Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2400 metre şu iki dağ ben buraya örtü yapacak kadar yagacagini dusunmuyorum

Hocam 10 günlük süreçte zaten modeller kar birikimi olacağını gösteriyor ancak modellerin cm verileri çok dikkate alınmaz şahsen örtü yapacak derecede yağış alır heleki 2400lere kesin yapar.

🇹🇷NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE🇹🇷

• Güneydoğu kesimlerde kuvvetli yağışlara dikkat !

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun güneydoğu kesimlerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların 16.11.2022 Çarşamba günü ilk saatlerden itibaren Adana’nın doğusu, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis çevreleri ile Kayseri, Elazığ ve Malatya’nın güney ilçeleri ve Şanlıurfa'nın kuzey kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli (21-50 kg/ m2), Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/ m2) olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların oluşturacağı olumsuz şartlara karşı ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

• Toroslar'da 1450-1500 mt üzeri beyaz örtüsüne kavuşuyor bu yağışlarda.

Sıcaklıklar o kadar düşmeyecek. Güneydoğu'da 2100m'ye kadar düşebilir ama Adana civarında 2400m civarında kalacak gibi. Daha sert bir sistem gerek 1500m için.

• Sıcaklıklar o kadar düşmeyecek. Güneydoğu'da 2100m'ye kadar düşebilir ama Adana civarında 2400m civarında kalacak gibi. Daha sert bir sistem gerek 1500m için.

Hocam 1500ler 3 ila 0 dereceyi görür ama o esnada yağış almayabilir . Yağışın olduğu saatlerde 4-5 derecelerde olacak gibi şuanlık. 1800lere kadar iner belki.

🇹🇷NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE🇹🇷

• Hocam 1500ler 3 ila 0 dereceyi görür ama o esnada yağış almayabilir . Yağışın olduğu saatlerde 4-5 derecelerde olacak gibi şuanlık. 1800lere kadar iner belki.

Kar taneleri açısından bahsediyorsak işin içine dikey karışım ve rüzgar giriyor. Yağışın ve rüzgarın kuvvetli olduğu anlarda Güneydoğuda 2000m'de kar taneleri görülebilir. Adana civarında ise kuvvetli rüzgar ve yağışın olduğunda kar taneleri 2250m'ye kadar inebilir. Diğer rakamlar şuanki görüntüye göre zor gözüküyor. Tabii sistem gelene kadar değişir...

• Hocam 10 günlük süreçte zaten modeller kar birikimi olacağını gösteriyor ancak modellerin cm verileri çok dikkate alınmaz şahsen örtü yapacak derecede yağış alır heleki 2400lere kesin yapar.

gelecek hafta bugün hava açık olursa size resim çekip atıcam bakalım yağacakmı

• Sıcaklıklar o kadar düşmeyecek. Güneydoğu'da 2100m'ye kadar düşebilir ama Adana civarında 2400m civarında kalacak gibi. Daha sert bir sistem gerek 1500m için.

güneyli kuvvetli eserse yine sanmıyorum 2 senedır gözlemledim aralık ilk hafta örtü oluyor genelde bu çekilen resim senin memleket pozantıya 10km 2400 rakımi var kışın çok sağlam kar alır

• güneyli kuvvetli eserse yine sanmıyorum 2 senedır gözlemledim aralık ilk hafta örtü oluyor genelde bu çekilen resim senin memleket pozantıya 10km 2400 rakımi var kışın çok sağlam kar alır

İşaretlediğiniz yer Kızıldağ Yaylası. Konumu açısından şanslı bir mevkide. Azıcık aşağıda rakımı 1500m olan Akçatekir yaylası var orası kar açısından daha da şanslı. Yağışı daha fazla diye biliyorum.

• orası kızıldağ değil akdağ kızıldağ 15 km daha aşağıda onun 1565 rakım var kar yağişı için mükkemmel konumlar tekir kızıldağ karboğazı buralara sık sık gideceğim sistem gelince :)

Evet doğru diyorsunuz ben mesafeye bakmadan direkt haritaya göre dedim. Akdağ rakımı 2400m'ymiş. Gayet güzel bir rakam. Akdeniz destekli yağışlarda orografik kaldırmayla beraber güzel yağış alıyordur orası.