İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Berke hocam Aydos tepesi Aydos kalesinin olduğu yermidir 30 cm kar diyorsun çoluk çocuk toplar gideriz iyi olur

Burçin abi selamlar. Kalenin olduğu yer evet ancak kalenin rakımı 314m (en kuzeydoğuda görünen üçgen). En güney ucuna geldiğinizde rakım 537 olacak ve bütün anadolu yakası ve adalar ayağınızın altında olacaktır.

Kar tüm sistem boyunca orada yağacaktır ancak kuru bir örtüyle beraber birikim yapabilmesi için don sınırı 450-500m seviyesine gerilemesi lazım. ECMWF ve ICON.eu'ya göre şuan 600-700 bandında. Yani şuan GFS haricinde bu ihtimal düşük. Akşama tekrar değerlendireceğim. Eğer don seviyesi 500 altına inerse 40-60mm yağacak kar ile 30-40cm örtü oluşması çok muhtemel olur.

Siz yine gidecek olup etrafta uzun saçlı beyaz montlu biri görürseniz bir el sallayın :)

• hocam dediğiniz yere nasıl gideriz araba girişi varmıdır google amcaya sordum bulamadım

• hocam dediğiniz yere nasıl gideriz araba girişi varmıdır google amcaya sordum bulamadım

Burçin abi işaretlediğim konum Ormanın girişi. Yaklaşık 300m rakımdan giriliyor ve 480m rakımdaki korucu evi ve radyo istasyonuna kadar işaretlediğim konumdan araba ile gidilebiliyor. Bu yol .4-5km kadar uzunlukta ancak toprak bir yol, zaman zaman oldukça çukurlu olabiliyor. Ben binek arabamla çok kez gittim ancak herkes tercih etmeyebilir. Yolda ilerlerken sol yanınızdan bir çok kez fazla eğimli itfaiye yolları göreceksiniz, sakın onları kullanmayın :)

Radyo istasyonuna geldikten sonra yürüyerek 15 dakikada zirveye ulaşabilirsiniz..

• Burçin abi işaretlediğim konum Ormanın girişi. Yaklaşık 300m rakımdan giriliyor ve 480m rakımdaki korucu evi ve radyo istasyonuna kadar işaretlediğim konumdan araba ile gidilebiliyor. Bu yol .4-5km kadar uzunlukta ancak toprak bir yol, zaman zaman oldukça çukurlu olabiliyor. Ben binek arabamla çok kez gittim ancak herkes tercih etmeyebilir. Yolda ilerlerken sol yanınızdan bir çok kez fazla eğimli itfaiye yolları göreceksiniz, sakın onları kullanmayın :)

Radyo istasyonuna geldikten sonra yürüyerek 15 dakikada zirveye ulaşabilirsiniz..

yok hocam gözüm kesmedi arabada çoluk çocuk yapılacak iş değil arabayı bir yere bırakıp yürünse olabilir

konuyu işgal ettik teşekkürler

• Yağacağını hiç düşünmemekle beraber yağarsa pazar 5 ten sonra oralarda olurum 4 çeker değişik bi araç görürseniz benim)

• Bugün mayıs tadında bir gün 2023 den gelen gudubetlik hala devam ediyor rekor üstüne rekor bakalım nereye kadar gidecek böyle...

Millet kısa kolla geziyor ! Geçmişte ocak ayında hatırlamıyorum

• Burçin abi işaretlediğim konum Ormanın girişi. Yaklaşık 300m rakımdan giriliyor ve 480m rakımdaki korucu evi ve radyo istasyonuna kadar işaretlediğim konumdan araba ile gidilebiliyor. Bu yol .4-5km kadar uzunlukta ancak toprak bir yol, zaman zaman oldukça çukurlu olabiliyor. Ben binek arabamla çok kez gittim ancak herkes tercih etmeyebilir. Yolda ilerlerken sol yanınızdan bir çok kez fazla eğimli itfaiye yolları göreceksiniz, sakın onları kullanmayın :)

Hocam maps'in gösterdiği doğrudan zirveye giden yollar arabalar için çok uygun değil mi? Sizin çizdiğiniz rota araba+yürüme olarak en rahat rota mı oluyor?

• Hocam maps'in gösterdiği doğrudan zirveye giden yollar arabalar için çok uygun değil mi? Sizin çizdiğiniz rota araba+yürüme olarak en rahat rota mı oluyor?

Hocam benim çizdiğim araba için uygun olan "tek yol". Yaklaşık 4-5km uzunlukta ve 15 dakika civarında sürüyor. Kasım ortası sisteminde (300mm yağış üzerine) Berkay34 hocamla binek arabayla sorunsuz tamamladık. Daha önceki yıllarda arabamın yayları basık durumdaydı ve yine sorunsuz gitmiştim. Arabasına önem veren birinin kullanmak isteyeceği bir yol değil ancak sorunsuzca 480m rakıma ulaşabiliyor.

Bunun dışında haritalardan görünen tüm yollar "yürüyüş için" uygun ancak arabanın gidebileceği yollar değil. Devasa arazi aracı tekerlekleri olan 4x4 bir araçla bile karda tırmanamadık.

Güncel görüntüde aydos zirvede bile cıvık olması muhtemel bir örtü görünüyor. Ancak şartlar 1 derece daha olumlu hale geldiği durumda 30cm üzerinde örtü oluşur ve gidilmesini şiddetle tavsiye ederim. Şuan şartlar "bence" tam kurtarmadığı için henüz karar veremedim.

Şartların kurtardığı bir sistem örneği olarak aşağıdaki görselleri paylaşmak isterim. 400m rakımda en ufak bir kar belirtisi yokken, 500m rakımda diz boyu kar olan bir sistem, tarih 6 Ocak 2019