2021 Türkiye Susuzluk Tehlikesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Türkiye'de barajları ve gölleri öldüren en büyük yanlışlardan birisi de bilinçsiz tarımsal sulama durumu . Barajları ve gölleri besleyen dere yataklarının sularını kontrolsüz şekilde bahçelerine çeviren tarımcılar var malesef . Ülkemiz de bir de burdur gölü mevzusu var . Bildiğim kadarıyla göl de tuz oranı 1000/24 . Suyunun içilmedigini biliyorum ama yine de burdur gölüne dikkat çekmek istiyorum . Bilinçsiz sulama ile yok olmaya yüz tutmuş göllerimizden birisi . Son 15 sene de suyunun 3/1 ini kaybetmis bir göl . Tabi ki iklim değişikliklerinin de etkisi var .

7708479fae52c53bf75.jpg

849040707457634e941de31f5.jpg

Üstelik endemik bir balık türü olan , yani sadece bu göl de yaşayan bir balık olan 'Pseudophoxinus Burduricus' balığı da neslinin tükenmesi durumu ile karşı karşıya .

25485680d4518bb5dda.jpg

Bu kuraklık meselesinde en büyük sorumluluklardan birisi de tarım bakanlığına düşüyor . Umarım doğru politikalar izleyerek , çiftçiye zarar vermeden bu tarz sorunlar hallolur .

• Yağdır mevlam su suya kanacak kadar yandım yanacak kadar yağdır mevlam su 87 meşhur kışının emel Sayın şarkı sı RABBİM ne eylerse güzel eyler

• Ocak ve şubat aylarınında böyle devam etmesi halinde önümüzdeki yaz büyük sıkıntılar bizi bekliyor umalım ki bir an önce bol yağmurlarla barajlarımız dolsun, karlı sistemler gelsin ve barajlarımız beslensin

• Yağdır mevlam su yağdır mevlam su

Suya kanacak kadar yandım yanacak kadar yağdır mevlam su

Ya ülkemiz üzerinde öyle Bi patlama olacak blokaj 85 87 2004 gibi efsane gelecek yada 2007 gibi hiç düşünmek bile istemiyorum kuraklık la savaş

Gaybı BİLEN herşey i tecelli eden Allah tır

• AVM'lerde mesela çok sıkıntı su konusu. Hala bazı AVM'lerde normal musluk kullanılıyor ve bu yüzden su tüketimi oldukça fazla oluyor. Ayrıca çok gereksiz sifonlar çekilerek tatlı sular tuvalete akıtılıyor. Acilen bunlara önlem alınmalı.

İstanbul'un nüfusu artıyor ve yağan yağmur artık yetmiyor. Evet uzun süredir yağmur yağmıyor fakat ortalamanın çok fazla altında değiliz.

• Yurdumuzun Güneydoğusu ve Güneybatısı olağanüstü kuraklık yaşadı. İç Anadolu ve Kuzeydoğu'nun da büyük bölümü kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya.

6aylik-nyi-1629371294.png

Akşehir Gölü tamamen kurumuş vaziyette.

aksehir-golu-kuraklik-2-rREz.jpg.webp

• Hocam Aydın özelinde bahsedecek olursam. Bu sene barajlardan 2 defa su verildi ve yaz aylarına girildiğinde baraj ortalamaları %25 lerdeydi. Çiftçiler genelde yer altı sularına yüklendiler,kuyusu olmayanlar boş bıraktılar malesef tarlaları.

Bu sonbahar ve kışı boş geçirirse malesef dağlardaki yüz yaşında bazıları daha büyük milyonlarca zeytin ağacı kuruyacak ve tarlalara önümüzdeki sezon hiçbirşey ekilemeyebilir.

Hatta şunu ekleyebilirim denizli, aydın, muğla civarında çam ağaçlarının bile eski canlılığı kalmadı solgun duruyor ağaçlar.

Malesef kuraklık kapıda da değil bazı bölgeler için kapıdan içeri girmek üzere.