydir belkide en iyisi.Ve iyi şeyler asla Ölmez!.

• NOGAPS'ın 13. Senaryosunu kesinlikle incelemelisiniz :D Kaçırırsanız da üzülmeyin, yarın paylaşacağım :D Kalp krizi tehlikesi var :D

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Biran önce yaz gelsin artık sıkıldım kıştan ama kar gelirse daha süper olur 15 Mart'a kadar ümidim var.

• Hocam %5 anca onun gerçekleşmesi. :) Ama çok iyi moral veriyor. :)

Albert Einstein