5 Şubat'ta Istanbul'da Kar Var

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Örtü ihtimali %1'den az, yağışın %80'i yağmur olacağından dolayı ve yükseklerde bile yağışın karla karışık yağmur olduğunu unutmayın.

Benim yüksekler adınada ümidim yok Kar görülse bile havada oda olacak bişey zaten Devamıda yok.

• Şu sistemi bu kadar konuşmaya gerek bile yok anı yaşayalım ne yağarsa bahtımıza. Önümüzde daha çok günler var.

• Perşembe gecesi yağmur başlayacak. Cuma günü İstanbul'da gök gürültülü şiddetli yağış ve kuvvetli poyraz fırtınası var. Dolu, yıldırım ve sel riski yüksek. Radarda turuncu kütle göreceğiz.

İki gün önce model haritalarına göre kar görünmüyordu, ve aslında hala da görünmüyor. Diyagramda yağış sırasında kar oranı bile yok. Thickness, sıcaklık, rüzgar hepsi iki gün önceki kadar rezalet. Fakat kar konusundaki fikrimi değiştiriyorum. Kar geliyor diyorum. Niyesi; Elimdeki Skew-T çıktısı 72 saatlik. O yüzden bugüne kadar Cuma gününü göstermiyordu. Ben de Skew-T'ye bakamadığımdan model haritaları kar vermediği için yağmayacak dedim. Fakat Cuma günü artık Skew-T çıktısının vadesi içinde olduğundan baktım ve rezil haritalara rağmen kar geleceğine karar verdim. Elinde daha uzun vadeli çıktı linki olan varsa atsın, büyük sıkıntı oluyor böyle.

Boşuna umutsuzluğa neden olduysam özür dilerim. Fakat sorumlusu ben değilim, bana değil Weatheronline kurucusuna sövünüz. Daha mantıklı olur. Bi zahmet 120 saatlik çıktı versinler. Neyse, kar geliyor. Dediğim gibi elinde uzun vadeli Skew-T çıktı linki olan varsa atsın. Miktar, kuvvet, süre konusundan bahsetmeyeceğim. Fakat hala Efsane-Semih'in yıldız eseceği konusundaki beklentisini anlamış değilim. :)

• Perşembe gecesi yağmur başlayacak. Cuma günü İstanbul'da gök gürültülü şiddetli yağış ve kuvvetli poyraz fırtınası var. Dolu, yıldırım ve sel riski yüksek. Radarda turuncu kütle göreceğiz.

İki gün önce model haritalarına göre kar görünmüyordu, ve aslında hala da görünmüyor. Diyagramda yağış sırasında kar oranı bile yok. Thickness, sıcaklık, rüzgar hepsi iki gün önceki kadar rezalet. Fakat kar konusundaki fikrimi değiştiriyorum. Kar geliyor diyorum. Niyesi; Elimdeki Skew-T çıktısı 72 saatlik. O yüzden bugüne kadar Cuma gününü göstermiyordu. Ben de Skew-T'ye bakamadığımdan model haritaları kar vermediği için yağmayacak dedim. Fakat Cuma günü artık Skew-T çıktısının vadesi içinde olduğundan baktım ve rezil haritalara rağmen kar geleceğine karar verdim. Elinde daha uzun vadeli çıktı linki olan varsa atsın, büyük sıkıntı oluyor böyle.

Boşuna umutsuzluğa neden olduysam özür dilerim. Fakat sorumlusu ben değilim, bana değil Weatheronline kurucusuna sövünüz. Daha mantıklı olur. Bi zahmet 120 saatlik çıktı versinler. Neyse, kar geliyor. Dediğim gibi elinde uzun vadeli Skew-T çıktı linki olan varsa atsın. Miktar, kuvvet, süre konusundan bahsetmeyeceğim. Fakat hala Efsane-Semih'in yıldız eseceği konusundaki beklentisini anlamış değilim. :)

Hersey Skew-T degildir.ben kar var derken skew-T ye bakmadim.halada bakmiyorim.weatheronline kar yok diyebilir.kalinlik degeride.diyagram yagmurda diyebilir. Demekki bu islerde veriler herzaman ise yaramiyor. O yuzden Efsane diyolar ya bana.ruzgara gelince catalca cevresinde karayel bile gorulecwk zaman zaman.

Einmal editiert, zuletzt von Hava_Forum ()

• Hersey Skew-T degildir.ben kar var derken skew-T ye bakmadim.halada bakmiyorim.weatheronline kar yok diyebilir.kalinlik degeride.diyagram yagmurda diyebilir. Demekki bu islerde veriler herzaman ise yaramiyor. O yuzden Efsane diyolar ya.ruzgara gelince catalca cevresinde karayel bile gorulecwk zaman zaman.

Hocam Sakarya için bu sistem de örtü beklentisi içine girelim mi öyle bi beklentiniz var mı ?

Root havadelisi bile birikim yapabilir dedi. Karlakarışık yağmur ve kar şeklinde yağacak demiş. İstanbul hava tahmininde.

• Root havadelisi bile birikim yapabilir dedi. Karlakarışık yağmur ve kar şeklinde yağacak demiş. İstanbul hava tahmininde.

Doğrudur. Çatalca, Kayışdağ ve Aydos çok yüksek ihtimalle beyazlayacak. Diğer yerler için de ihtimal var. Ama kıyılar mümkün değil.

• Hersey Skew-T degildir.ben kar var derken skew-T ye bakmadim.halada bakmiyorim.weatheronline kar yok diyebilir.kalinlik degeride.diyagram yagmurda diyebilir. Demekki bu islerde veriler herzaman ise yaramiyor. O yuzden Efsane diyolar ya.ruzgara gelince catalca cevresinde karayel bile gorulecwk zaman zaman.

Skew-T bakmadan neye göre tahmin yaptığınızı bilmiyorum. Ben Skew-T ile yapabilirim. Bu yüzden de artık şu Kandilli Rasathanesi'nin çıktılarını kullanmayı düşünüyorum. Tabi Gfs kadar güvenilir değil elbette ama kısa vadede işe yarar. Bu arada Trakya'da ve belki Çatalca'da karayel ve yıldız mümkün ama İstanbul'da beklemiyorum ben yine de.

• Skew-T bakmadan neye göre tahmin yaptığınızı bilmiyorum. Ben Skew-T ile yapabilirim. Bu yüzden de artık şu Kandilli Rasathanesi'nin çıktılarını kullanmayı düşünüyorum. Tabi Gfs kadar güvenilir değil elbette ama kısa vadede işe yarar. Bu arada Trakya'da ve belki Çatalca'da karayel ve yıldız mümkün ama İstanbul'da beklemiyorum ben yine de.

Yildiz tum istanbulda garantide karayel olurda şov olurmu onun pesindeyim.

• Skew-T bakmadan neye göre tahmin yaptığınızı bilmiyorum. Ben Skew-T ile yapabilirim. Bu yüzden de artık şu Kandilli Rasathanesi'nin çıktılarını kullanmayı düşünüyorum. Tabi Gfs kadar güvenilir değil elbette ama kısa vadede işe yarar. Bu arada Trakya'da ve belki Çatalca'da karayel ve yıldız mümkün ama İstanbul'da beklemiyorum ben yine de.

Tahmin elbette yapılabilir fakat insanlara kesin bilgi vermek için birçok siteden ve veriden yararlanmaktan fayda olduğunu düşünüyorum uzun vadede nasıl birçok veriye ve siteye bakiyorsak kısa vadede de bakmakta fayda var bence zaten bakıyorsunuz fakat yorumunuz sadece skew t ile ilgiliymis gibi