İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aralık ayında orta vadeye son veriler ışığında biraz bakış atalım.

MJO/AO/NAO/PV ve Zonal Rüzgarların durumunu inceleyelim. Beklentilerine göre şuan ki modellerin gidişatına bakalım ve değerlendirelim.

En başta Mjo'nun durumuna tüm modellerde baktığımızda çembere yakın veya uzak her halükarda 4-5-6-7'inci fazları gezeceğini görüyoruz. Ya yakın ya uzak bir çok model bunu destekliyor.

Genel itibariyle çembere uzak gitmesi bize o fazın daha otoriter etkilerinin olduğunu söyler. GEFS ve ECMWF'de geçtiğimiz günlere göre bu durumda düzelmeler mevcut ay ortası için.

Normalde Mjo fazı şu şekilde işler genelde 3-4-5. fazlarda Polar Vortex yani Kutup Girdabı güç kazanıp soğuk toplarken 6 ve 7. fazlarda bizde bunun meyvelerini toplamaya başlarız. Buna kışın civcivli dönemlerinde Stratosferik ısınma (SSW)'de etki eder.

Lakin şuan daha kış ayına 21 Aralık'ta başlayacağımız için SSW ihtimalini konuşmak için erken. Bizim şuan takip edeceğimiz dönemi kış öncesi dönem desek daha doğru olur. Kış mevsimi 21 Aralık'ta resmiyetten başlayacak. Yok kış bitti yok rezalet demenin bir anlamı yok zaten daha Kışa resmi olarak bile giriş yapmadık.

Şuan ki gözüken duruma göre ay ortası itibariyle 10-12'sinden sonra modellerde güzel ihtimallerin Atlantic sırtının oluştuğu Artic bölgenin güney enlemlere Geop olarak indiği sistemler görmeye başlayacağız diye yorumluyorum. Bu durum İtalya'da olur, İspanya'da olur, Türkiye'de olur. Bunu hep beraber takip edeceğiz.

Modellerin Mjo beklentisi

-ECMWF

-GEFS

-BOMA

ECMF.png

GFS MJO index forecast phase diagram

BOMM.png

Zonal Wind yani Zonal rüzgarların ve 10hPa sıcaklığını inceldiğimiz zaman hali hazırda 40m/s gücünde olan rüzgarlar Mjo ile ters korelasyon yaparak güç kaybedecek gözüküyor. Halbuki Mjo'da 6 ve 7. faza gelmeden önce 3-4-5. fazlarda Zonal Rüzgarların kuvvetlenip Polar Vortex Kutup Girdabında soğuk havayı depolaması gerekiyor.

Burada bir çelişki var bu durumun Siberian Hight 1060 mb civarına ve üzerine çıkışına bağlıyorum.

Çünkü bu durum Polar Vortex üzerinde bir etki yaratıyor olabileceğini düşünüyorum.

ens_nh-stratUT_010hPa_20231203.png

gfs_nh-gphellvert_20231203_f120.png

CFS'nin haftalık tahminlerine baktığımız zaman Aralık ayının 16-20'si aralığında verilerle doğru orantılı olarak Skandinav Hight (İskandinav YB)'sinin oluşacağı sinyalleri tekrardan artamaya başladı.

500hPa Hights Anomaly inceldiğimiz aman Atlantik üzerinde derin bir AB'nin oluşacağı ve bu AB'nin Jet akımları ile Artic bölge ve İskandinav arasında YB'yi tetikleyeceğini gösteriyor.

Rosby Dalgaları yani Rocky dağlarının yarattığı Açısal momentum ile YB/AB/YB/AB kelebek etkisi ve ülkemize sistem ihtimali.

Bakalım elbette değişecek bir paten ama bu durumun bize olumlu etkilerinin olacağını düşünüyorum.

Merakla takip edeceğiz.

cfs_500hgt_avg_t4_f4.gif

How a Wavy Jet Stream Fuels Cold, Hot Weather Extremes | The Weather Channel

AO/NAO'ya genel bir bakış attığımız zaman şuan mevcut olan negatif endeksin ilerlediğimiz günlerde Nötr ve ardından pozitife meyletme ihtimalinin olduğunu görüyoruz ve bu durumu olumlu karışılıyorum. Neden?

Çünkü şuan hali hazırda Sibierian Hight ve Ural YB bizim ilk iki haftamızı yiyecek bu döngünün kırılması lazım. Bu döngüde Avrupa üzerine inen AB'ler sonlandığında gerçekleşecek gibi duruyor.

İzlanda sistemleri bizler için önemli ama bu kuvvetli negatifte bizlere çok olumlu olmuyor Nötr civarında olması bizler için daha iyi.

Bu yüzden Ao ve Nao nun negatiften nötre çıkışının olumlu olacağını düşünüyorum.

1701561600-eiqWMONbOQYgrb2.png

1701583200-K6SNur8XTz4grb2.png

Genel özeti şu şekilde açıklayabilirim

-Aralık ilk haftası kayıp gözüküyor 10'nuna kadar (Bu arada 850hPa'da -3-4 gelirse sistem öncesi yer seviyesine en fazla olumlu yönde etki eder)Yağışlarımız değişiklik gösterebilir.

-Aralık ikinci haftasında sistem ihtimallerinin artacağını düşünüyorum

-Aralık 16-20'si civarı( +/- oynama elbette olur) güney enlemlere salınım ihtimalinin olduğunu İspanya/İtalya/Türkiye arasında bunun takibini yapacağımızı düşünüyorum.

Aralık ayının ilk yarısı hakkında beklentimiz bu yöndedir. İlk kısım pek iç açıcı gözükmüyor ta ki ikinci haftasına kadar. Modellerde o tarihlerden itibaren hareketlenme görebiliriz.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Yavaş yavaş Kırklareli radarı hareketlenmeye başladı. Bu sabah saatlerine kadar yağışlarımızın Kırklareli hattından İstanbul şehrimize kadar gelmesini bekliyoruz yagmurs-semsiyes23232 hava-yagmusrs23333323333

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 3. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Yavaş yavaş Kırklareli radarı hareketlenmeye başladı. Bu sabah saatlerine kadar yağışlarımızın Kırklareli hattından İstanbul şehrimize kadar gelmesini bekliyoruz yagmurs-semsiyes23232 hava-yagmusrs23333323333

O iş biraz yılan hikayesi. Yarin 15 kg yağış da alabiliriz 2 kg de. Çoğu model yağışın gücünün azalacağını öngörüyor

• O iş biraz yılan hikayesi. Yarin 15 kg yağış da alabiliriz 2 kg de. Çoğu model yağışın gücünün azalacağını öngörüyor

Zayıf bir yağış olacağı için Avrupa yakasının daha çok yağış alacağını düşünüyorum. En çok Anadolu yakasını çıkmaza çıkarır gibi.

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 3. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

(1881-193∞)

• Darknesspower hocam sanki radarımız erkenden dolmaya başladı. Hiç sabah saatlerine kalmayabilir :hfyeni (29):

(1881-193∞)

• Rüzgardan dolayı konumumda bulutlar çok hızlı hareket ediyor. Muhtemelen böyle devam ederse bu sistemde gecikme olmaz :)

(1881-193∞)

• Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 3. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

(1881-193∞)