İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yağışların nesi güzel hafta sonu cumartesi pazar ecmwf İstanbul da ki tüm yağışları çok ama çok azaltmış yağış haritasına aldanmayın hafta içi ve son bölüm yagislari yani kuru kuru ruzgardan başka İstanbul da yağış çok az

• Pazar gününün gitgide yaklaşmasıyla her güncellemenin kritik olduğu zamanlara girdik. Ne yazık ki önümüzdeki 48 saatte de lehimize değişiklikler olmazsa ancak yükseklerde biraz olsun kar görebileceğiz. Onun dışında da üzülmeye gerek yok mevsim normallerine dönüp yağışlarımızı iyisiyle kötüsüyle alacağız. Barajlarımızda dolacak.

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Pazar gününün gitgide yaklaşmasıyla her güncellemenin kritik olduğu zamanlara girdik. Ne yazık ki önümüzdeki 48 saatte de lehimize değişiklikler olmazsa ancak yükseklerde biraz olsun kar görebileceğiz. Onun dışında da üzülmeye gerek yok mevsim normallerine dönüp yağışlarımızı iyisiyle kötüsüyle alacağız. Barajlarımızda dolacak.

Güzel yorum hocam 👏

• Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

(1881-193∞)

• Bir değişiklik olmazsa yağmur seven arkadaşlarıma da çok güzel bir sistem alt yapısı da atılmış oldu :S

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

(1881-193∞)

• Vallaha ben geçen kıştan sonra bu kış için kendime iyisiyle kötüsüyle yağmur alalım yeter dedim. Tabi şu an Kasım ayından kar ihtimalleri konuşuyoruz ^^

(1881-193∞)

• Şahsen geçen kış foruma geldiğimde takip ettiğim kadarıyla çok patladım bu sene de hafiften patlayış ile başlamamak şaşırtırdı beni 😀

• Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

(1881-193∞)

• Yakında GFS ve ECM'yi kaale almayız umarım :)

Modeller için yapay zeka geç bile kalmış olabilir. Bu kadar yüksek yanılma oranları can sıkıyordu bakalım ne gibi etkileri olacak.

21 Kasım 2023 itibariyle son verilere bakacak olursak;

GFS ve ECMWF modellerin başarılarını 0.85 olarak değerlendirirsek,

GraphCast yapay zeka modelinin başarı oranı 0.95'lerde gözüküyor.

GFS ve ECMWF modellerinde bir düşüş yaşanırken, o aynı aynı tarihte 0.10-015 oranında daha yüksek bir başarı sergiledi. (1. Grafik)

GraphCast modeli özellikle son 1 haftadır olmak üzere son haftalardır (hatta veriye göre son aylardır diyebiliriz) GFS ve ECMWF modellerinden daha başarılı tahminler sunuyor.

Aynı zamanda;

Dün ECMWF ve GFS daha yeni -NAO görürken, GraphCast modeli 20 Kasım Pazartesi günü -NAO görmüştü bile.

GraphCast yapay zeka modeli, en erken -NAO'yu gören model oldu. (2. ve 3. Görseller)

GraphCast yapay zeka modeli, AI olduğundan kendi kendine öğrenen ve gelişebilen bir sistem olduğundan ilerleyen haftalarda, aylarda ve senelerde bu başarı oranını koruyabilecek, arttırabilecek ve global modelleri geride bırakmaya devam edebilecek mi göreceğiz.

(1. Grafikte; Mavi: ECMWF , Kırmızı : GFS , Siyah : GraphCast)

• Pazar günü değilde haftaya Salı gecesi çok güzel yağış var

Zaten hafta içine çok güzel yagislarimiz var benim uzuldugum hafta sonunda ki yağışları çok kırptı ecm böyle deyince de tepki aldık olsun hava forumun canısı sagolsun ins hafta sonunda harekete yağış eklenir