İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arpege son güncellemesinde Afyonlulara kafayı yedirtecek tarzdan bir şey yapmış

Şu yaşanırsa Afyonu kapatmak lazım şanssızlık mıdır nedir artık Afyonun bi adı vardı eskiden Kar ve ayaz dedin mi Afyon baş sıraları çekerdi şu son 2 sene gerçekten psikoloji bırakmadı arkadaş

• Şu yaşanırsa Afyonu kapatmak lazım şanssızlık mıdır nedir artık Afyonun bi adı vardı eskiden Kar ve ayaz dedin mi Afyon baş sıraları çekerdi şu son 2 sene gerçekten psikoloji bırakmadı arkadaş

Yarınki kütle yönü de en sevmediğimiz tarzdan akşama kadar batı -güneybatı olacak böyle bir şey yaşarsak şaşırmam.Modeller yine aşırı kararsızlar öğlen ile akşam arası icon ecmwf gfs afyon'un güneyi ısparta konya arasında güçlü bir oluşum beklerken arpegede yok mesela

• Son yıllarda iç ege Afyon ve uşak özelinde konuşuyorum istediğimiz rota da siklon oluşmuyor uşağa Muğla civarında oluşan siklon afyon a Antalya nın batısında oluşan siklon yarıyor asıl araştırılması gereken burada siklon neden oluşmuyor hangi etmenler müsaade etmiyor buna bakmak lazım diye düşünüyorum

• Yarınki kütle yönü de en sevmediğimiz tarzdan akşama kadar batı -güneybatı olacak böyle bir şey yaşarsak şaşırmam.Modeller yine aşırı kararsızlar öğlen ile akşam arası icon ecmwf gfs afyon'un güneyi ısparta konya arasında güçlü bir oluşum beklerken arpegede yok mesela

1-2 cm beyazlasa etraf razıyım hocam Karı unuttuk inşallah görürüz artık the Weather ın saatlik tahminlerinden takip edicem %55 oran vermiş geçen sistemde Eskişehir adına başarılıydı

• Afyon kar alır bu görüntüde ama uşak için durum vahim gibi

Evet hocam bu sistem Kütahya Eskişehir ve Ilgın Akşehir tarafı şanslı olacak dediğiniz gibi bizim giritte derinleşen ab lere ihtiyacımız var sağlam kar almak için son 2-3 senedir çok sessiz o bölge

• Büyüklerim Afyon'da üniversite okuduğu yıllarda ufak hep kar yağışının ne kadar çok olduğundan bahseder hep fakat şu sıralar anlayamadığım bir şekilde Afyon'da kar yağışı görülmüyor umarım bir an önce bereketiyle Afyon da kar yağışını alır.

• 1-2 cm beyazlasa etraf razıyım hocam Karı unuttuk inşallah görürüz artık the Weather ın saatlik tahminlerinden takip edicem %55 oran vermiş geçen sistemde Eskişehir adına başarılıydı

Hocam Eskişehir için biz geçen sistem inanmadık pek The Weather'a 12 cm kar diyordu özellikle son vadede fakat cidden neredeyse son saat takibi için MGM dahil diğer tüm platformlara göre galip geldi bu sebeple özellikle önümüzdeki birkaç yağış ve sistemde ciddiye alınabilecek bir platform son saatlerde bana kalırsa

• Kıyı Ege konusunda birkaç defa söylemiştim burada da söyleyeceğim atmosfer bir mevsimin içinde bir sinoptikte, patternde ısrarcı, inatçı oldumu o sinoptik desen, pattern değişmiyor fotokopi gibi mevsim çıkana kadar hep aynısı gelip duruyor genelde bu sene de bu bölgede kuzeyin birkaç cm alıp güneyin yararlanamaması şeklinde görüyoruz belki fosçuluk, verisiz sallama gibi olacak ama İç Ege'nin güneyi bu ısrarla bu kış çok bir şey beklemesin bence.

• 2015’ten sonra iç egeye bir haller oldu. Benim çocukluğumda en kötü 2 senede bir 40-50 cm bırakan sistem gelirdi.Bu kışta yağmazsa 9 seneye çıkacak. Gözlemlerime göre orajda şansımız artarken karda azalıyor. Keşke her ikisi artsa bölgemizde. Dönemsel bir durumdur diye düşünüyorum. Ama iklim değişikliği sebebiyle bu dönemsel azalışlar iyice dramatik hal aldı.

• 2015’ten sonra iç egeye bir haller oldu. Benim çocukluğumda en kötü 2 senede bir 40-50 cm bırakan sistem gelirdi.Bu kışta yağmazsa 9 seneye çıkacak. Gözlemlerine göre orajda şansımız artarken karda azalıyor. Keşke her ikisi artsa bölgemizde. Dönemsel bir durumdur diye düşünüyorum. Ama iklim değişikliği sebebiyle bu dönemsel azalışlar iyice dramatik hal aldı.

2019 dan sonra ayarlar bozuldu hocam 3 sene üst üste la nina yaşanması bölgemizi çok etkiledi araştırmalarımda bizim için en iyi faz nötr hafif el nino arası

• Burada son radar hareketlerine göre merak ettiğim bir soruyu sormak istiyorum. Kütleler ok ile belirttiğim yönde hareket ediyor. Yağışın Kütahya-Eskişehir çevrelerinde sabaha karşı kara dönmesini bekleniyor. Burada bölgemizi Ege tarafındaki kütleler mi etkileyecek yoksa kütlelerin hareket yönü ilerleyen saatlerde değişmeye mi başlayacak.

• Geçen seneki kış sonrası mayısta 212 mm almıştık bu sene de bu tip bi şey yaşanabilir alışık olmadığımız bi döneme giriyoruz artık hayırlısı olsun