İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Yağmurlu ve serin bir 3 gün bizi bekliyor. Cuma ve hafta sonu baharı hissedeceğiz. Sonrasında yine bu kadar olmasa da serin günler. Bereketli yağışlar devam eder umarım. Herkese iyi haftalar.✌🏻

• Cold.EFso uzun yıılardır değişmeyen bir durumu paylaşmak istedim. Tabii istisnalar arada olmadı değil. Soğuk potansiyeli yüksek olup yağış bakımından aşırı kurak geçen kışların sonu yani Mart ayı ile birlikte sanki mucize olmuş gibi yağış ve soğuk süreç başlar bazı seneler Haziran ortasına kadar bu durum devam eder. Haziranda 15 derecelerde yağmur aldığımızı hatırlıyorum böyle dönemlerde. Arkasında bilimsel bir temelim yok sadece izlenimimi yazmak istedim. Belki siz de aynı görüşteyseniz bilimsel dayanığını yazabilirsiniz.

• Cold.EFso uzun yıılardır değişmeyen bir durumu paylaşmak istedim. Tabii istisnalar arada olmadı değil. Soğuk potansiyeli yüksek olup yağış bakımından aşırı kurak geçen kışların sonu yani Mart ayı ile birlikte sanki mucize olmuş gibi yağış ve soğuk süreç başlar bazı seneler Haziran ortasına kadar bu durum devam eder. Haziranda 15 derecelerde yağmur aldığımızı hatırlıyorum böyle dönemlerde. Arkasında bilimsel bir temelim yok sadece izlenimimi yazmak istedim. Belki siz de aynı görüşteyseniz bilimsel dayanığını yazabilirsiniz.

Bu şekil kıyaslamalı analizlere bayılıyorum

Zaten meteoroloji bir benzetim ve kıyas ilimidir

Bunu sayısal modellere yani simülasyona sistemli bir şekilde sokunca oluşan çıktılar da güncellemeler oluyor , doğruyu hakikati bulmaya çalışıyorlar

Bu kış kuduruk izlanda yüzünden bir çok efsanevi sinoptiği kaybettik maalesef , hem Skandi yükseğini engelledi hem de Azoru

Kutup bölgesinde de polar jetlerin uygunsuz gelişimi yüzünden yüksek oluşamadı ( ya kısa süreli oldu Ya da konumu işimize gelmedi ama çoğunlukla oluşamadı )

Geç SSW dolayısıyla da soğukların etkisi uzar diye beklemiştik zaten

Peki bu soğuklar neden Avrupa’da değil de bizde , bunda da yine tembel bir sezon geçiren Azorun geç uyanıp taaaa Norveç’e kadar çıkmasının ( Jetler de katkı veriyor bu süreçlere ) etkisi var

Ek olarak Akdeniz de geç de olsa uyandı

Yeterli güçte ve derinlikte AB patlatamasa da hem sıcak otobanımız Libya Mısır tarafı yağışlı ve serin oluyor hem de bize orta karar yağış paslıyor , öte yandan kısmen Irak Basra Hattı frikik verse de orda da etki zayıf kaldığı için sadece güneydoğu ve iç Anadolu güneyi ısınabildi

Beri yandan Kazakistan Tataristan güney Batı Sibirya arasında hep derin GPH oluştuğu için bir şekilde soğuk parçaları Azor desteğiyle Balkanlar üzerinden ülkemize sızıyor

Ve bu serin süreç devam eder gözüküyor

Şahsen soğuklardan artık bıhtım , deprem bölgesinde olmayı planladığım günlerde 25/28 derece denemeleri ve peşinden etkili orajlarla yağış aksiyonu ihtimali var , ( İstanbul için de daha düşük yoğunluklu da olsa oraj ihtimali) onu da takip edeceğiz

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso () aus folgendem Grund: Nikotin ve Demir eksikliği sebepli hatalı cümleler düzeltildi :))

• Net bir şekilde fark ediyor, hava 25 derece güneşli oldu mu böyle sahilde falan on numara hissediyorum bu havalarsa için kararıyor

hocam aynı şekilde işte bu havalarda hep bi moral bozukluğu mutsuz hissetme baş ağrısı uykululuk hali geliyor bana. YETER ARTIK BAHAR GELSİN :( :(

Scientia potentia est

• Abi, tam uyku havası var ya. Birde gümbür gümbür soba yanıp, mandalina kabuklarını koyacaksın, üzerine güğüm, çatır çutur eden bi soba. Kızarmış ekmekler.

Eyy çayına yandığım dünya. Bu kadar sevdirme kendini. Bir yudum içip gideceğiz be.

• kimse k bakmasın ama bu havada nasıl mutlu olunur !!! yağmurun getirdiği bir nostalji var ama özellikle kapalı ama yağışsız havalar insanı çok bunaltıyor ister sıcak olsun ister soğuk hava kapandımı mod direkt düşüyor

öncelik su ihtiyacı tabiki ama hepimiz insanız moral motivasyona ihtiyacımız var hayat kimse için kolay değil dışarı çıkıp nefes alma ihtiyacı oluyor pandemi de bunun kıymetini çok daha iyi anladım insan ev öfis konforuna muhtaç ama içeri hapsolmak çok zor insanın yaratılışına uymuyor

kendim şahsen barajlar dolsun sonra direk yaz moduna geçelim istiyorum şortu giyip ayağına terliği geçirdin mi üzerine, birde denize parka ,sahile bir yerini atabiliyorsan kendini zenginde aynı fakirde. belki onun yediği içtiğini sen yiyemezsin ama en kötü bi mangal yakarsın bişeyler yaparsın gider karavanda kalırsın çadırda kalırsın illa bişeyler olur diyeceğim o ki yaz iyidir

dışarı çıkınca ne giyicem derdi yok güneş gözlüğünü tak kafana şapkanı geçir oldun sende acun ılıcalı

arabanın bagajında hazır minik katlanır masam ,sandalyelerim ve ben yaza hazırız bekliyorum sahilde bisiklete binip kırmızı dutlardan yediğim günlerin gelmesini, napıyım kara kasvetli nisan ayını