İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yahu bittiğini kim söyledi anlamadım sadece zora girdi özellikle yağış verdiği saatlerde

1-rüzgar kuzeye dönmüşmü ona bakın (Yıldız veya yıldıza yakın tam batı karayel olmayan rüzgar)

2- 850hpada -5 girişi varmı bölgeniz adına bu rüzgarın hızına bağlı olarak -4e kadar düşebilir ama en önemlisi rüzgar kuzeye dönmeli buda siklonun çabuk doğuya geçmesiyle olur biten bişey yok hatta beklentisi havada kar olanlar için bu ihtimal hala (%50) var. Yarı yarıya yani (merkez adına) kuzey ilçelerde bu ihtimal çok daha yüksek..

Bu saatten sonra söz sınırlı alan modellerinde olucak (skiron,euro4,urwf vb.) bölgemizi en iyi çözen bana göre (euro4) son 24saat kalada skew-t ye bakarız. Biten bişey yok ama beklentiniz minimumda olsun havada kar dahi olmayabilir bilemeyiz ..

• PergamoN Semih hocaya yönelttim soruyu bitti mi diye de özellikle ekledim soruya :) Başka türlü kimse inanmayacak çünkü hala hiçbir şeyin bitmediğine.Şu bitti tribinee girenleri de anlamıyorum hemen hemen kaç gündür sabırla takp ediyoruz sabrınız yoksa takibi bırakın sinirlenin üzülün ne yaparsanız yapın ama bitti diye kesin bir önyargıyla konuya yaklaşmayın.

• Konu tekrar açılmıştır.

Herkes bir kişi veya kitleyi hedef almadan istediği değerlendirme ve tahmini yazmakta özgürdür. Bu konuya lütfen dikkat edelim.

Bunun dışında özellikle gördüğünüz olumsuz bir durumda lütfen ikili diyaloğa girmek, cevap verip; ''çık dışarı, git'' tarzında Hava Forum ailesine yakışmayacak mizahi bile olsa cümle ve paylaşımlardan kaçınılmalıdır.

Olumsuz durumun yönetime bildiriminin yapılması üyelerin hakkıdır, yoksa ben cevap vereyim durumunda onlarca kişinin bir meteorolojik konuyu nasıl çorbaya çevirdiğinin en güzel örneklerinden biri maalesef İzmir konusu olmuştur.

Umuyorum bundan sonra daha anlayışlı hal ve hareket içinde olunacaktır. Son olarak şikayetleriniz dikkate alınacak ve bu yönde bir karar önümüzdeki dönemde verilecektir.

• Sayfamızın yazmaya engellenmesi hepimizin ayıbıdır lütfen beğenmediğiniz konuyu cevap vererek pirmde vermeyin herkese hayırlı Forumlar Kar olayı hala bitmedi.

• :!:Arkadaşlar lütfen Manisalı arkadaşlar konumlarına ilişkin mesajlarını Ege konusunda yazsınlar.

Haftanın belli günleri İzmirdeyim belli günleri Manisada bunu belirteyim 2 şehir arası 15 dk olduğu için iklimsel anlamda pek farkta bulunmuyor .

• Evet bugün ayvalık taraflarına geldim bergama- kurfallı arası 0,5-1,5 derece arası sert poyraz eşliğinde sağnak yağmurla geldim. İnsan üzülüyor bir kaç derece ile yağışı kaçırmaya. O kadar iri ve yoğundu ki yağmur hani soğuma işi güzel olsa ne harika yağış olurmuş.

• Haftanın belli günleri İzmirdeyim belli günleri Manisada bunu belirteyim 2 şehir arası 15 dk olduğu için iklimsel anlamda pek farkta bulunmuyor .

Bakın anlık bildiriminiz İzmir ve İzmir'e bağlı bir ilçeden ise sorun yok. Ancak Manisa'dan misal Soma'dan yada Yunusemre'den durumların İzmir konusuna yazılması yasaktır. Hiçbir konuda bu taviz gösterilmemiştir zaten. Bugüne kadar gözden kaçmış olabilir ancak özellikle bugün dikkatimi çekti. Lütfen bu konuda daha duyarlı olalım.

• Bakın anlık bildiriminiz İzmir ve İzmir'e bağlı bir ilçeden ise sorun yok. Ancak Manisa'dan misal Soma'dan yada Yunusemre'den durumların İzmir konusuna yazılması yasaktır. Hiçbir konuda bu taviz gösterilmemiştir zaten. Bugüne kadar gözden kaçmış olabilir ancak özellikle bugün dikkatimi çekti. Lütfen bu konuda daha duyarlı olalım.

Sürekli konum güncelleyemiyorum şimdi 3 saat sonra bucaya gitçem 2 gün sonra tekrar geri döncem üniversite öğrencisi olduğum için .Ahtopotmuyum ben bir oraya bir oraya yorum yazayım :)

• Sanki içimden bir ses tüm modeller yanlcak cuma cumartesi İzmir karagömülecek gbi geliyor anı yaşayacağız ben umutluyum rüzgar karayelse umut hep vardr

İzmire karayel sıcaklık sıkıntısı olmayan sistemlerde yarar özellikle sıcaklık sıkıntısı yoksa yağışıda bi hayli arttırır (ege denizinden nem pompalar) eğerki sıcaklık sıkıntısı varsa bu sefer dahada zora sokar ege denizi üzerinden sıcak havayı taşır üst seviyeyi ılıtır bu sistemde işimize gelen tek rüzgar yıldız ne yazıkkı üst seviye poyraza döndüğü anda yağışa elveda deriz..