Güneydoğu Anadolu Bölgesi Genel Tahmin ve Raporlar -2-

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Herkese hayırlı akşamlar...az önce arif abiye bir soru yöneltmiştim! Cevap: Bitti diyemeyiz ama şubatın ikinci yarısına kadar bekleyeceksiniz gibi bir tablo var. Öncesinde kar olasılığı biraz zayıf görünüyor. Sistemler sizi de etkileyecek ama muhtemelen sıcak tarafında kalacağınız için genellikle yağmur şeklinde yağışlar alacaksınız.

şimdi kardeşlerim sizlerede soruyorum urfa ve nizip için durum nedir?uzun vadede!!

• Allah kahretmesin hep sıcak tarafta kalıyoruz nedir bu arkadas yav eskiden böylemi olurdu yoksa artık bitti mi buraların karı kışı geçen seneyi saymayın o piyangodan çıktı zaten 8 senedir sıfır kar sıfır soğuk kışın ortasında hep bahar hep bahar güneydoğu böyle değildi antep böyle değildi antepliler kışı hep yaşarlardı donardık eski yıllarda saçaklarda öyle doğudaki gibi olmasada buz sarkıtları oluşurdu yerler hep cam buz cami dışarda kalan kovanın içindeki su yarısına kadar buz tutardı ocakta gündüz 10-12 dereceyi görmekte neymiş yok artık benim bütün umutlarım tükendi belirli bir şekilde g.doğu iklim değiştiriyor tamamen akdeniz iklimine kayıyor 5-10 seneye kadarda iyice ılıman bir iklim haline gelir 15 senede bir kar yağarsa şaşırmam istesekte istemesekte artık bunu kabullenecez galiba en iyisi bu diyardan gitmek sanırım yoksa bu bendeki kar buz soğuk sevgisi biteceğe hiç benzemiyor

• Antep merkez hava 2 derece çatır çatır yağmur var baştan beri kar olarak yağsaydı 20 cm garantilemiştik ilerleyen saatlerde soğuk girse bile muhtemelen yağış kesilir elde var sıfır

• Kis bitmeden Allahin izniyle 2 sistem daha alacagimizi dusunuyorum Nizipte dahil. En dogrusunu Allah bilir. Bu kisin kotu gecmesinin tek sebebi SIBIRYA NIN gucsuz olmasidir. Ah SIBIRYA AH. :)

kardeş bu sibirya 10 senedir güçsüz zaten aslında güçlüde iç ve doğu anadolu iç ege ve marmaraya güçlü g.doğuya hep güçsüz hep çer çöp 8-10 senedir böyle

• Antep merkez hava 2 derece çatır çatır yağmur var baştan beri kar olarak yağsaydı 20 cm garantilemiştik ilerleyen saatlerde soğuk girse bile muhtemelen yağış kesilir elde var sıfır

Kardeş sen herhalde hiç modellere bakmıyorsun,son modeller yağışın yarın en azında öğleye kadar devam edeceğini söylüyor. ;)

• Ic anadolu ve dogu anadolunun kar almasi icin Sibiryaya ihtiyaclari yok. Ama konum olarak guneydogu nun guzel kar almasi icin guclu bir Sibirya yuksek basincina ihtiyaci var. Gecen sene sibirya cok gucluydu ama bu sene nerdeyse hic yok.

• Kardeş sen herhalde hiç modellere bakmıyorsun,son modeller yağışın yarın en azında öğleye kadar devam edeceğini söylüyor. ;)

kardeş ben modellerden felan hiç anlamıyorum ki bakamam yani nerden bakıldığını bile bilmiyorum yağış öğleye kdr devam etse bile sıcaklık yeterli değil şimdilik oda yeterli olurmu modeller ne diyor onuda bilmiyorum beni buraya bağlayan tek etken karı çok sevmemdir birde sizin gibi bu işten anlayan insanların tahminlerini takip ediyorum sadece yoksa benim hava olaylarından çaktığım felan yok 1 saat sonra nolacak onu bile bilmem

• Ic anadolu ve dogu anadolunun kar almasi icin Sibiryaya ihtiyaclari yok. Ama konum olarak guneydogu nun guzel kar almasi icin guclu bir Sibirya yuksek basincina ihtiyaci var. Gecen sene sibirya cok gucluydu ama bu sene nerdeyse hic yok.

aynen dediğin gibi belki bizde antep merkez 200-250 mt daha yüksek olsaydı şuanda müthiş kar yağıyor olabilirdi yada bu her kış tatminkar kar alabilirdik

Sibirya'dan umudu kesin bu yıl ölü adam gibi her şey azora bağlı.Haaa seneye kışı tahmin etmenin tek yolu seneye la-nina yani 2012 yılı muhtemel bir yıl olmasını bekliyorum 2013-2014'ün.Seneye daha iyi bri kış geçirmesini bekliyorum güney doğunun :)