9 Şubat (Kışın 2. fazı) Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam İstanbul Kartal için beklentileriniz neler ? 5-10cm görür müyüz ? Hocam siklonik yağıştan faydalanacak gibiyiz ancak beklenen DEK'ler yönüyle şanssızız sanırım. Rüzgarın yönü poyraz gibi duruyor. Kartal Anadolu Yakası'nın güneyinde.

• Hocam İstanbul Kartal için beklentileriniz neler ? 5-10cm görür müyüz ? Hocam siklonik yağıştan faydalanacak gibiyiz ancak beklenen DEK'ler yönüyle şanssızız sanırım. Rüzgarın yönü poyraz gibi duruyor. Kartal Anadolu Yakası'nın güneyinde.

meriç 6 ocak sisteminde sanırım deklerden gayette faydalandınız,eğer iş dek olursa bence yine faydalanma şansımız var keza kartal maltepe bostancı hattı deklerden az çok etkileniyor genelde

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 850 hpa da -8'in üzerine çıkılması demek mevsim itibariyle karadeniz suyunun sıcaklığı göz önüne alındığında dek için yeterli ve gerekli şartların oluşması anlamına gelir. Evet dek alınması muhtemeldir, keza 1040 lık YB dönüş hareketiyle yıldız doğu yıldız şeklinde sert rüzgarlarla (40 km/h'ın üzerinde) dek alınması kuvvetle muhtemeldir.

Hocam bekledikleri kadar kuvvetli olma ihtimali sizce var mı?

• 850 hpa da -8'in üzerine çıkılması demek mevsim itibariyle karadeniz suyunun sıcaklığı göz önüne alındığında dek için yeterli ve gerekli şartların oluşması anlamına gelir. Evet dek alınması muhtemeldir, keza 1040 lık YB dönüş hareketiyle yıldız doğu yıldız şeklinde sert rüzgarlarla (40 km/h'ın üzerinde) dek alınması kuvvetle muhtemeldir.

Hocam peki bu dekler en çok hangi bölgeleri etkiler?

• Önümüzdeki günler derken? ikinci sistem yolda defalarca söyledim geliş yönünü rotasını belirttim, 3. ise şu an takibimde

peki hocam benim öngördüklerim şöyle dursun.bilgi ve tecrübenize güveniyor umutla bekliyorum.avrupa ,doğu avrupa ve baltık da yüksek basınçlar hakim.bu yüksek basınşçların önümüzdeki günlerde kaybolacağını mı düşünüyorsunuz ve bu şekilde de sistem inermi?

• Azor YB'ı Azor Adaları bölgesinden doğarak özellikle Grönland'ın güneyine kadar dikine uzanan bir coğrafyadan doğuya doğru hareket eder, bir yapı dinamik bir yapıdır, mevcut yb alanı baltık coğrafyasından daha doğuya doğru hareket ederek etki alanını bizden uzaklaştırırken yeni bir yb yeniden ingiltereye doğru genişlemeye çalışacak. Meteorolojide bileşik kaplar kanunu gibi işler basınç yerleşimleri ve buna bağlı meteorolojik olaylar.

• Azor YB'ı Azor Adaları bölgesinden doğarak özellikle Grönland'ın güneyine kadar dikine uzanan bir coğrafyadan doğuya doğru hareket eder, bir yapı dinamik bir yapıdır, mevcut yb alanı baltık coğrafyasından daha doğuya doğru hareket ederek etki alanını bizden uzaklaştırırken yeni bir yb yeniden ingiltereye doğru genişlemeye çalışacak. Meteorolojide bileşik kaplar kanunu gibi işler basınç yerleşimleri ve buna bağlı meteorolojik olaylar.

hocam yanlış anlama derdim örtü olması cm hesabı değil.işin mantığını anlamaya çalışıyorum.baltık üzerinde bulunan y.b. doğuya ilerlerken etki alanı bizden uzaklaştıracak dediniz.bileşik kaplar kanunu da mantıklı anladım.bu yüksek basıncın doğuya ilerlemesine sebeb olacak şey azorun yaptığı baskımıdır veya kuzeyinde ki soğuk dalgaların aşağı enlemlere inme çabalarımıdır,çünkü y.b.doğuya ilerlediğinde sizin belirttiğiniz gibi bileşik kaplar kanunu gereği y.b. boşalttığı alana ya kuzeyden soğuk dalga veya tekrar y.b gelecek. öğrenmek adına cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler