Beiträge von Deniz_meteoroloji

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Başta Düzce ve çevre iller olmak üzere depremi hisseden herkese geçmiş olsun. Orta büyüklükte bir deprem bu. Ben Bursa’da galiba hissetmedim. Galiba diyorum çünkü hissetmişte olabilirim ama ayırt edememiş olabilirim. O esnada oturuyordum bir ara ufak bir ittirme gibi bir şey oldu ama ben normalde de böyle arada ufaktan sallanan biriyim ondan dolayı o esnada ayırt edememiş olabilirim. Sonra telefonuma bildirim gelince acaba hissettim mi diye arada kaldım. Bilmiyorum Bursa’da hisseden arkadaşlar oldu mu.

Beni bu kışa dair umutlandıran tek şey geçtiğimiz kış. Çünkü geçtiğimiz kış hatırlayalım çok kötü başladı uzunca bir süre de aynen devam etti. Ve Ocak’ın ortasına geldiğimizde iş değişti. İlk karlı sistemimizi aldık. Sonra Şubat ortasında bir güzel karlı sistem daha aldık. Ocak sonu da yine bir küçük sistem olmuştu. Bu sene de böyle kötü gidiyorken geçen seneki bu durum aklıma gelince biraz içime heves geliyor.

Sonbahar mevsimi son yıllarda yılın en sıkıcı dönemi haline geldi meteorolojik anlamda. Kasım ayını da yarıladık. Durum ortada. Ben Kasım ayını zaten gözden çıkarmış durumdayım da asıl endişem aynı geçen seneki gibi Aralık ayını da kaybeder miyiz sorusu iyiden iyiye aklımı kurcalamaya başladı. Ama şunu da söyleyeyim. Bu kısır döngü bir noktada kırılır diye tahmin ediyorum. Son yıllarda resmen şansa gidiyoruz. Sonbahar bomboş geçiyor, barajlar dip yapıyor. Sonra kış bir noktadan sonra toparlıyor durumu. Peki soruyorum es kaza böyle bir sonbaharın arkasından aynı şekilde kayıp bir kış mevsimi de yaşarsak ne yapacağız? İlkbahar yağışları mı bizi kurtaracak hiç sanmam. Yaz orajları mı bizi kurtaracak hiç sanmam. Yani çok şansa gitmeye başladık. İş sadece kışa bakıyor artık. Diğerleri kayıp. Bir sene kış da kayıp olursa işte o zaman sorunun babasıyla karşı karşıya kalırız.

Şimdi Kasım ayının ilk yarısında meşhur tabirle pastırma yazından bahsediyoruz. Doğrudur Kasım ayının ilk yarısı içerisinde bir hafta veya bazen daha uzun süreli mevsimine pek uymayan havalar yaşanır diye bilinir. Buna da pastırma yazı tabiri kullanılmıştır. Esasında yüksek basınçlı hava hakimiyetidir bunun özelliği. Pastırma yazı denilen olay her sene yaşanacak diye bir durum veya böyle bir literatür yoktur. En azından ben öyle biliyorum. Anlatmak istediğim şu ki, eskiden sonbahar mevsimi özellikle de Ekim’le beraber bol yağışlar, lodoslar olurdu sonrasında Kasım’a gelindiğinde pastırma yazı geliyor dendiğinde o pastırma yazının bir manâsı olurdu. Çünkü sonbahar sonbahar gibi olurdu ve sonrasında gelen o pastırma yazı makul karşılanırdı. Mesela bazı yıllarda pastırma yazının bile olmadığını biliyorum. Eskiden durum böyleydi. Şimdi ise pastırma yazı geliyor diyoruz. Arkadaşlar zaten pastırma yazından başka şey yaşamıyoruz ki. Gittiği yok ki gelsin. Zaten komple pastırma yazı yaşıyoruz. Farklı bir durum yok maalesef. Ve durum artık son yıllarda kalıcılaşmaya başlamış durumda. Şöyle bir incelediğimizde benim gördüğüm kadarıyla en kayıp mevsim sonbahar gibi duruyor. İklim değişikliği bu şekilde bir etki yapıyor. Yağış rejimimiz zaten iyiden iyiye bozuldu. Bu durum ve gidiş iyi değil bizler bunun farkındayız. Farkında olmayan birçok insan da vardır ama bizler durumu görüyoruz. Şimdi iki hafta sonra efsane bir yağmur da gelse her şeyin düzeldiği anlamına gelmiyor. İklim değişikliğini hissediyoruz, yaşıyoruz ve bu konuya kafa yormalıyız.

Bursa merkez ve batısını etkileyerek kuzeye doğru ilerledi. Bursa merkezi sağlam vurmuş ama. Hem fırtına olmuş hem de dolu yaşanmış. Ama Yıldırım, Gürsu, Kestel taraflarına ulaşamadı. Bizim burada sadece 5-10 dk kuvvetli rüzgar yaşandı. Bu tarafa ulaşamayacağını tahmin etmiştim açıkçası. Beklediğim gibi oldu. Gelseydi biz de aksiyon görürdük ama yapacak bir şey yok

Lodos uyarısı önemli bir parametredir. Lodos olmalıdır. Lodos siklon demektir. Siklon hareket demektir. Hareket aksiyon demektir. Yağış demektir. Hep söylemişimdir lodos sonbahar ve kışın kilit olayıdır. Ben şahsen lodos fırtınasını severim. Zaman zaman zarar verdiğini de bilmekteyim ama yaşattığı aksiyonu seven biriyim. Lodos olan kışlardan korkmayın. Karın da kilit olayıdır lodos. O eski kışlar diyerek anlatılan kışlar ve yaşadığımız önemli kışlara da bakacak olursak aslında ana aktörlerden birinin lodos olduğunu görürüz. Daha doğru bir ifadeyle orta Akdeniz siklonlarıdır aslında lodosa sebep olan. Akdeniz’in çalışması ise her zaman çok iyidir. Onun için bu sezon ki bu ilk lodos uyarısını paylaşmak beni mutlu etti. Umarım bu cephe sistemlerinin devamının geldiği bir sonbahar ve kış sezonu yaşarız

Deprem unutulduğunda gelir sözü hakikaten doğru bir söz. Normal günlük hayat olağan seyrinde sürerken bir anda hiç kimsenin aklında olmadığı bir anda saniyeler içerisinde hayatları korkuyla dolduran, insanın doğa karşısında ne kadar zayıf olduğunu gözler önüne seren ve aklını kullanma yetisi yerinde olan herkesi düşünmeye iten büyük bir olaydır deprem. Allah korusun diyoruz kolayı bu olduğu için ama biliyoruz ki Allah’ın korumasıyla ilgili bir olay değil. Çünkü Allah zaten gezegeni bu şekilde yaratmış. Allah elbette koruyacağını korur. Orası Allah’ın işi. Ama depremler her zaman vardı ve her zaman var olacak. Bizler de bunun bilinciyle yaşamak mecburiyetindeyiz. Doğal afetler keyfiyet kabul etmez. Bilinçli, bilgili ve öngörüye dayalı aksiyon alınmazsa doğa gelir, ezer ve geçer. Ondan sonra kader demekle bu işler olmaz. Kader bir bahane değil. Depremin olduğu bir coğrafyada yaşıyor olmak bir kader ama gerisi insanın bilgisine, ilgisine ve bilime kalır. İşte bugün Girit’teki bu görüntüleri izlerken hem geçmişte yaşadıklarımız hem de gelecekte yaşayacaklarımız insanın zihnini dolduruyor. Mesele hazır olmak her anlamda

Sabah sabah iyi serinlik var. Bu havaları özlemişiz. Ama yağış anlamında yine hüsran yaşadık Bursa olarak. Yani meteoroloji mi tutturamıyor eskisi gibi burada mı bir sorun var yoksa Bursa’da mı bir sorun var anlamadım. Bu kaçıncıdır doğru düzgün yağmur alamıyoruz. 1-2 mm. Yağsa ne olur yağmasa ne olur. Allah korusun inşallah bu durumu kışın muhtemel karlı sistemlerde yaşamayız. Yoksa çok sıkıntı çekeriz

Sonbaharın serinliğine erken kavuştuk kavuşmasına ama yağış konusu yine bozuk gidiyor. Olmuyor yağmıyor doğru düzgün. Şöyle gelip de 2-3 gün aralıksız etkili olan 50-60 kg yağışlara hasret kaldık. Henüz sonbaharın başındayız devamı nasıl gelecek bilmiyorum da bu yağış sıkıntısını yine yaşayacağız gibi gözüküyor. Bence böyle serin ve az yağışlı gideceğine, orta Akdeniz siklonlarının sıkça geldiği nispeten ılık ama bol yağışlı bir sonbahar benim tercihimdir.