Soğuk Hava Deposu Amerika'da

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Yukarıda gözüken diyagram New York'a ait diyagramdır.Amerika'nın doğusu soğuk iken Avrupa kıtasının doğusu ve güneydoğusunda ise genelde normaller ve üstü sıcaklıklar gözükür.Mesela diyagramda ısınma gözkürken biz soğumaya başlıyoruz(27 Ocak).Onlar soğurken (Şubat başı) biz ise ısınacağız.Şu durumda sadece bu tabloya bakarak Şubat ayının 6-7 sinden önce güçlü diyebileceğimiz sistem gelme ihtimali düşük.Ancak uzun vadede sadece bunlara değil Ao-Nao,Analog,Stratosfer ısınması vb.gibi etmenlerede bakmak gerekiyor.Zamanla örnekler vereceğim.Herkes kendi başına tahmin yapabilecek duruma gelecektir.Ben bayrağı arif ustadan aldım size bayrağı devredeceğim,sizde sizden onra gelenlere.

Einmal editiert, zuletzt von Hava_Forum ()

• Yukarıda gözüken diyagram New York'a ait diyagramdır.Amerika'nın doğusu soğuk iken Avrupa kıtasının doğusu ve güneydoğusunda ise genelde normaller ve üstü sıcaklıklar gözükür.Mesela diyagramda ısınma gözkürken biz soğumaya başlıyoruz(27 Ocak).Onlar soğurken (Şubat başı) biz ise ısınacağız.Şu durumda sadece bu tabloya bakarak Şubat ayının 6-7 sinden önce güçlü diyebileceğimiz sistem gelme ihtimali düşük.Ancak uzun vadede sadece bunlara değil Ao-Nao,Analog,Stratosfer ısınması vb.gibi etmenlerede bakmak gerekiyor.Zamanla örnekler vereceğim.Herkes kendi başına tahmin yapabilecek duruma gelecektir.Ben bayrağı arif ustadan aldım size bayrağı devredeceğim,sizde sizden onra gelenlere.

bu arada başka sistem olabilir mi iç bölgeler için kar getirecek derece de

• Teşekkürler abi 3şubat sistemi olamazmı yani :( inş. olur :D

Amerika ile Türkiye zıttır.Bunu örenklerle anlatmak gerekirse 2011 kışı Amerikada sert geçerken Türkiye 2 hafta bahar 1 hafta kış diye ilerledi.2012 yılı ise Türkiye soğuktu Amerika ılıktı.Diyagrama baktığımızda zaten ordan anlaşılacağı üzere ayın 10'una kadar bir gelişme yok ama değişime açık o tarihlerde hiç kar olmaz mı?Olur ama çok etkili olmaz en fazla 10-15 cm.

Saygılar;OĞUZ
    [hr]

bu arada başka sistem olabilir mi iç bölgeler için kar getirecek derece de

Bence olur yani ayın 10'una kadar ama yani en fazla 10-15 cm. 13 şubata yoğunşasak iyi olur zaten yavş yavaş ısınıyor diyagramda...

• Arkadaşlar bunun değişme ihtimali vardır fakat azdır diye düşünüyorum.Asıl kışın ben Türkiyede 4-5 şubattan itibaren başlayacağını düşünüyorum ve bence Amerika kışın son demlerini yaşıyor.

• Arkadaşlar bunun değişme ihtimali vardır fakat azdır diye düşünüyorum.Asıl kışın ben Türkiyede 4-5 şubattan itibaren başlayacağını düşünüyorum ve bence Amerika kışın son demlerini yaşıyor.

amerika genelde kışı iyi yaşayan bir ülke özellikle doğusu ve kuzeyi bu tabi ki değişecektir ama bizim içinde şubat ve mart ayları var

• Göller bölgesi dışında işe yaramaz bir ülke bence Amerika. Bu tip soğuk salınımlarda yağışsız kalıyorlar. Göller bölgesi ise lake effect adı verdiğimiz yağışlar sayesinde paçayı kurtarıyor. Soğuk depolarının asıl yuvalarından biri olan Sibirya bölgesinin aşağısındaki enlemlerde de bu tip salınımlar çok görülmektedir. Kuru soğuktur.

• 8 Ocaktan sonraki yaşanan süreç malesef iyi gitmemiştir.Amerika Doğusu soğukken sanki bizler ılıyoruz gibi çünkü kutbi soğklar bir bütün halde yaad 1-2 parça şeklinde dolaşıyorlar şu anda Amerika Kuzey ve doğusu ile ilgildirle rumarım 6 ve sonrası bizede soğuk akışı gerçekleşir

• 8 Ocaktan sonraki yaşanan süreç malesef iyi gitmemiştir.Amerika Doğusu soğukken sanki bizler ılıyoruz gibi çünkü kutbi soğklar bir bütün halde yaad 1-2 parça şeklinde dolaşıyorlar şu anda Amerika Kuzey ve doğusu ile ilgildirle rumarım 6 ve sonrası bizede soğuk akışı gerçekleşir

Bence Türkiyey buz dolabı getirelim görsün Amerika.:D

• Bu sene her ne kadar şu anki ensometre -0.3 ve -0.5 aralığında görünsede uzun periyota baktığım vakit yani 3-6 ay arası tam bir el-nino senesidir.
    El-nino'nun alameti okyanusların doğu kıyılarının normalden soğuk, batı kıyılarının normalden sıcak geçmesidir.
    Peru-şili hattı boyunca artan yüzey su sıcaklığı, doğu amerika ve bu kış güneyyarımküre'de doğu avustralya boyu soğuk bir kış gecirmelerine neden olacaktır.
    Labrador, ısınan okyanusu dengelemek için doğu amerika'ya sürekli soğuk basiyor şu an. Soğuk hava inicidir bu yüzden aşırı soğuk bu hareketi güçlendirir ve kuru ayazla idare etmek zorunda kalınır.
    Nitekim new yorkta 3-5 cm Olmayan kar ve müthiş buzlanma var, her taraf donmuş.
    Oradaki soğumanın aslı şu:
    meksika körfezinden batı avrupa ve afrikaya golf stream gelirken okyanus ısınıyor. Özellikle batı atlantik ve orta atlantik çok ısınıyor. Bu arada pasifikte şu an pasif görünen ama 3 ay önce atlantiğin ısınmasını tetikleyen bir el nino vardı. Isınan hava yükselir bu yüzden bu kış izlanda kışı gibi oldu.
    Her neyse ısınan atlantik'in dengelenmesi için japonyada oyashio, kuroshio terazisi, buradada labrador-golf stream terazisi var.
    İkisinin ortak özelliği doğu kıyıları normalden fazla soğutmalarıdır özellikle el nino senelerinde.
    Kuroshio ve labrador soğutmayı yapar.
    Şu an geç ısınıp geç soğuyan okyanuslarda artık soğutma işlemi bitti. Yani labrador zayıflayacak. Çünkü dengelenecek bir ısınma kalmadı. Bu yüzden şubat ve mart özellikle güney avrupa'da soğuk geçecektir çünkü izlanda bu ısınma dengesine bağlı olarak sönecek.

• değerlendirme için teşekkürler