Beiträge von Deniz_meteoroloji

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Sayın valimize teşekkür ederim önce kendi yeğenlerim ve tüm öğrenciler adına. Doğru bir karar. Bir gün okula gitmeseler bir şey kaybetmiş olmazlar ama risklerden korunmuş olurlar. Belki bakarsın yarın hiçbir şeyde olmayabilir ama sonuçta olabilme ihtimali varsa bu alınan kararlar doğrudur

Aynı turuncu kodlu uyarı Bursa’ya da verildi. İstanbul ve Kocaeli tatil edildi Bursa’dan ses yok. Bursa’da fırtına yok mu? Bugün Bursa’da da ciddi şeyler yaşandı ve yaralanmalar oldu. Eğer İstanbul ve Kocaeli tatil edildiyse ve ortada bir sebep varsa aynısı Bursa için de geçerli. Ve şu anda lodos tekrar şiddetlendi. Yağmurla birlikte biraz sakinleşmişti ama şu an tekrardan uçuşa geçildi

MGM’den anlık istasyon verilerine baktığımda örnek veriyorum mesela rüzgar hızı 35 km/sa gösteriyor ve 10 dk öncesi için geçerli. Ama o esnada çok şiddetli esiyor adeta uçuruyor. Yani bu yazan 35 km/sa hamle hızını ifade ediyor mu? Ya da şöyle sorayım istasyonlar anlık hamleleri genelde kaçırırlar mı? Ben öyle zannediyorum ki mesela rüzgar hızı 35-40 km/sa gösteriyorsa anlık vuruşlar 60-65 km’yi buluyor

Bursa’nın lodosunun meşhur olmasının belki de en önemli etkenlerinden biri Uludağ’dır. Lodos Uludağ’dan aşağıya ovaya doğru sert şekilde iner. Bu da özellikle Yıldırım, Kestel, Osmangazi’de ciddi etkiler yapar. Yani lodosun Bursa’da bir ayrı çılgına dönmesinin altında Uludağ faktörü var. Bu konuda bir çalışma bir literatür var mıdır bilmiyorum ama Uludağ’ın lodosun Bursa’daki boyutuyla ilgili payı var.

Lodos etkili olmaya başladı. Sert esiyor. Bursa’da lodosun gelmekte olduğunun en iyi belirtisi Uludağ’a ve şehre baktığında çok temizlenmiştir (şu an öyle). En küçük bir pus kalmamıştır. Fırtınaya döneceğinin belirtisi de pencereyi açıp dışarıyı dinlediğinde Uludağ tarafından böyle uçak motoru gibi yoğun bir uğultu gelir. Mega boyutta çalışan bir fan sesini düşünün. Aynı onun gibi bir ses varsa dışarıda lodos ovaya inmiş demektir.

Valla ne yalan söyleyeyim ben de Bursa’yı lodoslu zamanlarda bir ayrı seviyorum. Meteorolojik anlamda beni heyecanlandıran, içime mutluluk veren üç olay var. Lodos, kar ve oraj. Lodos derken Allah günah yazmasın ama fırtına halini çok seviyorum. :hfyeni (18): Böyle 100 km’ye falan çıkarsa ben de 100 km’ye çıkıyorum. :D Tabi işin esprisi bir tarafa kimsenin maddi ya da insan hayatı açısından zarar görmesini asla istemem. Ama içimde bir lodos fırtınası sevgim vardır benim. Aynı kar sevgisi gibi. Şu an mesela içimde bir mutluluk var lodos fırtınası geleceği için. Ve genelde insanlar lodosu sevmez ve rahatsız olurlar. Baş ağrısı vs. Bende de tam tersi olumlu etki yapar. Olay sevmekle alakalı biraz da.

Uzun zamandır MGM uyarılarını unutmuştuk. Gerçi geçenlerde sisle alakalı bir uyarı olmuştu ama onu saymıyorum. Telefona baktım Bursa için sarı uyarı, İstanbul için sarı uyarı, Marmara Bölgesi için uyarı bildirimlerini görünce bir mutluluk geldi. Özlemişiz bu uyarıları. Ben şimdi bir de eğer bozulmazsa perşembe veya cuma günü de kuvvetli lodos fırtınası uyarısını bekliyorum. Aksiyonlar başlıyor yani. İnşallah bundan sonra uyarılardan uyarılara koşarız. Yağmur, lodos, kar...

Narsil Hocam Bursa için tehditleri çok güzel sıraladınız. Beni de en çok düşündüren tehdit Güney kol ve tabi bahsettiğiniz doğu Marmara depremi. Herkes Marmara Denizi’ni beklerken belki de Güney kol önce olacak. Bu ihtimal de vardır illaki. Marmara denizi depremi ya da depremleri zaten herkesin korkusu ama Bursa ovasında yaşayan biri olarak Güney kol beni yakın olmamdan dolayı daha fazla ürkütüyor.

Şimdi tekrar bakıyorum da bana göre depremsellik konusunda türkiye'de en sıkıntılı illerden biri bursa. Dört bir yanı uzun ve +7 büyüklüğünde depremler üretebilecek faylarla çevrili. Çok sıkıntılı bir konumda il. İşin kötüsü türkiye'de çarpık kentleşmenin ve kaçak bina sayısının en fazla olduğu illerden biri. Olası bir depremde büyük yıkımlar maalesef meydana gelecektir. Kendi oturduğum ev de 80'li yıllarda yapılmış,99 depremini yaşamış eski bir ev. Elden de bir şey gelmiyor maalesef. Biz de isterdik amerikan tarzı tek katlı,bahçeli,garajlı evimiz olsun :)

Hocam bir Bursalı olarak size kesinlikle katılıyorum en riskli illerin başında geliyoruz. Şöyle de bir şey var dikkat edin Bursa’nın içinde de önemli faylar var ve Bursa’da çok uzun zamandır doğru düzgün deprem yok. Yani şöyle 5’lik orta büyüklükte bir deprem uzun yıllardır Bursa yaşamadı. Bursa’nın fayları fazla sessiz. Hayırlısı diyorum.

PergamoN Hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Evet daha önce güney kolla alakalı da soru sormuştum siz de bilgilendirmiştiniz. Makale için ayrıca teşekkür ederim. Bizleri kırmayıp vaktinizi ayırıp çok değerli bilgiler veriyorsunuz. Sağolun varolun...🙏🏻

PergamoN Hocam ben de bir soru sormak istiyorum faylarla ilgili. Bursa ovasının kuzey sınırını çizen çok uzun olmayan galiba 8-10 km civarı bir fay hattı var. MTA’da isim olarak Barakfakih Fayı olarak geçiyor. Yanlış bilmiyorsam normal fay olması lazım. Bu fay 7 Haziran 2016’da 4.5 civarı bir deprem üretmişti. Biz tabi merkez üssüne çok yakın olduğumuz için sağlam hissetmiştik. İstanbul’dan falan da hissedilmişti. Sorum şu bu fay hattıyla alakalı detaylı bir bilgi yok en azından ben bilmiyorum. Ama sistemde haritalanmış gözüken 8-10 km’lik bir normal fay olması lazım. Bu fayın tarihsel bilgisi bilinmiyor. Uzmanlar 2016’daki o depremde kısa bir fay olduğunu söylemiş üzerinde durmamışlardı. Sizce bu fay maksimum ne kadar deprem üretebilir? Yani 2016’da olan 4.5 büyüklükteki deprem bu fayın maksimumudur daha ötesi olmaz demek mümkün müdür? Uzun zamandır bu fayı merak ediyorum da sormak istedim. Bahsettiğim bu fayın dibinde yaşıyorum da ayıptır söylemesi. Arkadaşız kendisiyle :)