Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kayapınarda şu sıralar donan yağmur var

Graupel (Bulgur): Normal kar tanelerinden daha küçük, yuvarlak, sert taneciklerdir. Çevresi ince bir buz tabakası ile kaplı olan taneler yere hızlı düşer ve zıplar. Kuru kar: Aşırı soğuk ve nem oranının düşük olduğu havalarda, çapı 1 mm'den küçük kar kristalleri oluşur

• Arkadaşlar iyi geceler. Sıklıkla yapılan bir hata var gördüğüm kadarıyla. Güneyden esen rüzgar fön değildir. Fön, yüksek dağlık alandan yeryüzüne sürtünerek sıcaklığı 100 metrede 1 derece artıran rüzgarın adıdır. Güneydoğu Anadolu da çok sık oluşan bir rüzgar değildir. Çünki yer şekilleri buna müsait değil birçok yerde... Fön daha çok Doğu Karadeniz, Akdeniz'de Toroslar civarında görülür. Bölgemizdeki muhtemel ısınmanın nedeni alçak basıncın dönüş hareketinden ve konumundan kaynaklanacaktır.

• Arkadaşlar iyi geceler. Sıklıkla yapılan bir hata var gördüğüm kadarıyla. Güneyden esen rüzgar fön değildir. Fön, yüksek dağlık alandan yeryüzüne sürtünerek sıcaklığı 100 metrede 1 derece artıran rüzgarın adıdır. Güneydoğu Anadolu da çok sık oluşan bir rüzgar değildir. Çünki yer şekilleri buna müsait değil birçok yerde... Fön daha çok Doğu Karadeniz, Akdeniz'de Toroslar civarında görülür. Bölgemizdeki muhtemel ısınmanın nedeni alçak basıncın dönüş hareketinden ve konumundan kaynaklanacaktır.

dediklerinizde haklısınız alışkanlık sadece ondan bölge geneli ab nin güneyden taşıdığı sıcaklara fön diyor

hocam maraş ne durumda bi yorum yapsanız

rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123

• Graupel (Bulgur): Normal kar tanelerinden daha küçük, yuvarlak, sert taneciklerdir. Çevresi ince bir buz tabakası ile kaplı olan taneler yere hızlı düşer ve zıplar. Kuru kar: Aşırı soğuk ve nem oranının düşük olduğu havalarda, çapı 1 mm'den küçük kar kristalleri oluşur

graupel değil hocam eminim çok inceledim :D çok küçük kristaller sprey şeklinde süzüle süzüle iniyorlar. biraz araştırma fırsatım oldu

Donan Yağmur Nedir?
    Donan yağmur nedir? Donan yağmur nasıl oluşur? Donan yağmur çok tehlikeli bir hava olayıdır. Donan...
    www.havaforum.com

şu anda diyarbakırda yer havadan daha soğuk. dediğiniz gibi ab beklenenden erken geldi o yüzden üst katmanlar ısındı. zaten şuan bölgenin doğusunda ki yağışlarda cephe yağışları.

• graupel değil hocam eminim çok inceledim :D çok küçük kristaller sprey şeklinde süzüle süzüle iniyorlar. biraz araştırma fırsatım oldu

https://www.havaforum.com/donan-yagmur-nedir/

şu anda diyarbakırda yer havadan daha soğuk. dediğiniz gibi ab beklenenden erken geldi o yüzden üst katmanlar ısındı. zaten şuan bölgenin doğusunda ki yağışlarda cephe yağışları.

hiç bir katmanda belirtiğiniz karı yağmura çevirecek bir durum görmedim

• hocam maraş ne durumda bi yorum yapsanız

Kar açısından şanslıyız bence. Güneyli hava akımının oluşturacağı ısınma bizde biraz daha az olacak gibi duruyor. 2 - 3 günlük kar yüksekliği açısından tatmin edici bir beklentim var. Ova, tabanına yakın olan Türkoğlu, Narlı, şehrin ova tabanına yakın yükseltisi nispeten daha az olan yerlerinde sulu kar bazen yağmura çevirebilir. Kuzey çevre yoluna yakın üst mahallelerde kar yağışı daha etkili olacaktır. Dağlık bölgelerimizde zaten sıcaklık sıkıntısı ysşamayacaktır.

• ayın 8 den sonra yağışsız bir döneme giriyoruz gibi görünüyor soğuklarda gayet iyi hatay ve suriye arasında oluşacak bir ab kimse yok demez değilmi ayın 11-12 si o güne odaklanın şimdiden