KeremPalanci 2022-2023 Kış Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kardeşim eline sağlık.

• CFS'nin aylık verilerine baktığımız zaman Ural YB'si direkt göz çarpıyor. Tahminimde bahsettiğim mevzu buydu. Ancak sadece CFS bakıp moral bozmaya gerek onlarca modelden sadece birisi...

• CFS'nin aylık verilerine baktığımız zaman Ural YB'si direkt göz çarpıyor. Tahminimde bahsettiğim mevzu buydu. Ancak sadece CFS bakıp moral bozmaya gerek onlarca modelden sadece birisi...

Olacağını tahmin ediyorduk ta, bir modelde kanlı canlı görmek yine de koyuyor adama. Görüntü gerçekleşirse 2018 ile epeyce benzer. İtalya ab'leri İzlanda ile yarışır.

• Olacağını tahmin ediyorduk ta, bir modelde kanlı canlı görmek yine de koyuyor adama. Görüntü gerçekleşirse 2018 ile epeyce benzer. İtalya ab'leri İzlanda ile yarışır.

Evet görünce insanın morali altüst oluyor. Bu kalp ikinci bir 2018 vakasını kaldıramaz :hfyeni (18):

• Evet görünce insanın morali altüst oluyor. Bu kalp ikinci bir 2018 vakasını kaldıramaz :hfyeni (18):

Kendi kış tahminimde de söyledim, elbette hep sağımızda Ural solumuzda Sicilya üstümüzde desteksiz skandi görmeyeceğiz kış boyu, o yüzden tümden sistem gelmeyecek olumsuzluğu çıkmasın burdan. Berbat dediğimiz 2018 de eğer Şubat sonu sistemini biz alsaydık, geçen sene Mart ayı gibi hafızalara kazınırdı. Hatta daha erken geldiği için sahillerde günlerce ağır kış şartları yaşardı.

Yani demem o ki enseyi karartmaya da gerek yok, rezalet gibi görünen basınç dizilimleri bazen efsanenin ayak sesi bile olabilir. Geçen sene yılbaşında berbat görünen sinoptiğe bakarak herkes haklı olarak Ocak ayından bile ümidi kesmişti. O günleri tüm Karadeniz ahalisi çok iyi hatırlar, Osman hocam ve ben bu sinoptik 29 kışının dizilimini anımsatıyor, Ocak ortasından itibaren ekmek yeriz demiştik. Gülende olmuştur, sö ende. Nitekim 16 Ocak'tan 25 ocağa kadar kuzey kesimler peşpeşe 4 sistem almıştı. İddia ediyorum, sinoptiğin dengesini bozan bir iki küçük detay olmasa Ocak efsanesi yaşanabilirdi.

Lafı kısa tutalım, 2018 benzeri kış bekliyorum ama, o yıl İtalya'nın kaptığı büyük balık gibi bir iki büyük balığı da biz kqpabiliriz bu sene diyorum.

Sonuçta her yılın hikayesi farklı yazılır.

• Kendi kış tahminimde de söyledim, elbette hep sağımızda Ural solumuzda Sicilya üstümüzde desteksiz skandi görmeyeceğiz kış boyu, o yüzden tümden sistem gelmeyecek olumsuzluğu çıkmasın burdan. Berbat dediğimiz 2018 de eğer Şubat sonu sistemini biz alsaydık, geçen sene Mart ayı gibi hafızalara kazınırdı. Hatta daha erken geldiği için sahillerde günlerce ağır kış şartları yaşardı.

Yani demem o ki enseyi karartmaya da gerek yok, rezalet gibi görünen basınç dizilimleri bazen efsanenin ayak sesi bile olabilir. Geçen sene yılbaşında berbat görünen sinoptiğe bakarak herkes haklı olarak Ocak ayından bile ümidi kesmişti. O günleri tüm Karadeniz ahalisi çok iyi hatırlar, Osman hocam ve ben bu sinoptik 29 kışının dizilimini anımsatıyor, Ocak ortasından itibaren ekmek yeriz demiştik. Gülende olmuştur, sö ende. Nitekim 16 Ocak'tan 25 ocağa kadar kuzey kesimler peşpeşe 4 sistem almıştı. İddia ediyorum, sinoptiğin dengesini bozan bir iki küçük detay olmasa Ocak efsanesi yaşanabilirdi.

Lafı kısa tutalım, 2018 benzeri kış bekliyorum ama, o yıl İtalya'nın kaptığı büyük balık gibi bir iki büyük balığı da biz kqpabiliriz bu sene diyorum.

Sonuçta her yılın hikayesi farklı yazılır.

Her cümlene noktası noktasına katılıyorum değerli hocam. Her kış birbirinden farklıdır, yeni bir heyecan, yeni bir macera, edinilecek yeni bir tecrübedir. Daha kışa girmedik, veriler tam anlamıyla güncellenmedi. Kışa doğru daha tutarlı, isabetli tahminler yapabiliriz. Açıkçası ben bu kıştan çok ümitliyim. Yeri gelecek 2018'den bile güçlü sistemler inecek, yeri gelecek sadece kırıntılarla yetineceğiz. Şahsi görüşüm 2018'de kaybettiğimiz sistem gibi bu yıl o tarzda sağlam en az bir adet sistem bekliyorum. Vade yaklaştıkça o sistemler için de konuşuruz. Allah'ım utandırmasın, inşallah güzel bir sezon geçiririz.

• Palanci hocam ocak ayında yb kocaeli üstünden çekiliyor bu bir fark edermi

Sadece Ocak ayında değil. Atmosfer bir sirkülasyon içerisindedir. Sürekli hareket halinde, değişime açıktır. O yüzden YB'nin konumu sürekli değişir. Şimdiden Ocak ayında Kocaeli'de olacak YB'yi bırak beni kimse bilemez. Tabii YB'nin bölgeden çekilmesi iyi haber. Kışın sinoptikleri analiz eder, ona göre bir yorumda bulunuruz. Attığım veriler ise anomali haritaları.

• QBO batılı gidiyor ve bu bizim aleyhimize bir durum. Şuan batılı olarak devam ediyor ve kışın da batılı olarak devam edecek gibi. Tabii direkt kötü bir kış olarak algılanmasın, çünkü bu sadece bir veri ve tek başına tahmin yapmak için yetersiz. Doğulu olsaydı Avrupa'daki basınç dizilimi hakkında fikrimiz olabilirdi ama veriler şuan aşure gibi her şey birbirine girdi biz de ne diyeceğimizi şaşırıyoruz. Aralık başında gelen verilerden sonra her şey yavaş yavaş rayına oturmaya başlar...

• En son güncellenen IOD(Hint Okyanus Dipolü) verileri.

19 Kasım 2022

Aralık (22 Kasım 2022)

Ocak (22 Kasım 2022)

Şubat (22 Kasım 2022)

Mart (22 Kasım 2022)

Ortalama IOD görüntüsü (22 Kasım 2022)

Einmal editiert, zuletzt von Palanci ()