Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Saat 02:10 itibariyle

Sakaryanın batı karadenize yakın tarafından bazı istasyonlar

HENDEK/YENİYAYLA KÖYÜ 83 mm

Kocaali 77 mm

Hendek 53 mm

Düzceden bazı istasyonlar

Akçakoca 75 mm

YIĞILCA/YOĞUNPELİT KÖYÜ 66 mm

Zonguldaktan bazı istasyonlar

Karadeniz Ereğli 57 mm

Devrek 35 mm

Boludan bazı istasyonlar

Bolu Dağı 53 mm

Bolu 18 mm

BORN IN WINTER

• Offizieller Beitrag

Sabah sıkıntılar yasanacak gibi....

• Sabah sıkıntılar yasanacak gibi....

Ben de öyle tahmin ediyordum ama mgm günlük tahminde morları biraz önce kaldırdı.

tahminler güncellendi

Önceki görsellerde salı sabahtan akşama kadar batı karadeniz kıyı şeridi mor renkti. şimdi koyu yeşile döndü. yağış şiddeti tahminini bir tık aşağıya düşürdüler. bakalım ne olacak. inşallah geçen seneki gibi bir günde 200-300 mmler olmaz

Sabah Yurtta Hava

Öğleden Sonra Yurtta Hava

Akşam Yurtta Hava

BORN IN WINTER

• Bölgesel tahminde hala duruyor morlar. sabahtan akşama mor skalada yağış gerçekten insana endişe veriyor.

Gece Yurtta Hava

Sabah Yurtta Hava

Öğleden Sonra Yurtta Hava

ben hiç bakamadım modellere. batı karadeniz kıyı kesimindeki il ve ilçeler için modeller yarın sabahtan akşama kadar kaç mm veriyor?

BORN IN WINTER

• Bölgesel tahminde hala duruyor morlar. sabahtan akşama mor skalada yağış gerçekten insana endişe veriyor.

ben hiç bakamadım modellere. batı karadeniz kıyı kesimindeki il ve ilçeler için modeller yarın sabahtan akşama kadar kaç mm veriyor?

MGM'nin WRF'si Düzce'nin doğusu ( Yığılca Kaynaşlı,Akçakoca'nın doğusu) ve Zonguldak çevresi için korkunç bir çıktı vermiş. Yine Düzce şehir merkezi için de oldukça kuvvetli bir yağış öngörüsünde bulunmuş. Gerçekleşmesi durumunda 2019 yılındaki sel felaketlerinin tekrarı niteliğinde olaylar yaşanabilir. Allah korusun.

• MGM'nin WRF'si Düzce'nin doğusu ( Yığılca Kaynaşlı,Akçakoca'nın doğusu) ve Zonguldak çevresi için korkunç bir çıktı vermiş. Yine Düzce şehir merkezi için de oldukça kuvvetli bir yağış öngörüsünde bulunmuş. Gerçekleşmesi durumunda 2019 yılındaki sel felaketlerinin tekrarı niteliğinde olaylar yaşanabilir. Allah korusun.

bir günde 200-300 mm arası tahmin etmiş. Allah korusun. bir günde çok yüksek rakam bunlar

• bir günde 200-300 mm arası tahmin etmiş. Allah korusun. bir günde çok yüksek rakam bunlar

Aynen öyle hocam. Yağışlar belli bir zamana yayılsa bile oldukça etkili olacak gibi.Önceden de çok şiddetli yağışlar oluyordu Düzce'de ama 2019'dan sonra gerçekten yaz aylarını bir değişik yaşamaya başladık. 2019'dan beri her sene Haziran veya Temmuz aylarında illa ki sel hadisesi yaşıyoruz herhangi bir ilçede. Önceden Doğu Karadeniz'e daha çok görüyorduk sel görüntülerini ama artık Batı Karadeniz'de de çok fazla görür olduk. En son geçen sene Haziran sonundaki selde şehir merkezine bir hafta su verilemedi. Bu sene yine bu aylara geldik bakalım bu sefer kazasız belasız atlatırız inşallah.

Ek olarak iklim değişikliğinin Karadeniz'in batısında yağışları %15-20 oranında arttıracağı öngörülen bir yazı okumuştum. Bu yaşananların sebebi de büyük ihtimalle yine iklim değişikliği ile ilgili.

• Offizieller Beitrag

Kastamonu Çevrelerinde Beklenen Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere ve meteoroloji radarından alınan bilgilere göre, önümüzdeki 2 saat içinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların Kastamonu'nun güney ve doğusunda yerel kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani rüzgar, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

• Offizieller Beitrag

Marmara’nın Doğusu ve Batı Karadeniz Kıyılarında Beklenen Yerel Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

29 Haziran 2023 Perşembe günü Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri ile sabah saatlerinden itibaren İstanbul’un kuzeyi ve Anadolu yakasında yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Akşam saatlerine kadar etkili olacağı tahmin edilen yağışlar sebebi ile ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.