2020 - 2021 Kışı Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bukadar umut dolu görüntüle dönüp bizi hüsrana uğratmaz inşallah, 2021 kışının efsane olmasını ve kuraklıktan yurt genelinde kurtulmamızı, çiftçimizin yüzünün gülmesini diliyorum. Bereketi bol, sağlıklı bir yıl olsun.

• wildleo1907 hocam

ocak 15 inden sonra beklenen efsane boyuttaki sistemin avrupaya kacma riski varmi ve o sistem birde ay sonu sibirya olmak uzere 2 sistem var demi

Ve en önemlisi kar yagicak mi izmire

Mutlu yıllar :)rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123rk223_kgigf-12351rk223_kgigf-12351

• wildleo1907 hocam

ocak 15 inden sonra beklenen efsane boyuttaki sistemin avrupaya kacma riski varmi ve o sistem birde ay sonu sibirya olmak uzere 2 sistem var demi

Ve en önemlisi kar yagicak mi izmire

Mutlu yıllar :)rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123rk223_kgigf-12351rk223_kgigf-12351

Beklentilerinizi büyük tutarsanız atmosferin sizi hüsrana uğrattığını düşünürsünüz. Biz size beklentinizi büyük tutun demedikçe böyle duygular beslemeyin içinizde. Etrafınızda havaforumda yazarlar bu tarihlere şunu bekliyorlarmış deyip veya bunu kendi ağzından hava atmak maksadıyla söyleyip sonra insan içine çıkamayan insanlar tanıdık burada 10 yılımda.

O yüzden takipte kalın. Evet güzel görüntüler var ama değişkenler bizim kontrol edebileceğimiz gibi değil. En az bir 72h daha lazım ki bu bile az bir süre bazı şeylerle ilgili yargıda bulunmak için. Örneğin İzmir’e kar da böyle bir durum. Takip edin biz zaten bildiğimizi sizlerden saklayacak değiliz forumun amacı zaten bilgiyi paylaşmak çoğaltmak ve değerli kılmak.

İyi forumlar

• wildleo1907 hocam henüz çok başlangıç seviyesindeyim hatam olabilir fakat sabah Ecmwf'nin gösterdiği sinoptik ile Gfs'nin sinoptiği bana hayli farklı geldi sizce hangisinin gerçekleşme olasılığı daha yüksek?Cevabınız için teşekkür ederim.

• wildleo1907 Hocam 13-14 Ocak'ta Gfs'nin gösterdiği sistem hayali mi? gerçeklik payı var mı? görüşlerinizi merak ediyorum. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Hayal değil olasılık.

İlk polar salınım bu tarihlere denk gelecek gibi görünüyor. Ardından 72h -96h sonrası ikincisi etkisi öncekine göre bir tık daha kuvvetli olabilir. İlkinin yağışı ikincisinin soğuğu daha iyi gibi duruyor.

Bir üçüncüsü var ki onu burada daha konuşmayalım.

• Bu arada bir GFS klasiği yaşamaya da hazırlıklı olun. 300 lü saatlerde gösterir sonra arka arkaya iki üç gün değişir ana senaryosu çok farklı şeyler dener sonra 240’a doğru onun ilk gösterdiği şekle %85 benzerini ECMWF 240 da gösterir ardından GFS kendi 192h sinde özüne döner son 96h da hep beraber soğuğundan yağışından %15-20 kırpılır ve gelene şükür bizimdir deriz. :hfyeni (18):

Tabi bu 10-12 günlük süreç adama yastık yorgan yedirir mobilden model takip edeceğim diye gözler makak maymununun malum yerine döner. 1/kahkahas23s1

• Bu arada bir GFS klasiği yaşamaya da hazırlıklı olun. 300 lü saatlerde gösterir sonra arka arkaya iki üç gün değişir ana senaryosu çok farklı şeyler dener sonra 240’a doğru onun ilk gösterdiği şekle %85 benzerini ECMWF 240 da gösterir ardından GFS kendi 192h sinde özüne döner son 96h da hep beraber soğuğundan yağışından %15-20 kırpılır ve gelene şükür bizimdir deriz. :hfyeni (18):

Tabi bu 10-12 günlük süreç adama yastık yorgan yedirir mobilden model takip edeceğim diye gözler makak maymununun malum yerine döner. 1/kahkahas23s1

Üstad Gfs klasiği diyince gelene de şükür ettirtmiyor çünkü hiç gelmiyor. Ben Üsküdar da oturan biri olarak Beşiktaş'a kar gelmeden Gfs ye inanmam daha doğrusu hiç bir modele. Haa model takibi yapar mıyım maalesef yaparım yine de ^^

• Üstad Gfs klasiği diyince gelene de şükür ettirtmiyor çünkü hiç gelmiyor. Ben Üsküdar da oturan biri olarak Beşiktaş'a kar gelmeden Gfs ye inanmam daha doğrusu hiç bir modele. Haa model takibi yapar mıyım maalesef yaparım yine de ^^

Geleni de çoğunlukla yukarıdaki gibi gelir. Size kısa hikayesini yazdım.

Şaka bir yana ben de yeni başlık açmayı özledim. Çok özledim

Hocam ay ortasi sistemimi daha kuvvetli ay sonu mu

Ve bu izmir gibi yerlere kar yagdirir mi