2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son umutlar

Atmosfer için kolay yada zor diye bir durum yoktur

Olması gerekiyorsa her şey olabilir

Şu anda tek derdimiz Acımasız kuraklığın belini kırmak

Yukardaki olası sinoptik denemesinin bize en fazla yağış getirecek halini tercih ederiz

Geçen günlerde yazdığım gibi 2 derecede DP azizliği yüzünden 40 mm yağmur yada 20 mm kar da alabiliriz , son ana kadar hiç bir şey belli olmaz bu tür ucu ucuna oluşumlarda ( tabi biz daha çok yağışı tercih ederiz) ve bitirdim başlattım muhabbetine bu tarz süpriz denklemler gerçekleşirse şamarı indirir , TPV gayet zinde , istediği an paspal YB’leri deler geçer

YB soğuk indirir tezi de çöp oldu iyice ( hep söylerdim) soğuk gelmek isterse öyle bir geliyor ki, istemese de Azor isterse arşa çıksın en fazla cılız soğuk indirir , yani PV lütfedecek

Nitekim büyük üstadlarımızdan merhum Ali Esin hocamız da İstanbul’da Mayıs’ta kar yağdığını şu videoda söylüyor ( muhtemelen 50’li 60’lı yılları kast ediyor )

Yani atmosferde her şey mümkün ve duygulardan triplerden arınarak öğrenme amaçlı takip etmek gerekir ( ben kendi adıma imkan buldukça her türlü veriyi takip ediyorum, keşke 7/24 güncelleme takip edebilen yakın dostlarım olsa da ama neyse ya böyle fakir fakir devam en iyisi )

• Bi Kartepe yap gel Enesim :) Ayağının dibinde :)

Kartepe ayağımıza geldi bu sene hevesimizi aldık çok şükür hocam. :)Seneye kavuşamazsak kısmetse o zaman gideriz İnşaAllah.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Çok zor ama imkansız değil :hfyeni (18):

Yüzde 0,22 olabiliriz ama bir ağırlığımız var sonuçta :hfyeni (18):

Ayrıca % 3,3’üz yani çok da şey etmeyelim :))

yukardaki son mesajımda arz ettiğim üzere atmosfer için zor şeyler değil bu denemeler

Fakat artık kıyı kesimlerde meyve çiçekleri açtığı için sıkıntı olur -4’ten daha soğuk girişler

Hatta enverziyon hadisesi olan günlerde 0-1 girişleri bile bazı semtlerde sıfırın altının görülme riskini doğurur

Malatya Kayısı , Maraş Antep Urfa ise çağla badem erik fıstık ile Karadeniz fındık açısından hassas bölgeler

Ayrıca zaten deprem bölgesi yeterince sıkıntı yaşadı , dilerim sert soğuklar gerçekleşmez , olacaksa da oralara uğramasın, çünkü çadırda yaşam zor, bir kaç gün yaşadım o zorluğu , anlatılmaz ancak yerinde yaşanır

Öte yandan bu sinoptiğe göre Azorun biraz cüretkar davranması halinde bu kış hiç görmediğimiz ( Alper Tunga dahil ) sinoptik ve blocking ihtimali ortaya çıkar , olasılık az da olsa var ( var ki görmüş zaten ) , güncellemeden önce kuraklık başlığında belirttiğim gibi, bu gelir gelmez ayrı iş ama Ramazan bayramı ve hatta sonrası dahil ara ara serin ve yağışlı havalar bekliyorum ve gelmesi de lazım barajlar halen diplerde ( Kocaeli kurtardı o başka )

• Kesinlikle haklısınız hocam bazı illerimiz için daha çok yağışa ihtiyacımız var İnşaAllah bu yağışlar gerçekleşir. Sinoptiğe gelirsek bir daha 9 ay boyunca böyle bir görüntü göremeyeceğimiz için paylaştım daha güzel denemeleri seneye görmek ya nasip. Ayrıca öyle ya da böyle kış mevsimini resmi olarak kapatıyoruz. Süreç boyunda yaptığınız değerlendirmeler tahminler olsun her şey için teşekkürler, yağış ve soğuklar beklendiği gibi gitmese de takdir Allah (c.c)'tan biz insanlar ancak tahmin yapmaya çalışan aciz kullarız netice de. Bir sonraki kış mevsiminde yapacağınız tahminleri özlem içerisinde bekliyor olacağız...

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Ha gayret 1/kahkahas23s1

Atmosfere çok koley :) yeter ki istesin

Ama bir üst mesajda seneye ötelemişsin benzer sinoptik görme ihtimallerini :))

Bak daha bir güncelleme sonrası setup başladı Euro modelde , GFS gibi gelir gelmez ayrı konu da model dener her opsiyonu

Kanka çok yapıcı ve üretken bir dostumuzsun

Bu kapatma açma işleri gerçekten BOŞ İŞLER

Haklı çıkacak olsa bile bize uygun olmaz o bakış

Yok şu tarihte şuna nokta koydum

Şu tarihte yazı başlattım

Atmosferde böyle bir şey olmaz, o bildiğini okur ( berbat bir kış yaşamış olsak da en kötü seçenek 999 kez oluyor olsa bile 1000. de öyle olacak diye bir kural olmaz XYZ hpa’da )

Her seçeneğe açık olarak takip etmek bize yakışan , yukarda Ali Esin hocamızın videosunu özellikle paylaştım

Bu arada Kuraklık başlığında yazmıştım , bu sabah bir Kartepe yapma durumum vardı , son anda iptal ettim daha doğrusu erteledim ay sonu ve nisan başı da yüksekler kar görür düşüncesiyle , iyi ki öyle yapmışım

Gerçi Maraş Adıyaman ve Malatya yükseklerinde bir kaç kez kar gördüm bölgeye yaptığım ziyarette, hatta birinde yoğun kara yakalandım

Ama hatırlayanlar bilir , bu Ramazan ayı içinde en az bir orucumu kar tanesi ile açma niyeti ve inancındayım demiştim , olursa yada denk gelirsem İstanbul yüksekleri yada Ankara’da olmazsa artık Kartepe , Gerede yada nereye denk gelirsem o iftar kar tanesiyle ❄️ nasip olur inşaallah :))

• Berkay34 'ün deyimiyle -Atmosfer Kaotiktir elbette her an her şey gerçekleşebilir sadece 21 mart yaklaştığı için resmi olarak kış mevsiminin sonuna geldiğimizi belirttim. Keşke dediğiniz gibi 1000. olan bu olası sistem olsa... Sadece kış bitmeden son son model paylaşımı yapmak istedim. Kartepe'den fotoğraflarınızı bekliyoruz...

• Kış resmi olarak bitse de hakikatte modeller bu kış bitmez diye gösteriyor bir istikrar var bakalım ne kadar devam edecek bu istikrar ssw konusunda da kışın nisan/mayıs'a sarkabilme ihtimali değerlendirilmişti

• Kış resmi olarak bitse de

Kışı da yazı da kimse resmî olarak bitiremez 😀

Atmosfer ve ona yön çizen ne emrederse o

Martı Nisanı geçtim Mayıs’ta İSTANBULA kar yağar mı?

Yağar, bal gibi yağar

Zor da olsa yağar , nadir de olsa yağar

Yağması gerekiyorsa yağar

Nitekim yağmış da ( bknz bir kaç mesaj üstte )

Yani Atmosferi seven , bilen , tanıyan onun cilvelerine açıktır , şartlanmaz , arabesk takılmaz , jilet işlerine girmez :)) duygusallaşmaz , sıcak geliyorsa gelir, soğuk geliyorsa o gelir , atmosfer de dur şu takvime bakayım paşam demez

Bize düşen daha önce 9999 kez belirttiğim gibi öğrenme amaçlı takip ve her gün yeni şeyler katarak bakış açısı geliştirmektir

Özümde iddialı bir tahmin zanaatkarı olmaya çalışsam da asıl karakterim ve 1. ( birinci ) misyonum atmosferi takip ve anlamaya çalışmaktır , bu yüzden bazen işler ters gitti diye dram yapamam

Ha sinerjiyi çok yaparım o da sevgimden ve heyecanımdan dolayı ( yoksa o da pek bilimsel bir iş değil ) duyguları portmantoya asıp verilerle takiptir asıl olan

ECM’nin çizdiği resimden çıkarttığım sonuç ; kısa soluklu vur kaç soğuklara pek benzemiyor vaad ettiği , yağışa çok ama çok ihtiyacımız olduğu için don ( yada atlet ) yorumları fazla yapmıyorum 😀🥶

• Istatistiksel olarak 1500-1600 lu yillarda bir kere mayista kar yagmis olmus olmasi gerektigini dusunuyorum istanbula. Tekrari neden olmasin oyle bir dizilim olur ki gece de olsa kar yapar mayista.

• Istatistiksel olarak 1500-1600 lu yillarda bir kere mayista kar yagmis olmus olmasi gerektigini dusunuyorum istanbula. Tekrari neden olmasin oyle bir dizilim olur ki gece de olsa kar yapar mayista.

1500 falan çok uzak hocam

O kadar geriye gitme lütfen

En son 1800’lere gidiyordun ama 1500’ler ben şok😀

Ama bu geniş bakış açısı çok kıymetli

Merhum Ali Esin hocamız yukarda paylaştığım videoda o mayıs karına tanık olmuş

Yani 60’lı 70’li yıllar olsa gerek

Ama 1500’lerde Haziran yada Eylülde yağmış olabilir :hfyeni (29):

• Takvim yapraklarına göre konuşuyorduk malum ekinoks tarihi geldi 21 Aralık - 21 Mart dönemini tamamladık sayılır. Modeller de bu bir kaç gündür soğuk denemeler yapmaya başladı ihtimali takibe aldık. Şuan dediğiniz gibi sonuçlar hakkında konuşmak için erken istikrar devam edecek mi takipteyiz. Duvarınızı kontrol ediyor olacağım Cold.EFso :boat:

• Aslinda yakin bile dedim 1600 diyerek kistan uzaklastikca kar yagisi ihtimali logaritmik olarak azaldigi icin ihtimaller cok geriye atiyor ama haziranda kar gormek de ayri olurdu keske nasip olsa istanbula bir kere de olsa 8)

• Bu arada bizim ecmwf diyagrami -9 a kumelenmeler baslamis. Unutmayin ki 9 nisan 2021 de -6 veya -7 varken kar goren yerler olmustu istanbulda. Tarih yaklasinca daha ust seviye, sistem kokeni ve dikey hareket incelenmeli.

• Aslinda yakin bile dedim 1600 diyerek kistan uzaklastikca kar yagisi ihtimali logaritmik olarak azaldigi icin ihtimaller cok geriye atiyor ama haziranda kar gormek de ayri olurdu keske nasip olsa istanbula bir kere de olsa 8)

1500’lü 1600’lü yıllar mini buzul çağı olarak tarif edilen dönemlere denk geliyor

Yani kıştan uzaklaştıkça adam gibi yaz yaşanır tezi için çok doğru zaman değil

Avrupa’da yaz ortası kar yağışları görülmüş o dönemde

Yine o dönemlerde Portekiz kışın üst üste 7 kar fırtınası yaşamış çok kayıplar verilmiş

İzlanda nüfusu yarı yarıya azalmış

Bir çok ülkede Çok sert kışlar görülmüş ve soğuk yazlar da çok sık olmasa da yaşanmış

1621 Haliç’in donması hadisesi de yine o dönemin hatırlanan olaylarından

En bilinen kayıtlarda İngiltere’de o yıllarda yaz ortası kış görünüp ciddi kar yağışlarına tanık olunduğu

Bunda o dönemde peşpeşe devreye giren aktif volkanlar işaret edilse de atmosferin ne kadar kaotik yapı olduğunu da hepimiz biliyoruz o yüzden her süprize açığız ( şahsen yaşadığımız büyük olaylardan sonra volkanik tetiklemeli mini buzul çağına eskisinden daha ihtimal veriyorum , çünkü bir göktaşı bir nükleer bir de o kaldı yaşamadığımız )

• 192’den sonrası çok değişkenlik gösteriyor

Hem Azor , hem Skandi hem de Arktik bölgede kırpma yaptı kral

Tüm bunlara rağmen sistemin geliş yönü ve derin GPH sayesinde İstanbul hala kar alıyor mübarek Ramazan’da ( nisan başı da blokaja gidip soğuk tarafta kalabiliriz )

Tam 2 ay önce yazmıştım bu Ramazan’da iftarı karla açma ihtimalim az değil diye , çünkü tam bir geç şaplak potansiyeli vardı bu yılın

Bir çok sistemi sıyırarak kaçırdık bakalım bu sefer nasıl olacak ama Gfs de düzelme trendine girdi bu akşam itibariyle, sanki olacak gibi bu sefer