İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam bu windy nin rüzgar görüntüsüne göre dek tahmini olmuyor ben daha önce denedim

Zira bunlar smilasyon anlık göstermiyor MGM uydudan anlık bulut takibi biraz iş goruyor ama windy hikaye

Hocam geçen sene dek kütlelerinde rüzgar yönüne doğru bi tahminde bulunmuştum bekledim gibi çıktı rüzgar - dek ilişkisi var emin olun radar takipi daha sağlıklı belirtmek istediniz oysa

• Arkadaşlar kar mar yok bitti sistem. En aktif dönemi yaşandı zaten.

Doğrusu senin gibi düşünmüyor değilim ama model vs.yorumlamayı bilmediğim için sürpriz olarak beklemekteyim konumum da Anadolu yakası olduğu için

• Çatlaca Radarı gerçekten 1-2 yıldır hatalı. Radar eskiden 2017 ve 2015 sistemlerinde daha güzeldi. Artık eriyen kütleyi erimemiş erimemiş kütleyi erimiş olarak gösterebiliyor güney sahiller için. Çözünürlüğü de düştü ekoları tam çözemiyor. Aslında üstümde kütle yok diyenlerin üstüne çoktan kütle indi ama radar çözemiyor.

• Hocam bana fark etmiyor ben alacagim kar yagisini aldim asil simdiden dememin sebebi sicakliklar kiyilar icin bile 0 i gorucek bilmeden neden doymadinizmi deme ihtiyaci duyuyorsunuz cidden anlamak güc

Hocam (!) bu işareti koyarak ciddi olmadığımı belirtmek istemiştim kusura bakmayın yanlış anlaşılmışım 😒

• Herkese merhaba arkadaşlar, ne yazık ki keyfim çok fazla yok, sadece yorumları okuyordum. Ancak izobarlar sistem yaklaşırken çok bozdu ve ciddi bir dek yağışı oluşmayabilir artık, ülkemiz için hiç değilse enkazlar kalkana kadar keşke sıcak hava dalgası gelse 😥😥🙏🏻🙏🏻

• Bazı bölgelerde karasal oluşumlar var radarda hiç bir şey yokken bi anda gökgürültüsü + kar gördüm 500 hpa sakin sıcaklıklar'da çoğu bölgede 0 derece

• Hocam geçen sene dek kütlelerinde rüzgar yönüne doğru bi tahminde bulunmuştum bekledim gibi çıktı rüzgar - dek ilişkisi var emin olun radar takipi daha sağlıklı belirtmek istediniz oysa

Böyle bir takip yapmak istiyorsan 10 metreden başlayıp 2000 hatta 3000 metreye kadar tüm rüzgarları takip etmen lazım 10 metreden başlayıp nekadarbtukariya kadar aynı yönde rüzgar oldugu ile ilgili aradaki rüzgarı buradan Göremezsin

Ne kadar yüksekte rüzgar uyumu varsa okadar dek oluyor birde rüzgarın siddeti deniz suyu ile olan sıcaklık farkı önemli

Son olarak birkaç gündür hava soğuk olduğu için deniz yuzeyide bir miktar soğudu buda etki eder

Ben yağar yağmaz demiyorum ama epey karışık bir durum 500 hpa epey bı soğuk var bir uyum yakalanırsa bekleneinde üzerinde yağış olur ama yağış haritaları bu kadar boş olmazdı bence

• Sistem avrupa yakası adına bitti maalesef wrf den de güzel görüntüler yok. Hocalar da güzel bir şey demedi. Beklentiye girmek yanlış olur. -40’da bir işe yaramaz

• Uzun zaman sonra lk kez anadolu avrupa arasında bu denli fark oldu cidden çocukken hatırlıyorum avrupa yakası güneşli anadolu yakası karlıydı anadoludan gelen arabalarda 10-15 cm kar vardı eriyordu