GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • arif abi 1 hafta veya daha uzun bir zaman öncesinde %95 olan efsane beklentiniz hala geçerlimi,yoksa bu yüzdede düşüş varmı?pazar günü yazacağınız yazı hakkında hiçbir tiyo dahi vermiyorsunuz ,bari bugüne göre beklentiniz olan % yi söylesenizde bizde umutlansakmı,yada karamsarlığamı düşsek?

Bu beklenti öyle günlük, haftalık verilere göre şekillenen birşey değil. Bundan önceki yıllarda görülen efsane sistemlerde oluşan şartlar bu kış oluşuyor mu diye bakıyoruz ve bunun gerçekleşmekte olduğunu görüyoruz. Son gelen veriler ışığında da gerçekleşme oranını %95'e kadar çıkardık çünkü bu kış yakın geçmişteki kışlarda hiç olmadığı kadar yüksek oranda benzerlik var. Şubatın son günlerine kadar da bu oran değişmez. Bu tahmin kısa ve orta vadeli tahmin yöntemleriyle ortaya konulmadı. Onun için bana 2 günde bir böyle sorular sormayın. Mesela ocak ayının ilk haftasında bu beklentimizin gerçekleşme ihtimali belirdi. O dönemde oluşan şartlar daha uzun süreli olup ocağın büyük bölümünü kapsayabilseydi daha o günlerden 2015 efsane bir kış oldu diyebilirdik. Şimdi kışın kalan bölümüne odaklandık. Kış bitince bu beklentimizi gerçekleşip gerçekleşmediğini zaten hep beraber göreceğiz.:gun_bandana::gun_bandana:

• gözlem metedo anladın 3 senedir modellerle yaşıyoruz burada 5 şubat benzeri yılbaşında yaşandı o zaman Türkiye'nin batısı azda olsa şanslıydı şimdi balkanlara kadar çekilmiş durumda üstelik güneyimizde ki yb kuvvettli izin vermez ve dediğimde oldu.

Bu arada kesinlikle tartışmıyorum kesinlikle yanlış anlama ama bugün 8 Şubat Yorumları ne kadar havada kalıyorsa 25 ocaktada 5 Şubat Yorumları o kadar havadaydı 3-5-8-10 sene modellerle uğraşan bırak modelleri çok daha fazla teknik verilerle yanılan çok oldu neyse uzatmıyım bence anlamış olman gerekiyor beni hayırlı çalışmalar...

• pendikci kardeş noldu senin şu tahmin utanmıyosun dimi şuanda şubatın 2.haftası kar geliyodu hani nerde günlerdir bas bas bağırıyodun sana inanmayanları haklı çıkardın işin gücün ortalığı karıştırmak

Anlamanı beklemiyorum ve pendikçinin arkasındayım belge yok bişey yok atıyosun uyduruyosun modelleri incelemiyor anlamıyosun görmiyosunki olabilecek sistemi sen bağır bağır

• ula ne garipsiniz ya kışı bitiriyonuz iiki dakkada kış bitti diyeceğinize saat 23.00 da gidin 3er kez yasin okuyun lütfen adam gibi içten ama peygamber efendimiz Yasin ne niyet için okunursa,o şey meydana gelir"
    buyurmuşlardır.bir yasin okumaya bile üşenmeyiz heralde şimdi bu iş duayla olur mu diyenler çıkar gene olur kardeşim olur allah kabu lettikten sonra her şey olur burda 40 saat tartışacağımıza 20 dk 3 er kez yasin okumak daha mantıklı sevabada gireriz hem he herkez okusun lütfen