Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

• 2020 Nisan ayında günde 10.000 vaka veren İtalya, Nisan ayından Mayıs ayı sonuna kadar uyguladığı sözde değil gerçekten tam zamanlı ve tam kapsamlı karantina ve tam kapsamlı sokağa çıkma yasağı ile tam iki ayın sonunda vaka artış hızında ancak azalmayı yakalamıştı.

2020 Ocak başından beri salgınla uğraşan Çin Mart sonu hatta Nisan ortasına kadar sokağa çıkanın dövülerek içeri sokulduğu, kapılara kaynak yapıldığı gerçek bir karantina ile anca vakaları azaltabilmişti.

Akşam 21 Sabah 5, sadece hafta sonları 2 günlük, o da neredeyse halkın 70%'inin muaf tutulduğu kısıtlama gibi basit ve sözde önlemlerle vaka sayıları azaltılamaz.

Tarihin gördüğü en hızlı bulaşan, mutasyonlardan sonra daha da agresif ve hızlı bulaşan virüsün salgın hızı böyle basit önlemlerle azaltılamaz, önümüzde örnekler var. 2020 mayıs sonlarında İtalya ile beraber bizim ülkemizde de vakalar azalmaya başladığında ben ne oldu da biz de vakalar azalıyor, sanki İtalya gibi 2 aylık lock-down yaptık diyordum. Sonradan ortaya çıktı ki aslında vakalar azalmamış, gizlenmiş.

Vakalar azalmaya başladığında, 'ne oldu da bu vakalar azalmaya başladı demek yerine demek ki bak önlem alındı ya o yüzden azalıyor.' gözüyle bakmayın olaya.

Wuhan modeli veya İtalya modeli tam zamanlı ve tam kapsamlı karantina ve sokağa çıkma yasağı uygulamıyoruz ki vakalar azalsın.

Çin de İtalya da sayıları azaltana kadar canları çıktı, 2-4 ay boyunca kimse neredeyse sokağa çıkmadı. (Market poşetini eline alanın gezdiği şekilde değil.)

Vakaların azalması kolay kolay olan bir şey değil. Çok çok sıkı tam kapsamlı, neredeyse kimsenin sokağa adım atmadığı gerçek kelime anlamıyla karantinanın uygulanması lazım.

• çin haricinde tam kapanmaya giden ülke yok arkadaşlar bize medyadan tam kapanmaya gittiler diye duyurulan aslında hiçbir zaman tam kapanma değildi mesela fransa tam kapanmaya gidildi denildi günlerde evinizin 4km uzağında istediğiniz yere gitmekte serbestiniz yada almanya kapanmışsınız diye arkadaşlarımla konuştuğumda market felan serbest biz kendimiz ihtiyacımız olmadıkça çıkmıyoruz demişlerdi bunları yazarken gelen uygulamalardan memnun olduğum çıkmasın bende memnun değilim sadece bilgi amaçlı yazdım ayrıca öyle yada böyle her alınan kararın illaki etkisi olacaktır ben işin uygulama kısmına bakarım yasak var ama uygulama yoksa herşey sözde kalır mesela ben olsam hafta sonu ful yasakta markete giden sayısını dengelemek için tc kimlik numarasının sonuna göre uygulama yapardım cumartesi bir kısım pazar bir kısım çıkabilir yoğunluk azaltılabilirdi

• Vakaları azaltmak ya da sıfırlamak gibi bir politikamız yok.Sadece hastahanelerimizin yükünü hafifletme yönünde adımlar atıyoruz.Aşılar ve sonrasında çıkacak ilaçlarla bu yük inşallah giderek hafifliyecek diye umutlanıyoruz.Ama şahsen bu aşı savaşları içinde asgari 1-3 yıl daha bu süreç devam edecek gibi geliyor.İnşallah yanılırım...

• Vakaları azaltmak ya da sıfırlamak gibi bir politikamız yok.Sadece hastahanelerimizin yükünü hafifletme yönünde adımlar atıyoruz.Aşılar ve sonrasında çıkacak ilaçlarla bu yük inşallah giderek hafifliyecek diye umutlanıyoruz.Ama şahsen bu aşı savaşları içinde asgari 1-3 yıl daha bu süreç devam edecek gibi geliyor.İnşallah yanılırım...

Tamam hastanelerin yükünü azaltmak demek günlük vaka sayısını yani vakaları azaltmak demek. Vaka azaltmak derken günlük vaka sayısı artış hızının azalmasını kast ettim.

Böyle önlemlerle günlük sayı azalmaz diyorum.

Geçen sene Mayıs sonu, yaz başında da aynı şey oldu, bu şekilde vakalar azalmaz bir gariplik var demiştim kendi kendime. Sonradan ortaya çıktı ki zaten azalmamış, azaldı gibi gözükmesi için gizlenmiş sayılar.

Yarın öbür gün sayılar azaldığında önlem alındı ya o yüzden azalışa geçti denilecek, ben onun için uyarıyorum, böyle önlemlere sayı falan azalmaz; azalıyor yeaa diye rehavete kapılmayın, sağlığınızdan olmayın diye uyarıyorum.

• Bu arada geçen hafta kendi içimden 501.v2 Güney Afrika varyantı en kötüsü bundan daha kötüsü olamaz, daha kötü ne olabilir ki diye geçirmiştim.

Dün ondan daha kötü yeni bir varyanta bilimsel adı konuldu.

B.1.617 Indian Variants.

Bu şu ana kadar görülen tehlikeli mutasyonların çoğunu birden içeriyor.

• Şimdi gündüz saatleri içinde yani 05-19 saatleri arasında şehirlerarası Seyehat serbest mi arkadaşlar

normalde, şehirlerarası seyahat zorunlu bir durum olmadıkça yasak... ben sadece yarını merak ediyorum.. bu yasak yarın 19:00’da mı başlıyor yoksa yarın sabah da var mı?

• normalde, şehirlerarası seyahat zorunlu bir durum olmadıkça yasak... ben sadece yarını merak ediyorum.. bu yasak yarın 19:00’da mı başlıyor yoksa yarın sabah da var mı?

bazı arkadaşlar yasak yok dedi ama tam emin olamadım.. ben şimdi yarın 19:00’a kadar Manisa’dan Ankara’ya gidebilir miyim?

• Ağlanacak halimize gülüyoruz mu diyeyim, ne yazayım gerçekten bilemiyorum.

Açıklanan kararlar her kesim tarafından farklı yorumlanıyor.

Dün seyahat yasağı ile ilgili ; Önce yok, sonra var yazdım!

Hatta yanlış yönlendirdiğimi düşünüp siz değerli arkadaşlardan özür diledim.

Genelgede açık olarak yazmışlar: 3. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

Oysaki Cumhur Başkanımız , Sokağa çıkma saatlerinde , seyahat yasağı olacağını söylemişti.

Kime inanacağımızı şaşırdık.

Ayrıca, Hangi mantıkla , Toplu taşıma araçları ile seyahat etmenin hiçbir gün ve saat kısıtlaması yokken, bireysel araçlarla olan seyahatlere kısıtlama getiriyorlar ???

Benim anladığım;Toplu bağışıklığa kavuşmamıza az kaldı, son defa topluca bir araya gelip,sonra her yere iyice bir dağılın. Ramazan'da hayırlısı ile bu işi bitiriyoruz.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (2021) 993

• Narsil
    2. Replies
      993
      Views
      22k
      993
    3. manasbalasy